ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 січня 2018 року № 826/14345/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю “НВП “ЕНЕРГОРІШЕННЯ”
до
Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
про
визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю “НВП “ЕНЕРГОРІШЕННЯ” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва в порядку адміністративного судочинства з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 18.10.2017 р. №11055 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “НВП “ЕНЕРГОРІШЕННЯ”.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що наказ Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (надалі - ГУ ДФС у м. Києві) від 18.10.2017 р. №11055 про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “НВП “ЕНЕРГОРІШЕННЯ” (надалі - ТОВ “НВП “Енергорішення”) винесений безпідставно у зв’язку з порушенням відповідачем вимог податкового законодавства, а саме абзацу 2 пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (тут і надалі нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та абзацу 2 пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, відповідно до якого право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав та подав заперечення на позов.
За згодою сторін суд ухвалив подальший розгляд справи продовжити в порядку письмового провадження.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, 18.10.2017 р. ГУ ДФС у м. Києві винесено наказ №11055, згідно з яким на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб’єктів господарювання на IV квартал 2017 року, відповідно до статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI зі змінами та доповненнями, з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) наказано провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ “НВП “Енергорішення” (код 21540309) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2014 р. по 30.06.2017 р., тривалістю 10 робочих днів з 31.10.2017 р. по дату завершення перевірки.
Копія вказаного наказу №11055 від 18.10.2017 р. та повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “НВП “Енергорішення” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2014 р. по 30.06.2017 р. була направлена позивачу 19.10.2017 р. засобами поштового зв’язку рекомендованим листом.
25.10.2017 р. позивач отримав зазначене повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “НВП “Енергорішення” та копію наказу №11055 від 18.10.2017 р.
Керуючись приписами абзацу 2 пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та абзацу 2 пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, відповідно до якого право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки позивач дійшов висновку, що наказ ГУ ДФС у м. Києві від 18.10.2017 р. №11055 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “НВП “Енергорішення” винесено безпідставно у зв’язку з порушенням порядку призначення перевірок, а тому у відповідача відсутні законні підстави для проведення документальної планової виїзної перевірки.
Не погоджуючись з наказом ГУ ДФС у м. Києві від 18.10.2017 р. №11055, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 6 статті 19 Господарського кодексу України органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Згідно приписів статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Функції контролюючих органів визначені в статті 19№ Податкового кодексу України, зокрема підпунктом 19№.1.1 пункту 19№.1 статті 19№ цього Кодексу зазначено, що контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений в статті 77 Податкового кодексу України та як зазначено у пункті 77.1 вказаної статті - документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Пунктом 77.2 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 77.4 статті 77 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Отже, з огляду на наведене, підставою для проведення планової документальної перевірки платника податків є включення такого платника до плану-графіку проведення планових документальних перевірок.
Рішення про проведення документальної планової перевірки оформлюється наказом.
Так, згідно витягу з плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2017 року, наданого представником відповідача, ТОВ “НВП “Енергорішення” (код ЄДРПОУ 21540309) включено до даного плану-графіку із зазначенням місяця початку і періоду, за який проводиться перевірка та запланованої кількості працівників, людиноднів, тривалості перевірки.
На підставі плану-графіка, у відповідності до пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, ГУ ДФС у м. Києві винесено наказ №11055 від 18.10.2017 р. та на вимогу цього ж пункту згаданої статті 19.10.2017 р. позивачу надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки, що підтверджується відповідною квитанцією.
Втім, позивачем вищевказаний рекомендований лист отримано лише 25.10.2017 р., про що стверджує роздруківка відстеження листа за ідентифікатором поштового відправлення.
Окрім цього, позивач посилається на абзац 2 пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, згідно з яким план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки та наголошує на тому, що інформація стосовно плану-графіка проведення документальної перевірки на 2017 рік на офіційному веб-сайті ДФС України відсутня.
Однак, пункт 77.1 статті 77 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим згідно із Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” № 1797-VIII від 21.12.2016 р., який набрав чинності з 01.01.2017 р.
Тобто, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, оприлюднює на офіційному веб-сайті план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на поточний рік до 25 грудня року, що йому передує, а саме до 25 грудня 2017 року та, аналогічно, на наступні роки. Відповідно, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік можна знайти на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України за посиланням http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/320874.html, який опубліковано 22.12.2017 р.
Як вбачається із матеріалів справи, наказ ГУ ДФС у м. Києві №11055 від 18.10.2017 р. винесено на підставі щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, а саме плану-графіка на IV квартал 2017 року.
Таким чином, аналізуючи наведене в сукупності, суд приходить до висновку, що наказ ГУ ДФС у м. Києві №11055 від 18.10.2017 р., який є предметом оскарження в даній справі, винесено у відповідності до вимог пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України.
Отримання позивачем копії наказу пізніш ніж за десять днів до початку проведення перевірки не впливає на правомірність самого наказу, а може мати вплив на подальші дії та рішення контролюючого органу, які, в свою чергу оцінюються судом з урахуванням всіх обставин справи.
Разом з тим, подальші дії і рішення контролюючого органу стосовно здійснення документальної планової перевірки ТОВ “НВП “Енергорішення” позивачем не оскаржуються і не є предметом спору у даній справі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обгунтованими, а відтак такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва –
в и р і ш и в:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “НВП “ЕНЕРГОРІШЕННЯ” до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві — відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 – 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко