
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/11006/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2017 року Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Демчик Р.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії ,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Свій позов обґрунтовує тим що він 22 листопада 2017 р. дізнався що у довідці № НОМЕР_1 від 16.05.2017 р. про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії відсутні надбавки, які вказані в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.06.2012 року, яка знаходиться в його пенсійній справі. Довідка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. Однак, із зазначеними показниками в довідці він не погоджується, оскільки після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№ 900 від 23.12.2015 року) у нього виникло право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на вказаний перерахунок виникло 01.01.2016 р., а це означає, що станом на цей момент в результаті перерахунку вже повинен бути визначений йому новий розмір пенсії.
В зв'язку з цим він звернувся із заявою від 22.11.2017 р. до ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області про виготовлення нової довідки з зазначенням нових основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій.
ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області від 04.12.2017 року № С-241, його повідомлено, що в наданій до ГУ ПФУ довідці, враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають Постанові КМУ № 988, та Наказу № 260. Вони враховані в середніх розмірах. Таким чином, йому фактично відмолено у виготовленні нової довідки з урахуванням надбавок, які він на даний час отримує.
Вважає бездіяльність ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року такою, що звужує і порушує його права і законі інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У статті 58 Конституції України наголошено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто до події, факту застосовується той Закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. (Рішення КС України від 9 лютого 1999 року N І-рп/99).
Відповідно до ст. 24 Конституції України всі громадяни України мають рівні конституційні права і свободи, і є рівними перед Законом, не може бути привілеїв або обмежень по будь-яким ознакам.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах встановлених законодавством.
Статтею 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб», визначено, що ніхто не має права обмежувати військовослужбовців в правах і свободах, визначених законодавством України.
Просив суд визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Черкаській області щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
Зобов'язати ОСОБА_2 комісію ГУ МВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного станом на 01 січня 2016 року.
15 грудня 2017 року вступив в дію КАС України.
Згідно п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді 12 грудня 2017 року відкрито провадження у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повновжень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, наданняя, одержання пенсійних витрат. Вирішуючи питання щодо правомірності відмови у наданні запитуваної позивачем інформації, суд виходить з наступного.
За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивач 06.09.2011 року був звільнений в запас ЗС України та йому призначена пенсія по інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби. Пенсія йому призначена відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».( Закон № 2262-ХІІ). Розмір його пенсії обчислений, виходячи із розділу ІІІ Закону № 2262-ХІІ.
21.11.2017 р. позивач дізнався що у довідці № НОМЕР_1 від 16.05.2017 р. про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії відсутні надбавки, які вказані в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.06.2012 року, яка знаходиться в його пенсійній справі.
Не погоджуючись з даними, зазначеними у вказаній довідці, ОСОБА_1 звернувся із заявою від 21.11.2017 р. до ОСОБА_2 комісії УМВС України у Черкаській області про виготовлення нової довідки з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премій, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Листом від 04.12.2017 року № С-241, позивача повідомлено, що в наданій до ГУ ПФУ довідці, враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають Постанові КМУ № 988, та Наказу № 260. Вони враховані в середніх розмірах.
На виконання ухвали суду від 12.12.2017 року відповідач надав заперечення на позов, у якому вказав ,що ОСОБА_2 комісія УМВС України у Черкаській області виконала свої зобов’язання перед позивачем в повному обсязі та підстав для повторного виготовлення та подання до ГУПФУ в Черкаській області нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 немає. Просить у задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у запереченні.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за ним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з поліпшенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, внесено зміни до ст. 63 № 2262-ХІІ, яку доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах нього Закону. здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», встановлено, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, проводиться у зв’язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.
При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Таким чином, Постанова КМУ №988-2015 має застосовуватися не замість Постанови КМУ №1294-2007, а в доповнення їй в частиш відповідних змін (збільшень).
Отже, вказані надбавки не можуть бути виключені з грошового забезпечення при перерахунку мені пенсії, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Також вказані надбавки не можуть бути виключені з довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки він не лише набув право на них, а й отримує вказані надбавки.
Враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата вказаних надбавок, а виплата їх врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата їх повинна бути врахована при перерахунку пенсії.
До таких правових висновків дійшов Виший адміністративний суд України у своїй постанові від 17 жовтня 2017 року (К/800/28614/17), який зокрема зазначив, що постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№ 900 від 23.12.2015 року) у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на вказаний перерахунок виникло 01.01.2016 р.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
За приписами п.2. Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Таким чином, в довідці для перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинні бути зазначені збільшені оклади відповідно до Постанови №988-15 та додаткові складові грошового забезпечення відповідно до Постанови № 1294 -07, які вже визначені у відсотках і які враховуються і виплачуються ОСОБА_1на даний час.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 19, 22,24,58 Конституції України, ст.ст.11, 12, 17, 19, 69-72, 122, 159-162, 185-187, 254 КАС України, суддя-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати бездіяльність ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення.
Зобов»язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року,
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Головуючий:
Повний текст рішення виготовлено 05.01.2018 року
Головуючий: ОСОБА_3