
ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА
09.01.2018 Київ К/9901/4456/17 815/6520/16 Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Шипуліної Т.М. розглянув матеріали касаційної скарги Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017 у справі №815/6520/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трендксім» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Трендксім» звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 14.06.2017 позовні вимоги задовольнив повністю.
Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21.11.2017 залишив постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 без змін.
Головне управління ДФС в Одеській області звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017.
Суддя Вищого адміністративного суду України Єрьомін А.В. за результатами перевірки вказаної касаційної скарги на відповідність вимогам статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діяла на момент подання касаційної скарги) встановив, що така скарга подана з порушенням вимог частини п'ятої статті 213 (до касаційної скарги не додано документа про сплату судового збору). Інших недоліків в оформленні касаційної скарги не виявлено.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України Єрьоміна А.В. від 11.12.2017 касаційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області залишено без руху з вищезазначених підстав та надано скаржнику строк для усунення недоліків до 29.12.2017.
На виконання вимог ухвали від 29.12.2017 Головне управління ДФС в Одеській області на адресу суду касаційної інстанції надіслало клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги на один місяць.
З 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, у зв'язку з чим відповідно до пункту 7 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.
За результатами автоматизованого розподілу справ суддею-доповідачем для розгляду цієї справи у Касаційному адміністративному суді визначено суддю Шипуліну Т.М.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності 15.12.2017, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом викладення його в іншій редакції.
Відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги, з огляду на таке.
В обґрунтування клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги відповідач посилається на те, що відповідачем здійснено всі дії з метою отримання фінансування з державного бюджету з метою сплати судового збору у справі №815/6520/16.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справ «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Як зазначено вище, частиною п'ятою статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) однією з вимог касаційної скарги визначено надання документу про сплату судового збору.
Згідно з положеннями Закону України «Про судовий збір» органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.
Органи доходів і зборів є державними органами, що здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, тобто суб'єктами, що реалізують свою владну компетенцію.
Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 «Інші поточні платежі», розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
Податковим органом не надано жодних доказів вчинення дій з метою отримання коштів для сплати судового збору за подання касаційної скарги у справі №815/6520/16.
На момент постановлення даної ухвали вимоги ухвали Вищого адміністративного суду України від 11.12.2017 про залишення касаційної скарги без руху не виконано.
Згідно з частиною другою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вчинення судом процесуальної дії) до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, пунктом 1 частини четвертої якої передбачено повернення позовної заяви, якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не усунуто у встановлений судом строк.
Враховуючи викладене, касаційна скарга підлягає поверненню.
Керуючись статтями 121, 332, пунктом 1 частини четвертої статті 169, підпунктом 12 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В :
1. Відмовити Головному управлінню ДФС в Одеській області в задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017 у справі №815/6520/16.
2. Касаційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017 у справі №815/6520/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трендксім» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - повернути.
3. Надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги учасникам справи, а касаційну скаргу з доданими до неї матеріалами - скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М.Шипуліна