Постанова № 71523626, 12.12.2017, Білогірський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
669/1170/17
Номер документу
71523626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444

Справа №: 669/1170/17 Провадження № 2-а/669/26/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2017 року смт.Білогір'я

Білогірський районний суд Хмельницької області

в складі:

головуючої - судді Бараболі Н.С.,

за участю секретаря Рудої Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій та рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

12.10.2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними дій та рішення Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 21.02.2017 року щодо відмови у перерахунку пенсії та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно поданої довідки та у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії.

В обґрунтування позову вказав, що працював в контрольно-ревізійному управлінні в Хмельницькій області Державної контрольно-ревізійної служби України та йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення йому пенсії, при підвищенні заробітної плати державним службовцям призначені державним службовцям пенсії перераховуються відповідно до посад та рангів державних службовців.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено збільшення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року на 25 відсотків та з 01 травня 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №292 від 06.04.2016 року.

З метою перерахунку пенсії 21.02.2017 року він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок призначеної пенсії.

Листом відповідача від 21.02.2017 року за № 1/Ч/3 його було повідомлено про відмову у перерахунку з посиланням на неприйняття закону щодо перерахунку спеціальних пенсій та відсутність права на таке.

Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними, як такі, що суперечать нормам Конституції України, Закону України «Про державну службу», правовим позиціям Верховного Суду України, чиї правові позиції відповідно до ст. 244-1КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень. Просив дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії визнати протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно поданої довідки в розмірі 90 % від місячного заробітку з дня звернення за перерахунком без обмеження граничного розміру пенсії. Рішення допустити рішення до негайного виконання.

В судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити в повному об'ємі. Позовні вимоги уточнив та просив визнати неправомірно відмову в перерахунку пенсії від 19.10.2017 року.

Представник відповідача про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача. В запереченні вказала, що відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 -Х11 «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови КМ України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Постанова, відповідно до п.6, застосовується з 1.12.2015 року. Цією постановою п.4 Постанови КМ України № 865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, виключений. Також відповідно до постанови №1013 внесено зміни до п.5 постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-V111, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 у позивача з 01.06.2016 року відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Тобто з 01.06.2016 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не перераховуються.

Крім того, Закон України «Про державну службу» № 889 - V111 від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців. У діючому пенсійному законодавстві України відсутні нормативно-правові акти, які регулюють порядок перерахунку призначених пенсій державним службовців.

Разом з тим, зазначила, що позивачем пропущено без поважних причин шестимісячний строк звернення до суду за захистом порушного права.

В задоволенні позову просила відмовити.

Дослідивши матеріали справи та пенсійної справи, судом встановлено наступне.

Позивач з 21.06.2005 року перебуває на обліку в Білогірському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області. Позивачу призначена пенсія по інвалідності як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Останнє місце роботи - начальник відділу контрольно-ревізійного управління в Білогірському районі Хмельницької області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та № 292 від 06.04.2016 року "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" заробітну плату державним службовцям підвищено.

15 грудня 2016 року позивачу Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області видано довідку за №153 про розмір заробітної плати начальника відділу станом на 01.12.2015 року (а.с. 8).

21.02.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі вказаної довідки. 18 жовтня 2017 року позивач повторно звернувся з заявою про перерахунок призначеної пенсії.

Листами від 21.02.2017 року за вих. № 1/Ч/3 та від 19.10.2017 року за №7/Ч/3 позивача повідомлено про відмову перерахунку пенсії та обґрунтовано відмову тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, у зв'язку з неприйняття закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» втратили чинність. У зв'язку з чим з 1 червня 2015 року в порядку та на умовах, визначених вказаним законом пенсії не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Законом України «Про державну службу», який набрав чинності з 1 травня 2016 року проведення перерахунку пенсій не передбачено.

Оцінюючи докази в їх сукупності суд вважає, що вимоги позивача правомірні і підлягають задоволенню частково виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, чинної на час призначення позивачу пенсії вказано, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" текст статті змінено та викладено в редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII із наступними змінами, крім статті 37.

Відповідно до п.10 та 12. Розділу XI «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України, від 10.12.2015, № 889-VIII "Про державну службу" за особами, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу"

Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Закон набрав чинності з 01.05.2016 року.

З аналізу вказаних норм вбачається, що з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» в новій редакції пенсії державним службовцям нараховуються на загальних підставах (крім осіб вказаних у п.10 та 12. Роздіу XI «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» цього Закону. Тобто, за вказаними особами зберігається право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції Закону № 3723-XII .

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи

У своєму Рішення № 1-рп/99 від 09.02.1999 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів можливе лише у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та стосується лише фізичних осіб. Висновок є ов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.

Таким чином відповідно до принципу встановленому ст. 58 Конституції України Закон України «Про державну службу» № 889-VIII немає зворотної дії в часі і не може застосовуватися до спірних правовідносин.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Маючи стаж державної служби, позивач міг законно сподіватись, що буде отримувати пенсійне забезпечення, передбачене діючим, на час призначення пенсії, Законом

В Рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010 вказано, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями; тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Одним із елементів принципу верховенства права є легітимні очікування. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини особа може розраховувати на "легітимні очікування" якщо вони мають суттєву основу в національному праві, про що вказано зокрема у Рішенні у справі "Н. К. М. проти Угорщини" від 4 листопада 2013 року та у справах за зверненнями громадян України, зокрема і у справі від 26.06.2014 року «Суханов та Ільченко проти України».

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач обґрунтовано мав право на перерахунок пенсії з застосуванням норми закону, що діяла на час призначення пенсії і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Посилання відповідача на виключення п.4 із Постанови КМ України №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був встановлений порядок перерахунку пенсій суд вважає безпідставним, оскільки постанова Кабінету Міністрів є підзаконним актом, порядок перерахунку був визначений Законом України «Про державну службу». Відмова позивачу, як особі, яка має стаж служби в органах місцевого самоврядування та пенсія якому, відповідно до ст. 21 Закону України «"Про службу в органах місцевого самоврядування" здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, у перерахунку раніше призначеної пенсії ставить його у нерівні умови по відношенню до осіб яким пенсія призначена відповідно до Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким відповідно до ст. 42 цього Закону призначені пенсії індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Згідно даних Міністерства фінансів України індекс інфляції в Україні у 2006 році склав 111,6 %, у 2007 році - 116,6 %, у 2008 році - 122,3 %, у 2009 році - 112,3 % , 2010 році 109.1%, у 2011 році -104,6%, 2013 році - 100,5%, 2014 році - 124,9%, у 2015 році - 143,3%, за 7 місяців 2016 року індекс інфляції становить104,8 відсотків, тому відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, для якого пенсія є єдиним джерелом доходу, грубо порушує його права на соціальний захист та забезпечення в старості та отримання пенсії відповідно до трудового внеску.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, встановленим ст. 8 Конституції України та ст.ст. 8,11 КАС України, відповідно до якої зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та застосовує принцип верховенства права з врахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, ст. 22 Конституції України відповідно до ч.3 якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У ст. 256 КАС України наведений перелік постанов суду, які виконуються негайно. Відповідно до п.1 ч.1 цієї статті до негайно виконання допускається присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайне виконання постанов у справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат КАС не передбачено, тому вимоги позивача про допущення постанови суду до негайного виконання задоволенню не підлягають.

На підставі наведеного, керуючись Рішенням Європейського Суду з прав людини від 26.06.2014 року «Суханов та Ільченко проти України», ст. 8, 22, 46, 58 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від № 1-рп/99 від 09.02.1999р, ЗУ «Про державну службу » № 3723-XII , ст.ст. 8,9, 11, 69,70,79, 138, 143, 159, 161-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 15 грудня 2016 року №153 про розмір заробітної плати начальника відділу станом на 01.12.2015 року, виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідці та здійснити відповідні виплати з дня звернення за перерахунком - 18.10.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя підпис Н. С. Бараболя

З оригіналом згідно.

Суддя Білогірського районного суду

Хмельницької області Н.С. Бараболя