
Справа № 199/8229/17
(2-а/199/21/18)
РІШЕННЯ
Іменем України
03.01.2018 року суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Руденко В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначив, що він з 13 січня 1999 року, звільнений зі служби наказом УМВС України на Придніпровській залізниці № 3 л/с з посади заступника начальника ВДСБЕЗ та йому призначено пенсію відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року, за вислугу років у розмірі 50% від суми грошового забезпечення. Розмір пенсії був розрахований на підставі грошового атестата, в якому міститься перелік видів грошового забезпечення в чітко визначених розмірах. Оформлення пенсії здійснювало ГУ МВС України у Дніпропетровській області, де знаходяться відповідні документи. Головним управлінням Пенсійного Фонду в Дніпропетровській області призначено і нараховано пенсію та видано йому посвідчення пенсіонера МВС.У цьому ж управлінні знаходиться його пенсійна справа .
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" збільшено грошове забезпечення поліцейських.
29 грудня 2015 року набрав законної сили Закон України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме:
статтю 63 останнього Закону доповнено новою третьою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Також, відповідно до положень ст. 43 ч. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, тому перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01 січня 2016 року.
Відповідачем Головним управлінням Пенсійного Фонду в Дніпропетровській області, не здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі отриманої від ліквідаційної комісії ГУ МВС в Дніпропетровській області довідки для перерахунку його пенсії.
У зв'язку з чим позивач 27 липня 2017року з письмовою заявою звернувся до Відповідача із вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року, а також здійснити індексування та нарахувати компенсацію. Листом Відповідача від 11 серпня 2017 року на його звернення він отримав відповідь за вих. № 22986/03/03 в якій виклав норми перерахунку пенсії і доклав довідку № 83/22196 від 29.05.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» отриманої з ГУ МВС, згідно якої позивачу нараховано пенсію в сумі: - 8 104,20 гривень.
Для уточнення надбавки та премії за перерахованої пенсії, позивачем подано інформаційний запит 12 вересня 2017 року Голові Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області. Подача заяви про перерахунок пенсії регламентовано ст. 44; 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року. Листом (вих. № К-6043 / Бр.) від Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС, зазначено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% і премія в розмірі - 37% нарахована позивачу в міліції, за новим законодавством не дозволяється.
У зв'язку з чим позивач просить суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції, включивши надбавку за виконання особливо важливих завдань (специфічних умов проходження служби передбачених для співробітників поліції) в розмірі 50 % від посадового окладу та окладу за звання.
Відповідачем надано до суду відзив в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки порушень чинного законодавства не вбачається.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 13 січня 1999 року, звільнений зі служби наказом УМВС України на Придніпровській залізниці № 3 л/с з посади заступника начальника ВДСБЕЗ та йому призначено пенсію відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року, за вислугу років у розмірі 50% від суми грошового забезпечення. Розмір пенсії був розрахований на підставі грошового атестата, в якому міститься перелік видів грошового забезпечення в чітко визначених розмірах. Оформлення пенсії здійснювало ГУ МВС України у Дніпропетровській області, де знаходяться відповідні документи. Головним управлінням Пенсійного Фонду в Дніпропетровській області призначено і нараховано пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" збільшено грошове забезпечення поліцейських.
29 грудня 2015 року набрав законної сили Закон України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: статтю 63 останнього Закону доповнено новою третьою частиною такого змісту:Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також, відповідно до положень ст. 43 ч. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо па момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, тому перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) мас здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01 січня 2016 року.
У відповідності із зазначеними нормами діючого законодавства МВС України у своєму листі на адресу Пенсійного Фонду України за вих. №s4019/02/22-2017 від 22 березня 2017р. погодилось з вказаним періодом перерахунку пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Механізм перерахунку пенсії, передбачений Порядком №45 фактично вступив в дію, про що свідчать наступні обставини:
Так, МВС України 22 березня 2017 року листом за вих. № 4019/02/22-2017 на виконання Закону № 900-VIII та Порядку №45 до Пенсійного фонду України надіслано повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Окрім цього, МВС України на лист Пенсійного фонду України від 14.02.2017 № 4133/02- 23 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) 22 березня 2017 року за вих. № 4019/02/22-2017 направлено підтвердження щодо наявності підстав перерахунку та зазначено, що на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісії ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Пенсійний фонд України на виконання вимог Порядку №45 листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Відповідачем по справі на виконання вимог, передбачених Порядком №45, складено та подано листа за вих. № 8395/03/04 від 03.04.2017р. на адресу ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, до якого додані "списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку пенсії з 01.01.2016р. на підставі постанови КМ України від 11.11.2015р. №988" для підготовки довідок для перерахунку пенсій ".
Також, ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області на виконання вимог, передбачених Порядком №45, підготовлено для перерахунку пенсії Позивача довідку №83/22196 від 29.05.2017р. про розмір його грошового забезпечення, котру направлено Відповідачу.
Таким чином, ГУ МВС області(в особі його ліквідаційної комісії), виконано свої обов'язки, передбачені Порядком №45, щодо надання довідки для перерахунку пенсії Позивача.
Однак Головним управлінням Пенсійного Фонду в Дніпропетровській області, не здійснено обов'язки щодо останнього етапу механізму Порядку №45. а саме - не здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі отриманої від ліквідаційної комісії ГУ МВС в Дніпропетровській області довідки для перерахунку його пенсії.
На підставі викладеного та у зв'язку з тим, шо перерахунок пенсії позивачу не було здійснено ОСОБА_1 27 липня 2017року з письмовою заявою звернувся до Відповідача із вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року, а також здійснити індексування та нарахувати компенсацію. Листом Відповідача від 11 серпня 2017 року на його звернення він отримав відповідь за вих. № 22986/03/03 в якій виклав норми перерахунку пенсії і доклав довідку № 83/22196 від 29.05.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» отриманої з ГУ МВС, згідно якої позивачу нараховано пенсію в сумі: - 8 104,20 гривень.
Відповідно до норм ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" і Європейська Конвенція "Про захист прав людини і основоположних свобод" і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права, які застосовують суди.
Пенсії та соціальні виплати відповідно до рішень Європейського Суду з прав людини є власністю в розумінні ст.1 Першого Протоколу Конвенції.
Згідно ст.ст.19. 22 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, передбачених Конституцією і Законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900- VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, з огляду на викладене позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських.
Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії Позивачу. Розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року
Відповідно до ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-ХТІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно положень ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Вимоги позивача провести перерахунок пенсії, з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції, включивши надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання не підлягають задоволенню виходячи з наступого.
Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26.06.2013 року № 611 та листа Міністерства внутрішніх справ України № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року, що повноваження з видачі довідок та визначенню складових грошового забезпечення покладено на ГУ МВС України в Дніпропетровській області (на сьогодні ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області).
Таким чином, в цій частині позовних вимог головне управління є неналежним відповідачем, оскільки головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
У зв'язку з вище викладеним суд вважає відмовити в частині позовних вимог щодо надбавку за виконання особливо - важливих завдань в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень..
Статтею 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України..
Відповідно до статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст.139 КАС України з державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати в розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 139 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКУ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська) на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 640,00 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя