Рішення № 71521311, 05.01.2018, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
05.01.2018
Номер справи
265/6395/17
Номер документу
71521311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №265/6395/17

Провадження №2-а/265/49/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 січня 2018 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Міхєєвої І.М.,

за участю секретаря судового засідання Федорової А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (далі - Відповідач), яку неодноразово уточнювала. В обґрунтування позову посилалась на те, що вона з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту була змушена 22 серпня 2014 року залишити місце свого постійного проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та переміститися до АДРЕСА_2. Факт внутрішнього переміщення було засвідчено довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, від 22.10.2014 № 1413000054 (далі - Довідка про взяття на облік ВПО), виданою Відповідачем відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». 16 серпня 2017 року з повідомлення відповідача їй стало відомо про те, що видана їй Довідка про взяття на облік ВПО була скасована рішенням Відповідача від 22.03.2017 на підставі «збільшення території Лівобережного району за рахунок земель Виноградненської сільської ради Новоазовського району, згідно з рішенням Маріупольської міської ради від 05.06.2015 № 6/48/5402 «Про збільшення меж Орджонікідзевського району міста Маріуполя». Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її законні права, як внутрішньо переміщеної особи. Просила задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі, а саме:

-визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 22.03.2017 в частині скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім'я ОСОБА_1;

-зобов'язати Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім'я ОСОБА_1, та внести відповідні відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осі;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради поновити виплати ОСОБА_1, щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, починаючи з 22.03.2017 року (дата скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи);

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення;

- розподілити судові витрати.

Позивач та її представник ОСОБА_2, яка дії на підставі доручення, до судового засідання не з'явилися надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, зазначили про задоволення позовних вимог.

Представник відповідача Аланова Н.В., яка діє на підставі довіреності заперечувала проти задоволення позовних вимог. В письмових запереченнях наданих суду зазначила, що позивачка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1. Довідка ВПО за № 1413000054 від 22.10.2014 року була видана позивачці згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету М України від 01.10.2014 року за № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб. Згідно довідки позивачка перемістилася до АДРЕСА_2. Постановою Верховної ради України від 20.05.2015 року № 457-У111 «Про внесення змін до Постанови Верховної ради України від 11.12.2014 року № 32-У111 «Про зміни в адміністративно територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Волноваського, Новоазовського та Тельманівського районів Донецької області» було встановлено, що тимчасово, до переходу під контроль органів державної влади та органів місцевого самоврядування неконтрольованих ними населених пунктів Донецької області, змінити межі міста Маріуполя, Волноваського, Новоазовського та Тельманівського районів, збільшити територію міста Маріуполя на 2282,7 гектара земель за рахунок передачі до його складу 2282,7 гектара земель Новоазовського району, що знаходяться у віданні Виноградненської сільської ради (в тому числі території села Виноградне, села Піонерське, села Приморське). У пункті 2 вказаної Постанови в межах повноважень було доручено забезпечити взаємодію центральних і місцевих органів виконавчої влади з органами місцевого самоврядування у вирішенні питань, пов'язаних із зміною і встановленням меж міста Маріуполь та відповідних меж Волноваського, Новоазовського та Тельманівського районів Донецької області. На виконання даної постанови рішенням Маріупольської міської ради від 05.06.2015 року № 6/48-5402 тимчасово с. Виноградне було віднесено до Орджонікідзевського (Лівобережного) району м. Маріуполя. Посилаючись на ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Відповідач вважає, що причин для переміщення родини позивача в межах однієї територіальної одиниці, тобто Лівобережного району м. Маріуполя не вбачається. Оскільки обидві адреси місця реєстрації позивачки територіально знаходяться в Лівобережному районі м. Маріуполя, де органи влади виконують свої повноваження в повному обсязі, а тому причин для здійснення переміщення в розумінні закону не вбачається. В задоволенні позовних вимог просили відмовити у повному обсязі. Окрім того, додатково зазначили, що позивач з заявою про призначення їй грошової допомоги не зверталася, що виключає можливість поновити їй виплати.

Ухвалою суду від 05 січня 2018 року замінено сторону відповідача з управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради на Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради. Підстава рішення Маріупольської міської ради від 25.07.3017 року за № 7/20-1724 (зі змінами), відповідно до п.7 якого, з 01.01.2018 року районні управління соціального захисту населення Маріупольської міської ради припинили свою діяльність, в зв'язку з ліквідацією. Згідно п.12 вказаного рішення визначено, що після ліквідації управлінь, функції щодо соціального захисту населення міста Маріуполя здійснює департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7-8)

Позивач у жовтні 2014 року у зв'язку із проведенням антитерористичної операції перемістилась у м. Маріуполь, де взята на облік до Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради, як особа, що перемістилася з тимчасово окупованої території, у зв'язку з чим позивачу видано довідку від 21.10. 2014 року за № 1413000054. Місце перебування позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 10)

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 року № 505(далі - Постанова № 505) на сім'ю позивача була призначена грошова допомога, яку отримував чоловік позивачки ОСОБА_4, як уповноважений представник сім'ї до 22.10.2017 року, що підтверджено матеріалами справи, та не спростовано позивачем. (а.с. 35, 36-38, 42-44).

Зокрема вказані обставини встановлені рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя від 15 серпня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року.

Рішенням начальника Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 22.03.2017 року довідка ВПО позивача була скасована,на підставі збільшення території Лівобережного району міста Маріуполя за рахунок земель Виноградненської селищної ради Новоазовського району, згідно рішення Маріупольської міської ради від 05.06.2015 року № 6/48-5402 «Про збільшення меж Орджонікідзевського району м. Маріуполя». Про що позивачку було повідомлено листом 16.08.2017 року. (а.с.11)

В зв'язку з скасуванням довідки ВПО, позивачу з 22.03.2017 року було призупинено і виплату щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеної особі, оскільки, як зазначає відповідач, після переходу с. Виноградне під відання Маріупольської міської ради,стали відсутні підстави вважати позивача внутрішньо - переміщеною особою.

Спірним питанням у даній справі є правомірність дій відповідача стосовно скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім'я позивача 21.10. 2014 року за № 1413000054 та припинення з цих підстав з 22.03.2017 року виплати позивачу щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною другої статті 4 цього Закону встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно частини 1 статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року № 509 (далі - Порядок № 509).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 509, з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої вноситься така інформація.

Пунктом 71 Порядку № 509 передбачено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону№ 1706-VII , МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону № 1706-VII, приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Статтею 12 Закону № 1706-VII передбачений вичерпаний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Зокрема визначено, що,

1. Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Суд вкотре наголошує, що відповідно до частина 1 статті 4 Закону № 1706-VII, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону

В той же час, як встановлено судом, скасовуючи довідку ВПО позивача, відповідач посилався як на підставу для скасування довідки, збільшення території Лівобережного району міста Маріуполя за рахунок земель Виноградненської селищної ради Новоазовського району, згідно рішення Маріупольської міської ради від 05.06.2015року № 6/48-5402 «Про збільшення меж Орджонікідзевського району м. Маріуполя».

Судом встановлено, що дійсно розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1276-р, були затверджені переліки населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Постановою Верховної ради України «Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України від 11.12.2014 року № 32-VIII «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж Волноваського, Новоазовського та Тельманівського районів Донецької області» від 20.05.2015 року № 457-VIII селище Виноградне адміністративно-територіально не належить до Волноваського району, а належить до міста Маріуполя, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі.

На виконання даної постанови рішенням Маріупольської міської ради від 05.06.2015 року № 6/48-5402 тимчасово с. Виноградне було віднесено до Орджонікідзевського (Лівобережного) району м. Маріуполя.

Проте підстави на які посилався відповідач в рішенні від 22.03.2017 року про скасування довідки ВПО позивача, як то збільшення території Лівобережного району міста Маріуполя за рахунок земель Виноградненської селищної ради Новоазовського району, не передбачені Законом № 1706-VII та Порядком № 509.

З огляду на наведене не заслуговують і на увагу доводи відповідача про відсутність підстав вважати позивача внутрішньо - переміщеною особою після переходу с. Виноградне під відання Маріупольської міської ради.

Таким чином, проаналізувавши наведені вище норми закону та обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено наявність підстав для скасування довідки позивача про взяття її на облік, як особи переміщеної з тимчасово окупованої території України, визначених ст. 12 Законом № 1706-VII.

Отже, дії відповідача щодо скасування позивачу довідки ВПО, з 22.03.2017 року, є протиправними, а тому вимоги позивача в частині скасування рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім'я ОСОБА_1 та зобов'язання поновити дію вказаної довідки, та внесення відповідних відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб підлягають задоволенню.

Що до вимог позивача про поновлення позивачу виплат щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, починаючи з 22.03.2017 року, суд виходить з наступного.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 2 Порядку № 505 (в редакції що діяла на момент зупинення виплат)передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 505 , грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у зазначених розмірах.

Частиною 4 пункту 3 Порядку № 505 визначено, щодля призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до Пункту 5 Порядку № 505, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

Пунктом 13 Порядку № 505, у разі зміни уповноваженого представника сім'ї, якій було призначено грошову допомогу, така допомога виплачується іншому уповноваженому представнику сім'ї за його особистим зверненням відповідно до пункту 5 цього Порядку.

Разом з тим, за твердженням відповідача, яке не спростоване позивачем, із заявою до відповідача про призначення та виплату горошової допомоги їй особисто, або, як уповноваженому представнику її сім'ї, як то передбачено Порядком № 505, ОСОБА_1 не зверталася.

З огляду на принцип законності, закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи вищевикладені норми закону та встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині поновлення їй виплат грошової допомоги з 22.03.2017 року задоволенню не підлягають, оскільки управління діяло в у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,139,241,242,243.244, 246, КАС України,

У Х В А Л И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради (правонаступником якого є департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради) щодо скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.10. 2014 року за №1413000054, виданої на ім'я ОСОБА_1

Скасувати рішення начальника управління соціального захисту населення Лівобережного району Маріупольської міської ради від 22.03.2017 року про скасування довідки про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 21.10.2014 року за № 1413000054 виданої на ім'я ОСОБА_1

Зобов'язати департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за № 1413000054, виданої 21.10. 2014 року на ім'я ОСОБА_1 з 22.03.2017 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у сумі 400,00 гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається до Донецького Апеляційного суду адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено 05 січня 2018 року.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його оголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження оголошено, в порядку передбаченому ч.2 та ч.3. ст. 295 КАС України.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2

Відповідач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, адреса: м. Маріуполь, 87500, пр. Миру, 70 тел: (0629) 47-43-94.

Суддя: І.М. Міхєєва