
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
УХВАЛА
10 січня 2018 року м. Харків Справа №913/915/17
Провадження №16/913/915/17
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.
при секретарі судового засідання Богуславській Є.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», м. Сєвєродонецьк Луганської області
до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради, м. Рубіжне Луганської області
про визнання протиправними дії та зобов’язання припинити дії щодо несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи
за участю представників сторін:
від позивача – ОСОБА_1, довіреність №3 від 26.12.2017:
від відповідача – ОСОБА_2, довіреність №1790 від 14.12.2015.
Суд звертає увагу сторін, що 15.12.2017 набрав законної сили Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VІІІ.
Відповідно до п. 9 Перехідних положень нової редакції Господарського процесуального кодексу України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 3 нової редакції Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
У зв’язку з тим, що в попередньому судовому засіданні (07.12.2017) суд не перейшов до розгляду справи по суті, Господарський суд Луганської області вважає за необхідне розпочати розгляд справи №913/915/17 зі стадії підготовчого провадження.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду (ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України).
в с т а н о в и в:
Суть спору: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі – позивач) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в якій просить суд:
1. Визнати протиправними дії Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради (далі – відповідач) щодо несанкціонованого відбору природного газу, які порушують права Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» згідно норм укладеного Типового договору розподілу природного газу №09420ХЕВВРDT016 від 01.01.2016.
2. Зобов’язати Комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради припинити дії щодо несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз».
Ухвалою суду від 07.12.2017 розгляд справи відкладено на 10.01.2018 о 10 год. 00 хв.
У судове засідання 10.01.2018 прибули представники сторін.
Позивач клопотанням №01-02-43/33 від 09.01.2018 просить суд об'єднати в одне провадження справи №913/915/17 та №913/940/17. Клопотання обґрунтовано тим, що суддею Господарського суду Луганської області Косенко Т.В. відкрито провадження у справі №913/940/17 за позовом Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради Луганської області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» про зобов'язання виконання за Типовим Договором №09420ХЕВВВРDT016 розподілу природного газу, а саме надати послуги з розподілу природного газу в період з жовтня 2017 року по березень 2018 року.
Також, у провадженні судді Лісовицького Є.А. знаходиться справа №913/915/17 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» до Комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправними дії КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради Луганської області щодо несанкціонованого відбору природного газу, які порушують права ПАТ «Луганськгаз» згідно норм укладеного Типового договору розподілу природного газу №09420ХЕВВРDT016 та зобов’язати КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради припинити дії, щодо несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи ПАТ «Луганськгаз».
Оскільки сторонами в обох справах є КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та ПАТ «Луганськгаз», предметом обох позовів є спір стосовно послуг з розподілу природного газу по Типовому договору №09420ХЕВВВРDT016 та докази, подані на підтвердження позовних вимог також є ідентичними, з метою процесуальної економії і більш повного з'ясування судом обставин обох справ, на думку позивача, дані справи слід об'єднати в одне провадження.
Згідно з ч. 2. ст. 173 Господарського процесуального кодексу України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об’єднати в одне провадження декілька справ за позовами:
1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача;
2) одного й того самого позивача до різних відповідачів;
3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Розглянувши клопотання позивача та додану до нього копію ухвали від 05.12.2017 по справі №913/940/17 судом встановлено, що сторонами в обох справах є Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» та Комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради Луганської області.
Проте, слід зазначити, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» у справі №913/915/17 є позивачем, тоді як у справі №913/940/17 – відповідачем.
В свою чергу, Комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради Луганської області у справі №913/915/17 є відповідачем, тоді, як у справі №913/940/17 – позивачем.
Таким чином, провадження у справах №913/915/17 та №913/940/17 відкриті за позовами різних позивачей до різних відповідачей, у зв’язку з чим у суду не має підстав їх об’єднувати в одне провадження, оскільки це суперечить приписам ст. 173 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача та долучає його до матеріалів справи.
Відповідач надав відзив на позовну заяву №24 від 09.01.2018, в якому зазначив, що вважає вимоги позивача необгрунтованими виходячи з наступного.
КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» Рубіжанської міської ради є комунальним унітарним підприємством. Основною діяльністю підприємства є діяльність з вироблення та постачання теплової енергії для потреб опалення. КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» має ліцензії на діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.
01.01.2016 між КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (ПАТ «Луганськгаз») шляхом подання заяви про приєднання до договору приєднання укладено Договір №09420ХЕВВВРDТ016 розподілу природного газу (далі - Договір розподілу), який діє до цього часу та предметом якого є надання послуг з розподілу природного газу, що полягає в забезпеченні цілодобового доступу до газорозподільної системи та розподілу (переміщення) природного газу з метою його доставки споживачу - КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго».
Постачання природного газу для КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» здійснюється за договорами поставки природного газу, укладеними між КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», а саме, Договором постачання природного газу №5023/1718-ТЕ-20 від. 05.09.2017, Договором постачання природного газу №5021/1718-БО-20 від 05.09.2017, Договором постачання природного газу №5022/1718-КП-20 від 05.09.2017 (далі - Договори постачання).
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначаються Законом України «Про ринок природного газу», на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 якого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496 затверджено Правила постачання природного газу.
Відповідно до п.1 розділу 2 Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ- персонального ЕІС-коду як суб’єкту ринку природного газу.
КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» у встановленому порядку, як суб'єкту ринку природного газу - споживачу присвоєно персональний EІC-код 56XQ0000XEBBP001 та, як було зазначено раніше, укладеній договір розподілу природного газу.
Згідно з п.п. 10 п.1 ст.1 Закону України від 09.04.2015 №329-VIII «Про ринок природного газу» підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об’єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи, є захищеними споживачами». КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» відповідає наведеним критеріям та відноситься до категорії захищених споживачів.
Згідно з п.1 статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб’єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Такі обов’язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.
Саме згідно з п.1 статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», враховуючи існуючий стан в галузі теплоенергетики та відсутність можливості здійснення повноти розрахунку за спожитий природний газ підприємствами теплоенергетики, Кабінетом Міністрів України з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу було на суб’єктів ринку природного газу були покладені спеціальні обов’язки в обсязі та на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187. .
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187 було затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - Положення).
При цьому будь які умови, наявні у підзаконному акті, що передбачають неможливість виконання спеціальних обов’язків (в т.ч. наявність заборгованості за спожитий природний газ за попередніми угодами), не можуть застосовуватись, оскільки є такими, що суперечать Закону України «Про ринок природного газу», а саме п.1 ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» яким встановлено, що обов’язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.
Пунктом 12 Положення передбачено, що виробник теплової енергії має право до 1 квітня 2018 р. придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК «Нафтогаз України» за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015р. поширювалася дія статті 191 Закону України «Про теплопостачання», виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання, а виробник теплової енергії, що також придбаває природний газ для виробництва електричної енергії, додатково виконав встановлені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015р. №670 «Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва» вимоги щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять в розрахунок за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» умови статті 191 Закону України «Про теплопостачання» щодо відкритій рахунків із спеціальним режимом використання виконано, інформація про наявність рахунків із спеціальним режимом використання наявна в розділі 13 Договорів постачання.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 р. №720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року» з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» було зобов’язано:
- укласти до 14 жовтня 2017 року договори із суб’єктами господарювання, що здійснюючу виробництво теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії для релігійних організацій, з дотриманням вимог Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року №357 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації;
- разом з операторами газотранспортних та газорозподільних мереж забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
Між КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» були укладені Договір постачання природного газу №5023/1718-ТЕ-20 від 05.09.2017, Договір постачання природного газу №5021/1718-50-20 від 05.09.2017, Договір постачання природного газу №5022/1718-КГ1-20 від 05.09.2017.
Відповідно до зазначених договорів постачання НАК «Нафтогаз України» зобов'язалася поставити КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» природний газ у кількості та на умовах визначених договором.
При цьому, п. 2.1. Договорів постачання визначено планові обсяги постачання природного газу (щомісячно) у період з жовтня 2017 по березень 2018 року включно.
Пунктами 2.3., 2.4. договору передбачено, що планові обсяги за цими договорами можуть змінюватися за домовленістю сторін. Без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/- 5% узгоджених планових обсягів.
Відповідно до вимог пункту 1.3 Договору постачання плановий обсяг природного газу, що постачається за договором споживач визначає самостійно.
Відповідно до Правил постачання природного газу, Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газорозподільних систем, споживач природного газу на розрахунковий період, тобто на газовий місяць має право отримувати природний газ виключно від одного постачальника.
Відповідно до Правил постачання природного газу споживач має право обрати нового постачальника лише у періоді, наступному після періоду постачання природного газу діючим постачальником за умови відсутності простроченої заборгованості перед ним.
30 листопада 2016 року набув чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» №1730-VIII (Далі - Закон №1730).
Затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187 Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу передбачає обов'язковість надання природного газу у разі реструктуризації заборгованості споживача відповідно до Закону №1730.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України №1730-VІІІ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» підлягає реструктуризації кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України №1730-VІІІ «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» реструктуризація кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій державної та комунальної форм власності здійснюється за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить така організація, або відповідним» органом місцевого самоврядування.
Частиною 4 ст. 5 Закону №1730 встановлено, що виконання зобов’язань теплопостачальної або теплогенеруючої організації за договором про реструктуризацію заборгованості забезпечується шляхом прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду, до комунальної власності якої належить така теплопостачальна або теплогенеруюча організація, та який виступає гарантом виконання такого договору на суму реструктуризації (крім суми заборгованості з різниці в тарифах, погашення якої проводиться за рахунок видатків державного бюджету).
26 жовтня 2016 року Рубіжанською міською радою Луганської області, до сфери управління якої належить КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» на виконання ч.4 та ч.6 ст. 5 Закону України №1730-VIII «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» прийняте рішення №35/1 про погодження укладення договорів реструктуризації та гарантування їх виконання.
Листом вих. №26-7677/1.8-17 від 27.10.2017 «Щодо реалізації положень Закону України від 03.11.2016 №1730-VIII відповідач повідомив позивача про прийняте Компанією (НАК «Нафтогаз України») рішення про реструктуризацію заборгованості КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» за спожитий природний газ.
З метою вирішення питання про виділення НАК «Нафтогаз України» планових обсягів споживання природного газу на опалювальний сезон 2017/2018р. КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» 27 жовтня 2017 року направлено па адресу НАК «Нафтогаз України» заяву про укладення договорів реструктуризації. До заяви були додані проекти договорів реструктуризації з додатками - графіком погашення заборгованості, та копією рішення Рубіжанської міської ради №35/1 від 26.10.2017 «Щодо погодження укладення договору реструктуризації заборгованості КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» за природний газ». Проекти договорів реструктуризації були розроблені відповідного до типового договору, були підписані керівником КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та скріплені печаткою, крім того проекти договорів були підписані з боку гаранта (Рубіжанської міської ради) міським головою та скріплені печаткою місцевою ради.
15.11.2017 на адресу КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» надійшов лист від НАК «Нафтогаз України» вих. №26-8057/1.8-17 від 09.11.2017 яким повідомлено про відмову у підписання договорів реструктуризації в зв’язку з відсутністю договору про падання місцевої гарантії.
Відповідно до ч.8 ст.5 Закону №1730 кожна із сторін зобов’язана укласти договір про реструктуризацію заборгованості у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня його отримання, але НАК «Нафтогаз України» безпідставно ухилилась від укладення договорів реструктуризації, адже КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та Рубіжанська міська рада виконали всі умови Закону №1730 щодо реструктуризації заборгованості. НАК «Нафтогаз України» не заперечувала щодо змісту (умов) отриманих договорів реструктуризації або суми заборгованості, що підлягає реструктуризації, але вимагала здійснення не передбачених Законом №1730 дій.
Отже, у відповідності до укладених договорів та до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 року 720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року постачальник (НАК «Нафтогаз України») зобов'язаний підтвердити оператору газотранспортної системи номінацію обсягів на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) опалювальний сезон 2017/2018р., зокрема на жовтень та листопад 2017р., але НАК «Нафтогаз України», всупереч умовам законодавства не видано КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» номінацію на планові обсяги поставки газу.
Відповідно до фактичних даних (актів про обсяг спожитого газу) КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» в опалювальному сезоні 2017/2018р. планове та фактичне споживання природного газу є таким:
Жовтень 2017р.Договір (категорія споживача)Фактичне Тис. куб м.Планове Тис. куб м.Споживання природного газу на потреби опалення бюджетних установ/організацій. (Договір постачання природного газу 5021/1718- БО-20 від 05.09.2017р.42,884150,6Споживання природного газу на потреби опалення населення (Договір постачання природного газу 5023/1718-ТЕ-20 від 05.09.2017р.43,155710.8Споживання природного газу на потреби опалення інших споживачів (Договір постачання природного газу 5022/1718-КП-20 від 05.09.2017р.0,41080,6Листопад 2017р.Споживання природного газу на потреби опалення бюджетних установ/організацій (Договір постачання природного газу 5021/1718- БО-20 від 05.09.2017р. 402,700 540,5Споживання природного газу на потреби опалення населення (Договір постачання природного газу 5023/1718-ТЕ-20 від 05.09.2017р.1581,7962069,6Споживання природного газу на потреби опалення інших споживачів (Договір постачання природного газу 5022/1718-КП-20 від 05.09.2017р.38,940320,8
З наведеної інформації вбачається, що КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» фактично прийняло обсяги газу, які узгоджуються з обсягами природного газу, що передбачені договорами, які укладені між КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та НАК «Нафтогаз України» про постачання природного газу.
Внаслідок відповідних дій НАК «Нафтогаз України» щодо ненадання КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ - ПАТ «Луганськгаз» виник неврегульований небаланс обсягів природного газу.
Як зазначає ПАТ «Луганськгаз», відповідальність за виникнення неврегульованих місячних небалансів обсягів природного газу у вигляді сплати послуг балансування в підвищеному розмірі оператор ГTC - ПАТ «Укртрансгаз» поклав саме на ПАТ «Луганськгаз», як оператора ГРМ.
03.11.2017 ПАТ «Луганськгаз» надав КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» Повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №1 від 03.11.2017 в якому заявив вимогу про повне припинення постачання газу на котельні КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» з 07.11.2017 у зв'язку з відсутністю споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (номінацій).
Водночас КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» було запропоновано у термін до 09:00 години 07.11.2017 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання, а у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.
Такі вимоги відповідач вважає незаконними та необгрунтованими, спрямованими на порушення прав та інтересів споживачів у місті Рубіжне на належні умови проживання, такими, що створюють реальну загрозу життю та здоров’ю людей у місті через незабезпечення умов існування в опалювальний період.
Об'єкти споживання газу КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» (котельні), на яких здійснюється виробництво тепла, є об'єктами підвищеної небезпеки. Припинення газопостачання в опалювальний період на такі об'єкти може призвести до виникнення надзвичайної ситуації на території здійснення КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» господарської діяльності.
КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» є єдиним виробником теплової енергії, яка використовується для централізованого опалення міста Рубіжне. Рішенням Рубіжанської міської ради від 05.10.2006 відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» визнано виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення. КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» є виробником важливих суспільних послуг для міста і, відповідно, зобов’язано виконати Розпорядженням Кабінету Міністрів України №720 від 04.10.2017 та забезпечити початок опалювального сезону в терміни, встановлені законодавством. Припинення газопостачання об'єктів КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» порушує його право на вільний доступ до газотранспортної системи України, а також унеможливлює надання послуг з теплопостачання.
КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» є захищеним споживачем природного газу, має особливий статус, як підприємство, яке надає житлово-комунальні послуги населенню міста Рубіжне, а внаслідок дій НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Луганськгаз» обмежується його господарська діяльність вироблення теплової енергії, і, як наслідок, не буде забезпечено населення, підприємства, установи та організації міста Рубіжне тепловою енергією, що унеможливить забезпечення споживачів опаленням в 2017/2018 рр. та призведе до зростанню соціальної напруги у місті, створить суттєву та реальну загрозу життю та здоров’ю мешканцям міста, помешкання яких опалюється від котелень КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» та спричинить надзвичайну ситуацію техногенного характеру через перемерзання трубопроводів.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується па принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання.
Постановою Кабінету міністрів України від 13.11.2013 №886 затверджено Методику визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання. Відповідно до п. 2 Методики, метою визначення технологічною мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Із змісту Методики (п. 3, 4) вбачається, що технологічний мінімум повинен забезпечувати постачання газу виробникові теплової енергії у обсязі, який є достатнім для створенню температури повітря закладів охорони здоров'я і дошкільних навчальних закладів +20°С; загальноосвітніх закладів і житлових будинків +18оС; температура гарячої води у споживачів становила не нижче +40°С.
Враховуючи положення договорів постачання природного газу, укладених між НАК «Нафтогаз України» та КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго», норми наведених законодавчих та підзаконних нормативних актів, відповідач вважає, що обсяги спожитого підприємством природного газу не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу. Будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання-передачі газу, небалансів газу, тощо, є наслідком неналежного виконання НАК «Нафтогаз України» своїх зобов'язань, а також вимог нормативно-правових актів. У разі виникнення будь-яких небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані споживачем із власним постачальником природного газу, а не газорозподільною організацією. Тому ПАТ «Луганськгаз», як оператор газорозподільних систем не може додатково до послуг з розподілу природного газу вимагати від КСТП «Рубіжнетеплокомуненерго» оплату природного газу, що фактично був поставлений ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та вимагати припинення споживання природного газу.
Суд відзив відповідача розглянув, прийняв до уваги та долучив до матеріалів справи разом з доданими до нього документами.
У зв’язку з необхідністю витребувати додаткові докази, підготовче засідання слід відкласти.
Керуючись ст. ст. 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Підготовче засідання відкласти на 22 січня 2018 року о 10 год. 50 хв.
Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, пр-т Науки, буд. 5, зал судових засідань №205.
2.Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив до 18.01.2018.
3.Встановити відповідачу строк для подання заперечень до 19.01.2018.
4. Відповідачу надати суду якісні копії документів, які ним додані до відзиву на позовну заяву №24 від 09.01.2018 (для залучення до матеріалів справи).
5. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представників.
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/sud5014).
Ухвала набрала законної сили та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.А. Лісовицький