
ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА
04.01.2018 Київ К/9901/2332/17 815/7059/16
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді у складі:
судді-доповідача Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.,
під час розгляду касаційної скарги Головного управління ДФС в Одеській області (далі - ГУ ДФС) на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ГУ ДФС про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 26 грудня 2016 року позов задовольнив.
Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21 серпня 2017 року відмовив у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 3 частини п'ятої статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон № 2147-VІІІ).
ГУ ДФС не погодилося з цією ухвалою і 14 вересня 2017 року звернулося із касаційною скаргою. 15 вересня 2017 року суддя Вищого адміністративного суду України Мороз Л.Л. ухвалою залишила касаційну скаргу без руху із наданням строку для усунення її недоліків.
У строк встановлений ухвалою про залишення скарги без руху (27 грудня 2017 року) надійшла заява про усунення недоліків з долученим платіжним дорученням.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 грудня 2017 року касаційну скаргу ГУ ДФС передано судді Гриціву М.І. 26 грудня 2017 року.
Приймаючи рішення про відмову у відкритті провадження, суд апеляційної інстанції виходив із того, що є ухвала цього ж суду від 10 травня 2017 року про відмову у відкритті апеляційного провадження на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року за апеляційною скаргою ГУ ДФС.
У касаційній скарзі йдеться про те, що суд неправомірно не взяв до уваги те, що відповідач не мав можливості вчасно сплатити судовий збір у зв'язку із чим, на його думку, строк на апеляційне оскарження було пропущено з поважних причин.
Колегія суддів перевірила наведені у касаційній скарзі міркування, додані до неї матеріали і дійшла висновку про таке.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон № 2147-VІІІ.
Згідно з підпунктом 12 пункту 1 Перехідних положень КАС в редакції цього Закону заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 189 КАС, у редакції чинній до внесення змін Законом № 2147-VІІІ, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі також у випадках, якщо є ухвала про відмову у задоволенні апеляційної скарги цієї особи або про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою. Аналогічна норма міститься у статті 299 КАС у редакції Закону № 2147-VІІІ.
Як видно з оскаржуваного судового рішення та змісту касаційної скарги, 10 травня 2017 року суд апеляційної інстанції відмовив ГУ ДФС у відкритті апеляційного провадження за його скаргою на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року у зв'язку із пропуском строку на таке оскарження і неповажності наведених причин цього пропуску. 09 серпня 2017 року ГУ ДФС повторно подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції та заяву про поновлення строку. Суд апеляційної інстанції зважив на існування ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження від 10 травня 2017 року і з посиланням на цю обставину ухвалою від 21 серпня 2017 року прийняв рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою цієї самої особи на це саме судове рішення.
Оскаржене рішення є слушним, обґрунтованим і таким, що ґрунтується на законі. Правильне застосування судом апеляційної інстанцій норм права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.
Зазначені в касаційній скарзі міркування та судження не применшують правильності висновків ухвали суду апеляційної інстанції.
З огляду на викладене, керуючись підпунктом 12 пункту 1 Перехідних положень, статтями 327- 331, 333 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Касаційного адміністративного суду у Верховному Суді,
ухвалила:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М.І. Гриців
Судді: Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко