
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2017 р. Справа № 814/1823/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомФермерського господарства «Агростар Сістемс», доУправління Укртрансбезпеки в Одеській області, провизнання протиправними дії,В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство «Агростар Сістемс» звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Управління Укртрансінспекції у Черкаській області, що полягають у складанні Акту ВН №0152029 від 29.07.2017 року, Розрахунку б/н від 29.07.2017 року та Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 29.07.2017 року.
Ухвалою суду від 28.09.2017 року відкрито провадження у адміністративній справі.
24.11.2017 року від позивача надійшло клопотання про заміну відповідача по справі № 814/1823/17 Управління Укртрансінспекції у Черкаській області на належного - Управління Укртрансінспекції у Одеській області, у зв'язку із допущенням позивачем помилки під час зазначення відповідача у позові.
Ухвалою суду від 28.11.2017 року клопотання позивача задоволено: замінено відповідача у справі № 814/1823/17 з Управління Укртрансінспекції у Черкаській області на Управління Укртрансінспекції в Одеській області.
Ухвалою суду від 19.12.2017 року виправлено описку у судових рішеннях Миколаївського окружного адміністративного суду в частині назви відповідача та зазначено вірну назву - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що транспортний засіб допустиму норму 40800 кг. не перевищував, а незначне перевищення на третю вісь існує у зв'язку із нерівномірним розміщенням вантажу по осям; крім того, на час здійснення габаритно-вагового контролю спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології не затверджена методика, згідно якої проводиться процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу. Тобто, відповідач під час проведення габаритно-вагового контролю діяв не у межах чинного законодавства.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав.
Учасники справи представників в судове засідання, призначене на 19.12.2017 року, не направили.
Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Фермерське господарство «Агростар Сістемс» є юридичною особою, основним видом діяльності якої є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).
29.07.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у пункті габарітно-вагового контролю авто дороги Київ - Одеса проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки MAN, модель TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 із напівпричепом марки BENALU, модель OPTILINER, реєстраційний номер НОМЕР_2. Вантаж: пшениця насипом; водій: ОСОБА_1
За результатами проведеного контролю складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 29.07.2017 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів серії ВН № 0152029 від 29.07.2017 року, яким зафіксовано осьове навантаження 6,62т./10,00т./23,46т. при нормативно допустимому 11т./11т./22т., а габаритно-ваговий комплекс показав фактичну повну масу транспортного засобу 40080 кг.
На підставі вищезазначених документів Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 29.07.2017 року на суму 40,80 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пункти 1, 4, 5).
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879). Згідно п. 3 якого габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
У відповідності до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд (пункти 3, 4).
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно абз. 4 п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, допускається перевищення вагових параметрів над визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та плати за проїзд.
Тобто, при граничний вазі у 40 т. допустима похибка при зважуванні дорівнює 800 кг.
Враховуючи викладене, автомобіль марки MAN, модель TGS 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 із напівпричепом марки BENALU, модель OPTILINER, реєстраційний номер НОМЕР_2 допустиму норму - 40800 кг. - не перевищував, а отже й міг здійснювати рух без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Щодо перевищення осьового навантаження суд зазначає, що вантаж являється сипучим, а отже не може за своєю природою бути сталим та незмінним по навантаженню на осі транспортного засобу при перевезенні, тобто маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху. Також, враховуючи недосконалість дорожнього покриття, різного куту нахилу підйоми та спуски на автошляхах, не можливо конкретно встановивти, на якій саме ділянці пройденого маршруту сипучий вантаж змінив своє навантаженн на осі транспортного засобу, яким перевозиться.
Згідно з пунктами 21, 22 Постанови № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Доказів того, що транспортний засіб затримувався після проведення габаритно-вагового контролю до внесення плати за проїзд відповідач суду не надав. Крім того, у позовній заяві зазначено, що після проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу було запропоновано продовжити рух по маршруту.
Суд вже зазначав, що перевозився сипучий вантаж - пшениця насипом, яка є рухомою під час руху автомобіля, а тому її маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень.
Відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортного засобу з відповідним видом вантажу унеможливлює встановлення факту порушення вагових параметрів, оскільки вони в будь-якому випадку при зважуванні автомобіля у динамічному стані не будуть відображати дійсну вагу по осях.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено суду законність дій щодо визначення Фермерському господарству «Агростар-Сістемз» плати за проїзд. Натомість позивачем надано усі необхідні докази в підтвердження його позовних вимог.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки відповідач не є юридичною особою, судові витрати належить стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Фермерського господарства «Агростар Сістемс» (код ЄДРПОУ 37912793), місцезнаходження якого: вул. Силікатна, оф. 7, м. Миколаїв, 54048, до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (код ЄДРПОУ 38297000), місцезнаходження якого: вул. Базарна, 61, м. Одеса, 65045 - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, що полягають у складанні Акту ВН № 0152029 від 29.07.2017 року, розрахунку б/н від 29.07.2017 року та Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 29.07.2017 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фермерського господарства «Агростар Сістемс» (код ЄДРПОУ 37912793) судові витрати у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту.
Суддя В. В. Біоносенко