Постанова № 71510837, 09.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
286/3308/17
Номер документу
71510837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"09" січня 2018 р. Справа № 286/3308/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "02" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання збільшити розмір компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням коефіцієнтів індексації житла , -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області перерахувати та виплати компенсацію за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 Житомирської області з урахуванням індексації житла 1.24, 1.18, 1.34.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 02.11.2017р. позов задоволено частково. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_3 грошової компенсації вартості втраченого домоволодіння АДРЕСА_1 з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1.18 та 1.34. Стягнуто на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації 640,00 грн. судового збору. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просила скасувати зазначену постанову в частині відмови в задоволенні позову щодо врахування коефіцієнта 1.24 та прийняти, в цій частині, нову постанову - щодо його врахування, тим самим, задовольнивши позовні вимоги в повному обсязі. Вважає, що судом першої інстанції не досліджено нарахування індексації за 2007 рік, в зв'язку з чим помилково прийнято рішення відносно врахування коефіцієнта - 1,24.

Відповідачем судове рішення не оскаржується.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно, а саме житловий будинок АДРЕСА_1 в сумі 52407,00грн., який вона здала відповідно до ст.35 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 22.08.2007р. по справі №2а-463/07 позов задоволено. Визнано відмову Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про прийняття ОСОБА_3 на чергу для одержання грошової компенсації за житловий будинок АДРЕСА_1 в сумі 52407 грн. протиправною. Зобов'язано Овруцьку районну державну адміністрацію прийняти документи від ОСОБА_3 та поставити її на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 52407 грн. Стягнуто з Овруцької районної державної адміністрації судовий збір в сумі 8,50 грн. на користь ОСОБА_3

Відповідно до повідомлення УПСЗН Овруцької РДА від 27.09.2017р. позивач до даного часу перебуває з 20.12.2007р. на черзі на виплату компенсації в сумі 52407,00 грн. за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно в селі Красилівка Овруцького району. ОСОБА_3 відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009р. не передбачено її виплати.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997р. (редакція на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №76 від 05.03.2007р. проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 1.01.2007р.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №100 від 27.02.2008 р., проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008р.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009р., проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009р.

У відповідності до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Відповідно до п.10 Порядку використання коштів державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №936 від 20.09.2005р., розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Так, до 18.11.2009р. порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997р.

Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 р. затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач стала на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15.07.1997р. Постанова Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009р. набрала чинності з 28.11.2009р. і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 20.12.2007р. і її не отримала після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009р. з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009р. слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Порядком 2009 року не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, як прийняті з 28.11.2009 р.

На підставі викладеного, не отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 р.

При цьому колегія суддів зазначає, що згідно копії звіту розмір компенсації було визначено станом на 10.04.2007 року в сумі 52407,00 грн., тобто після уведення в дію Наказу №76. З наданого суду акту оцінки не вбачається розрахунку суми компенсації, що не виключає врахування при її обчисленні коефіцієнту 1,24.

Згідно копії акту (а.с.23), будинок був зданий на баланс сільської ради 17.04.2007 року, доказів про подачу заяви органу місцевого самоврядування до 5.03.2007 року позивачем не надано, а тому не може бути врахований індекс 1,24, оскільки він прийнятий після здачі будинку на баланс сільської ради.

Крім того, постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 22.08.2007 року було визначено вказаний розмір компенсації на час постановки позивача у чергу. ОСОБА_3 при зверненні до суду у 2007 році розрахунок компенсації не оспорювала і не ставила питання про врахування індексу 1,24 під час розгляду справи (№2а-463/07, а.с.25) або про переоцінку майна з урахуванням останнього, а тому немає підстав для задоволення позову в цій частині.

Таким чином, висновок суду першої інстанції, що на час прийняття Наказів №№100 та 133 позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 52407,00 грн., яка підлягає виплаті з урахуванням тільки коефіцієнтів 1,18 та 1,34 є вірним, як і відмова в задоволенні вимоги - індексації вартості домоволодіння на індекс 1.24.

Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "02" листопада 2017 р. без змін,

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "09" січня 2018 р.