
Справа № 263/14469/17
Провадження № 2-а/263/81/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2018 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Кулик С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог від 17.11.2017 року, просить визнати дії відповідача щодо неврахування заробітної плати за березень-квітень, листопад 1995 року та травень 1997 року при визначенні розміру пенсії протиправними; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 10.11.2010 року (з дня призначення пенсії) з урахуванням заробітної плати за березень-квітень, листопад 1995 року та травень 1997 року; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області сплатити різницю між пенсією, перерахованою з урахуванням заробітної плати березень-квітень, листопад 1995 року та травень 1997 року та фактично сплаченої відповідачем пенсією за період з 10.11.2010 року (з дня призначення пенсії) по день прийняття судом рішення у справі.
В обґрунтування позову зазначив, що він є пенсіонером за віком з 10.11.2010 року на пільгових умовах за Cписком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників. Ані при призначенні йому пенсії, ані при її перерахунку 01.05.2017 року відповідачем не були враховані періоди його роботи на підприємстві по технічному обслуговуванню і ремонту гірничошахтного обладнання п/о «Донецьквугілля» у 1995-1997 роках, а саме: дні роботи у березні-квітні, листопаді 1995 року та дні роботи у травні 1997 року. Листом відповідача від 07.07.2017 року № 12192/02 повідомлено, що у зв'язку з відсутністю в нього документів пенсійної справи неможливо пояснити, чому не було враховано той чи інший період роботи при призначення пенсії. Із наданого відповідачем розрахунку заробітної плати вбачається, що у листопаді 2015 року та травні 1997 року відсутня заробітна плата, а заробітна плата за березень-квітень 1995 року взагалі у розрахунку не вказана. Згідно даних трудової книжки за період з 20.03.1995 року по 30.06.2000 року у нього мається трудовий стаж тривалістю 60 календарних місяців підряд, що означає те, що його заробітна плата за цей період на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинна бути врахована при призначенні йому пенсії та визначенні її розміру. Неврахування відповідачем заробітної плати за вищевказані періоди є порушенням його конституційного права на отримання пенсії в розмірі згідно пенсійного законодавства України.
Позивач ОСОБА_2 надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав повністю.
Представник відповідача Драннікова О.Є. у судове засідання надала письмові заперечення проти позову, у яких просила у задоволенні позову відмовити, при цьому зазначивши, що з 01.02.2015 року електронна пенсійна справа ОСОБА_2 була взята на облік в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на підставі його особистої заяви від 13.02.2015 року. Взяття на облік пенсійних справ осіб, переміщених з тимчасово окупованої території відбувається в електронному виді. Паперові пенсійні справи відсутні, оскільки знаходяться на території, тимчасово непідконтрольній українській владі. Виплата пенсії внутрішньо переміщеній особі здійснюється по даним, які були занесені в електронну базу управліннями ПФУ, в яких перебувала на обліку особа ще до взяття на облік в їхньому управлінні. Надати пояснення, чому враховано (або не враховано) той чи інший період роботи (заробітку) в управління немає можливості у зв'язку з відсутністю документів пенсійної справи, по яким первинно була призначена пенсія ОСОБА_2 Крім того, станом на 07.12.2017 року позивач до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя в порядку, передбаченому Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, не звертався. Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України. Пунктом 4.1. передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення пенсії, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Станом на 07.12.2017р. управлінням жодних рішень щодо перерахунку пенсії позивачу не було винесено. Враховуючи те, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням, у задоволенні позову просили відмовити.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою від 20.11.2017 року позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 10.11.2010 року по 06.05.2017 року залишено без розгляду. Провадження у справі відкрите за період з 07.05.2017 року.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015р. за № 41/26486, основним завданням управління є призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Положеннями ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що 01.02.2015 року електронна пенсійна справа ОСОБА_2 була взята на облік в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на підставі його особистої заяви від 13.02.2015 року. Паперова пенсійна справа ОСОБА_2 в управлінні відсутня, оскільки знаходиться на території, тимчасово непідконтрольній українській владі. Виплата пенсії внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_2 (довідка від 23.10.2014 року № 1411000195 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України) здійснюється по даним, які були занесені в електронну базу управлінням ПФУ, в якому останній перебував на обліку, тобто до взяття на облік в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області.
Про вказані обставини представнику позивача адвокату Самохвалову С.В. у відповідь на його звернення щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області направлено лист за вих. № 12192/02 від 07.07.2017 року.
В листі також зазначено, що надати пояснення, чому враховано (або не враховано) той чи інший період роботи (заробітку) при призначенні позивачу пенсії та визначення їх розміру в управління немає можливості через відсутність документів пенсійної справи, по яким первинно була призначена пенсія ОСОБА_2 На адресу позивача також направлений розрахунок стажу ОСОБА_2
Відповідно до ст. 40 Закону України «про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (далі - Порядок).
За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про перерахунок її пенсії.
Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.
Таким чином, в органу Пенсійного фонду виникає обов'язок прийняти рішення за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком.
Окрім того, за змістом абзацу 1 пп.3 п.2.1 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми (п.2.10 Порядку).
Відтак, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Така правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 17 березня 2015 року №21-11а15.
Проте, судом з матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_2 взагалі не звертався до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області з відповідною заявою про перерахунок пенсії за встановленою вищезазначеним Порядком формою. Адвокат Самохвалов С.В. в порядку ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» лише надіслав до відповідача звернення, у якому просив надати письмово інформацію про те, яка сума пенсії була нарахована позивачу.
З доданого до відповіді на вищевказане звернення розрахунку загального страхового стажу позивача ОСОБА_2 вбачається лише, що до страхового стажу зараховані, зокрема, такі періоди роботи: 20.03.1995 року - 31.12.1995 року; 07.03.1997 року - 01.06.1997 року, проте відсутні відомості про заробітну плату, яка враховувалася при призначенні пенсії ОСОБА_2
Отже, у відповідача обов'язок прийняти рішення щодо перерахунку чи відмови в перерахунку пенсії не виник, оскільки відповідна заява у встановленій вимогами Порядку формі, позивачем подана не була.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За правовою позицією, що висловлена Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13, підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення пенсійного органу, прийняте з цього питання.
Здійснюючи свою діяльність на основі законодавства, пенсійні органи послуговуються тими формами, які визначає законодавець. Дискреційні повноваження відповідача, як встановлене право вибору варіанта рішення, в даному випадку про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку пенсії, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема ч. 5 ст. 45 цього Закону.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем не було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, ОСОБА_2 не надано доказів на підтвердження неврахування відповідачем заробітної плати за березень-квітень, листопад 1995 року та травень 1997 року при визначенні розміру пенсії позивача, суд дійшов висновку, що позивач обрав невірний спосіб захисту своїх порушених прав, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 90, 205, 241-246, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, апеляційна скарга може бути подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення суду.
Повний текст рішення складений 10.01.2018 року.
Суддя С.В.Кулик