Ухвала суду № 71508474, 10.10.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2017
Номер справи
810/4997/15
Номер документу
71508474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

10 жовтня 2017 року № 810/4997/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши питання про прийняття звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Броварського управління державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення бюджетного відшкодування і пені,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 задоволений адміністративний позов ТОВ «Тріумф» до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Броварського управління державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення бюджетного відшкодування і пені та постановлено:

- визнати протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо неповернення ТОВ “Тріумф” бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ “Тріумф” бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 грн. 00 коп.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 резолютивну частину постанови Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 року змінено та викладено у наступній редакції:

- визнати протиправною бездіяльність Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо не подання до Броварського УДКСУ у Київській області висновку про суму бюджетного відшкодування ПДВ.

- зобов’язати Броварську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подати до Броварського УДКСУ у Київській області висновок про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ на користь ТОВ “Тріумф” (ідентифікаційний код 31829270) за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 (дев’ять мільйонів сімсот двадцять дві тисячі чотириста дев’яносто п’ять) грн. 00 коп. та пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 2304311 (два мільйона триста чотири тисячі триста одинадцять) грн. 22 коп.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2016 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов’язано Броварську ОДПІ подати до Київського окружного адміністративного суду у строк до 30.06.2016 звіт про виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі №810/4997/15.

06 вересня 2016 року до Київського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про розгляд питання про надання відповідачем звіту про виконання постанови суду в адміністративній справі №810/4997/15.

Розглянувши вказану заяву, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2016 Броварській ОДПІ було встановлено новий строк для подання до суду звіту про виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі №810/4997/15 та зобов’язано подати звіт не пізніше 07.12.2016.

У зв’язку з направленням матеріалів адміністративної справи №810/4997/15 до Вищого адміністративного суду України, розгляд питання про прийняття звіту про виконання рішення суду було відкладено.

06 вересня 2017 року до Київського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про розгляд питання про надання відповідачем звіту про виконання постанови суду в адміністративній справі №810/4997/15.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2017 призначене судове засідання з розгляду питання про прийняття звіту про виконання постанови суду в адміністративній справі №810/4997/15.

У судовому засіданні 03.10.2017 Броварською ОДПІ було надано звіт про виконання постанови суду в адміністративній справі №810/4997/15, у якому відповідач зазначив, що виконати рішення суду у вказаний у ньому спосіб неможливо, позаяк з 01.04.2017 змінився порядок бюджетного відшкодування ПДВ, який не передбачає процедури направлення висновку як умови отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до частин 1, 2 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.

Згідно з частиною 5 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Розглядаючи питання про прийняття звіту Броварської ОДПІ про виконання постанови суду в адміністративній справі №810/4997/15, судом з’ясовано, що 21.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017.

Вказаним законом був змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, яким скасовано процедуру направлення контролюючим органом висновку про суму бюджетного відшкодування до органу державного казначейства як передумови отримання платником податків заявленої суми податку на рахунок у банку.

Суть внесених змін полягає у тому, що відшкодування ПДВ платникам податків здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Так, згідно з підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

При цьому, пунктами 52 та 56 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом №1797, визначено, що до 10.01.2017 центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

До 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 був затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – Порядок), який набрав чинності 01.04.2017.

Вказаною Постановою передбачено, що до набрання чинності Порядком, бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 01.01.2017.

Відповідно до пункту 4 Порядку орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані:

- дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;

- суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно з пунктом 6 Порядку, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку (абзац 2 пункту 7 Порядку).

Пунктом 12 Порядку передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

Суд звертає увагу на те, що у зв’язку з набранням чинності Порядком, з 01.04.2017 втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 №68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 01.04.2017, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, саме контролюючими органами.

При цьому, у разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку №68, який діяв до 01.04.2017, відповідна інформація мала бути включена у сформований до 10.01.2017 єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016, за якими станом на 01.01.2017 суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 01.04.2017 мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас, з 01.04.2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.

Таким чином, після набрання чинності Порядком, тобто з 01.04.2017, контролюючий орган зобов’язаний був внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, задля забезпечення доступу органу Казначейства до таких сум ПДВ для перерахування на рахунки платника податку.

Зі змісту статтей 19-1, 19-3 Податкового кодексу України слідує, що функції щодо внесення даних до Реєстру належать до компетенції Головних управлінь ДФС, як контролюючих органів. Водночас таких функцій позбавлені державні податкові інспекції, у тому числі і Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

Таким чином, унаслідок змін у законодавстві боржник у справі – Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області втратила повноваження здійснювати адміністрування відшкодування податку на додану вартість, а відповідні повноваження були передані до контролюючих органів, якими у даному випадку є Головні управління ДФС.

Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що у зв’язку зі змінами у чинному законодавстві виконати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2016 у справі №810/4997/15 у вказаний у ній спосіб та вказаним у ній боржником (відповідачем) неможливо.

Разом з тим, суд роз’яснює сторонам, що у випадку наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Керуючись статтями 160, 165, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти звіт Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №810/4997/15.

2. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Панченко Н.Д.