Рішення № 71528846, 11.01.2018, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
350/1990/17
Номер документу
71528846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 350/1990/17

номер провадження 2-а/350/20/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2018 року смт. Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої судді Калиній Г.В.

секретаря судового засідання Юречко Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У своєму адміністративному позові, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивачка просить визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, з проведенням коригувань відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді з урахуванням посадового окладу 2800 гривень, згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, надбавки за 13 ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці у відсотках, які були встановлені на дату призначення пенсії, з проведенням коригувань відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Свої позовні вимоги позивачка мотивує тим, що працювала на посадах державної служби. Її останнім місцем роботи був Рожнятівський відділ ДВС головного управління юстиції.

У зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, вона була звільнена з посади старшого державного виконавця Рожнятівського відділу ДВС, та з 29 червня 2005 року їй призначено пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», при загальному стажі роботи 27 років 11 місяців 4 дні, що дорівнює стажу державної служби. Зазначену пенсію вона отримує по даний час.

У грудні 2017 року, вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, додавши до заяви довідку Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509.

Однак відповідачем у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з мотивів втрати чинності Закону України «Про державну службу» на підставі, якого призначено пенсію, а новим Законом «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям.

Позивачка у судове засідання не з'явилася, направила на суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

У судове засідання представник відповідача не з'явився також, направив суду заперечення, у якому просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку із тим, що відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 -Х11 «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01 грудня 2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Постанова, відповідно до п. 6, застосовується з 1 грудня 2015 року. Також відповідно до постанови №1013 внесено зміни до п.5 постанови № 865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-V111, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, у позивачки з 01 травня 2016 року відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Тобто з 01 травня 2016 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не перераховуються.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до змісту статей 72, 77 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачка працювала на посадах державної служби, її останнім місцем роботи перед виходом на пенсію був Рожнятівський відділ ДВС головного управління юстиції, де вона працювала на посаді старшого державного виконавця, що підтверджується копією трудової книжки (а. с. 10, 13).

З 29 червня 2005 року управлінням Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі призначено позивачці пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а. с. 9).

Отже позивачка отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», перебуває на обліку в Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» заробітну плату державним службовцям підвищено.

Згідно довідки, виданої позивачці Головним територіальним управлінням юстиції в Івано-Франківській області 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509 (а. с. 14), посадовий оклад державного виконавця згідно штатного розпису з 01 грудня 2015 року становить 2154 гривні та з 01 травня 2016 року 2800 гривень. На час звільнення позивачка отримувала доплату 40% за вислугу років та мала 13 ранг державного службовця.

У грудні 2017 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії, однак листом від 18 грудня 2017 року їй відмовлено у перерахунку пенсії та обґрунтовано відмову тим, що Законом України «Про державну службу», який набрав чинності з 1 травня 2016 року проведення перерахунку пенсій не передбачено, а норма ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка передбачала проведення перерахунку пенсії втратила чинність, що підтверджується копією вказаного листа (а. с. 20)

Згідно ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, чинної на час призначення позивачу пенсії передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті змінено та викладено в редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII із наступними змінами, крім статті 37.

Відповідно до п.10 та 12. Розділу XI «Прикінцеві иа Перехідні Положення» Закону України, від 10.12.2015, № 889-VIII «Про державну службу» за особами, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закон набрав чинності з 01 травня 2016 року.

З аналізу вказаних норм вбачається, що з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» в новій редакції пенсії державним службовцям нараховуються на загальних підставах (крім осіб вказаних у п.10 та 12. Розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» цього Закону. Тобто, за вказаними особами зберігається право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції Закону № 3723-XII.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.05.1997 №1-зп вказав, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення вказаного принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі, відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Статтею 22 Конституції України визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у своєму рішенні №20-рп/2004 від 01.12.2004 вказує, що оскільки для значної категорії громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня (стаття 46 Конституції України), то, відповідно до статті 22 Конституції України, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.

Таким чином відповідно до принципу встановленому статтями 22, 58 Конституції України. Закон України «Про державну службу» № 889-VIII немає зворотної дії в часі і не може застосовуватися до спірних правовідносин.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Маючи стаж державної служби, позивач міг законно сподіватись, що буде отримувати пенсійне забезпечення, передбачене діючим, на час призначення пенсії Законом.

У Рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010 вказано, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями; тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Одним із елементів принципу верховенства права є легітимні очікування. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини особа може розраховувати на "легітимні очікування" якщо вони мають суттєву основу в національному праві, про що вказано зокрема у Рішенні у справі "Н. К. М. проти Угорщини" від 4 листопада 2013 року та у справах за зверненнями громадян України, зокрема і у справі від 26.06.2014 року «Суханов та Ільченко проти України».

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії з застосуванням норми закону, що діяла на час призначення пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Відмова позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та не проведення перерахунку відповідно до ст. 42 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що раніше призначені пенсії підлягають індексації та перерахунку у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу, та ставить її в нерівні умови по відношенню до цих осіб.

Суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії починаючи з 01 травня 2016 року, оскільки саме з цього часу підвищено заробітну плату працюючим державним службовцям.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як інвалід II групи, а тому судові витрати не понесла, і вони не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 241, 242 -246, 255 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, з проведенням коригувань відповідно до п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»

Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державного службовця у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням посадового окладу 2800 гривень, згідно довідки Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 27 вересня 2016 року № 4675/09-2509, надбавки за 13 ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці у відсотках, які були встановлені на дату призначення пенсії, з проведенням коригувань відповідно до п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту, який складено 11 січня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Калиній