
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2017 року справа № 698/269/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі – Потенко А.О.,
за участю:
представника відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Звенигородського об?єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов?язання видати довідку про складові заробітної плати державного службовця,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 ОСОБА_2 звернулась до Катеринопільського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Звенигородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просила визнати неправомірними дії щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 по справі №698/461/16-а та зобов’язати відповідача видати довідку, форма якої встановлена постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справах №2а-8893/12-2670, №2а-4753/09/2670» і має містити усі складові заробітної плати державного службовця, на посаді якого працювала позивачка до виходу на пенсію, із зазначенням премії – 1089 грн. 91 коп. та премії за підсумками роботи грудня 2015 року – 1400 грн.
Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 09.11.2017 адміністративна справа №698/269/17 направлена за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 у адміністративній справі №698/461/16-а скасовано постанову Катеринопільського районного суду від 15.07.2016 і ухвалено нову постанову, якою визнано неправомірними дії Звенигородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати та проведенні перерахунку призначеної пенсії в зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 та зобов’язано відповідача видати позивачці довідку про складові заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі, із зазначенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та здійснити з 10.12.2015 перерахунок і виплату пенсії позивачці із розрахунку 80% відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії, у зв’язку із постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» згідно з зазначеною довідкою.
На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 по справі №698/461/16-а, 09.12.2016 відповідач видав довідку №9578/10 про складові заробітної плати, що надається непрацюючим державним службовцям, однак не вказав у довідці премію у сумі 1089 грн. 91 коп. та премію за підсумками роботи грудня 2015 року у сумі 1400 грн. Позивачка вважає, що вказані премії є складовою заробітної плати державного службовця і повинні враховуватись при здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії, тому просить зобов’язати відповідача видати довідку про заробітну плату для проведення перерахунку призначеної їй пенсії як державному службовцю із зазначенням у довідці вказаних премій.
Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві, позов просила задовольнити. У судове засідання, призначене на 26.12.2017, не з’явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.
Згідно з частиною 5 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки позивачка у судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи.
Беручи до уваги, що позивачем надані всі пояснення у справі та всі необхідні докази, перешкоди у розгляді справи у відсутність позивача відсутні, суд розглядає справу за відсутності позивача.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив у задоволенні позову відмовити. У письмових запереченнях та доповненнях до заперечень вказав, що премії в грудні 2015 року виплачувались відповідно до наказу в абсолютній сумі кожному працівнику, який перебував у трудових відносинах з відповідачем, індивідуально. Позивачка у трудових відносинах з відповідачем у грудні 2015 року не перебувала, тому премія їй не виплачувалась. Крім цього, премія у сумі 1089 грн. 91 коп. виплачена одноразово на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у розмірі, що перевищив суму індексації, тому не є складовою заробітної плати державного службовця.
Також постанова Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, на яку посилається позивачка, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», яка набрала чинності з 23.09.2016; постанова Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, 2а-4753/09/2670» втратила чинність на підставі пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», яка набрала чинності 24.03.2017 та прийнята відповідно до пунктів 2,10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу», пунктів 9,10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23.07.2017, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям згідно з пунктами 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 відповідно до статті 37 Закону України №3732-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу», а саме: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає державної служби, тому на момент звернення позивачки з позовом до суду та на час розгляду справи в суді законодавчо не врегульовано порядок видачі довідок для перерахунку пенсії державним службовцям та здійснення самого перерахунку
Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши докази, наявні у справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 27.01.2014 позивачка отримує пенсію по інвалідності як інвалід 2 групи відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції від 01.01.2008, чинній на час призначення пенсії) що підтверджується копією пенсійного посвідчення, наявною в матеріалах справи.
10.06.2016 позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила видати їй довідку про складові заробітної плати. Що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, на яку отримала відмову. Вважаючи вказану відмову незаконною, позивачка звернулась до суду.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 у адміністративній справі №698/416/16-а визнано неправомірними дії Звенигородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови у видачі довідки про складові заробітної плати та проведенні перерахунку призначеної пенсії в зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 та зобов’язано відповідача видати позивачці довідку про складові заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі, із зазначенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та здійснити з 10.12.2015 перерахунок і виплату пенсії позивачці із розрахунку 80% відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії, у зв’язку із постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» згідно з зазначеною довідкою.
На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 відповідач видав позивачці довідку про заробітну плату, що надається непрацюючим державним службовцям, від 06.07.2016 за №4098/10, у якій зазначив такі складові: посадовий оклад, надбавку за ранг (10 ранг), надбавку за вислугу років (20%), надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%), які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а також премію у сумі 1089 грн. 91 коп. та премію за підсумками роботи грудня 2015 у сумі 1400 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
У подальшому листом від 30.09.2016 №7238/10 відповідач відкликав довідку про заробітну плату, що надається непрацюючим державним службовцям, від 06.07.2016 за №4098/10, та видав нову довідку про складові заробітної плати, що надається непрацюючим державним службовцям, від 09.12.2016 №9578/10 за формою, яка встановлена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670, але без зазначення премії у сумі 1089 грн. 91 коп. та премії за підсумками роботи грудня 2015 у сумі 1400 грн.
07.12.2016 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачки починаючи з грудня 2015 із розрахунку 80% відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 в редакції, чинній на час призначення пенсії, у зв’язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013.
Не погоджуючись з тим, що відповідач не включив до довідки про складові заробітної плати, що надається непрацюючим державним службовцям для перерахунку пенсії, премій у сумі 1089 грн. 91 коп. та у сумі 1400 грн., позивачка звернулась до суду з позовом.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями письмових доказів та визнаються позивачкою та відповідачем.
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд виходить з наступного.
Стаття 1291 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Також стаття 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з резолютивною частиною постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2016 у адміністративній справі №698/416/16-а зобов’язано відповідача видати позивачці довідку про складові заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі із зазначенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, та здійснити з 10.12.2015 перерахунок і виплату пенсії позивачці із розрахунку 80% відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» в редакції, чинній на день призначення їй пенсії згідно з зазначеною довідкою.
Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, зобов’язано відповідача видати довідку про складові заробітної плати державного службовця та здійснити перерахунок призначеної їй пенсії по інвалідності відповідно до приписів Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», які діяли на момент призначення позивачці пенсії по інвалідності як державному службовцю, тобто станом на 27.01.2014.
Позивачці призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» №3732-ХІІ від 16.12.1993.
Згідно з частиною 2 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3732-ХІІ від 16.12.1993 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» №3732-ХІІ від 16.12.1993 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Визначення розмірів заробітку для призначення пенсій державним службовцям та для перерахунку призначених пенсій на час призначення пенсії позивачці було врегульоване постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Так, пунктом 4 вказаної постанови передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію. За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відтак, згідно з вказаними приписами премії на момент призначення пенсії позивачці були є складовими заробітної плати державного службовця і включались до заробітної плати як при призначенні, так і при перерахунку пенсій державним службовцям.
Та обставина, що при призначенні пенсії позивачці як інваліду 2 групи її заробітна плата включала премію, підтверджується копією довідки від 24.01.2014р. №309/03.
Разом з цим, підвищення посадових окладів державних службовців з 1 грудня 2015 року було здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
При цьому пунктом 3 вказаної постанови передбачено, що для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямовуються всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Як пояснив представник відповідача, саме з метою виплати суми індексації, яка склалась у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року, і була виплачена премія у сумі 1081 грн.91 коп.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Беручи до уваги, що премія у сумі 1089 грн. 91 коп. фактично є сумою індексації за 2015 рік і не є складовою заробітної плати державного службовця, до довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії позивачці повинна бути включена лише премія у сумі 1400 грн., виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006.
Щодо посилання відповідача на відсутність форми довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії суд зазначає, що згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (що була чинна на момент звернення позивача з заявою про видачу довідки) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюються на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Відтак, довідка має бути видана за формою, яка була затверджена на момент призначення пенсії позивачці.
Беручи до уваги вищезазначене, керуючись ст. ст. 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Звенигородського об?єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо видачі ОСОБА_2 довідки про складові заробітної плати, що надається непрацюючим державним службовцям для перерахунку призначеної пенсії, від 09.12.2016 №9578/10, без врахування місячної премії за підсумками роботи за грудень 2015 року у сумі 1400 (одна тисяча чотириста) гривень.
Зобов?язати Звенигородське об?єднане Управління Пенсійного фонду України видати ОСОБА_2 довідку про складові заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем її роботи на державній службі, із зазначенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, з врахуванням місячної премії за підсумками роботи за грудень 2015 року у сумі 1400 (одна тисяча чотириста) гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Черкаський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлений 05.01.2018.
Суддя А.В. Руденко