
УХВАЛА
09 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/10807/15Харківський апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Бенедик А.П., суддів Донець Л.О. , Мельнікової Л.В. розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2017р. по справі за заявою Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про роз'яснення постанови Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2016 року по справі №820/10807/15
за позовом Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району
до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання неправомірними дій, визнання фактів порушень, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2017р. відмовлено в задоволенні заяви Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про роз'яснення постанови Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2016 року за позовом Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання фактів порушень, зобов'язання вчинити певні дії.
На зазначену постанову суду Центральною об'єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою судді Харківського апеляційного адміністративного суду Бенедик А.П. від 14.12.2017 року зазначена апеляційна скарга залишена без руху та наданий для усунення недоліків поданої апеляційної скарги десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ в Основ'янському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 в розмірі згідно зі ст.4 Закону України "Про судовий збір" (1600 грн. 00 коп.)
Згідно повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія вищезазначеної ухвали отримана Центральною об'єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області 18.12.2017 року.
Відповідно до ч.5 ст.298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
На момент постановлення ухвали, Центральною об'єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області не було надано доказів усунення недоліків апеляційної скарги.
Проте, 02.01.2018 року до суду надійшло клопотання Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому заявник апеляційної скарги просить відстрочити сплату судового збору. В обґрунтування клопотання посилається на відсутність коштів призначених для сплати судового збору.
Дослідивши вказане клопотання, суд дійшов висновку про його необґрунтованість, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведених положень вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, для усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших (ніж незадовільний майновий стан особи) підстав законодавством не визначено.
Таким чином, фактично єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан скаржника.
Обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Зазначена позиція також відповідає висновкам Європейського суду з прав людини у рішенні по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 року №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, що викладена в ухвалі від 25.09.2015 року по справі №21-5401а15.
Виходячи з наведеного, вказані заявником апеляційної скарги обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору.
Інших доказів, щодо наявності підстав для відстрочення сплати судового збору або інших поважних причин, які б позбавляли можливості сплатити судовий збір заявником апеляційної скарги надано не було.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 44 КАС України, учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Рівність усіх учасників справи перед законом і судом передбачає єдиний правовий режим, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Виходячи з наведеного, клопотання про відстрочення сплати судового збору є необґрунтованим, тому не підлягає задоволенню.
Згідно з ч.6 та ч.7 ст.298 КАС України про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Оскільки відповідачем у встановлений строк не було виконано вимог ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху, наявні підстави для повернення апеляційної скарги.
Керуючись ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2017р. по справі за заявою Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про роз'яснення постанови Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2016 року по справі №820/10807/15 за позовом Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій,визнання фактів порушень, зобов'язання вчинити певні дії повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя А.П. БенедикСудді Л.О. Донець Л.В. Мельнікова