Ухвала суду № 71486565, 09.01.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
815/96/18
Номер документу
71486565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/96/18

Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С. Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: 15:45, м.Одеса Дата складання повного тексту 1 інстанції: 05.01.2018 р.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Домусчі С.Д.,

- Турецької І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2018 року за адміністративним позовом кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови від 30.12.2017 № 324 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3 недійсними, визнання незаконними дії щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців та зобов'язання встановити підсумки та результати голосування, -

В С Т А Н О В И Л А :

04.01.2018 року депутат Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про:

визнання протиправною та скасування постанови від 30.12.2017 № 324 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017, недійсним,

визнання незаконними дії щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3,

зобов'язання встановити підсумки та результати голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області в порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори" при повторному підрахунку голосів невірно встановила кількість виборців, що отримали бюлетені у приміщенні для голосування, що стало підставою для незаконного висновку про наявність у скриньки для голосування бюлетенів на 33,95 % більше, ніж отримано виборцями. Фактично кількість бюлетенів, що були виявлені в скриньках для голосування, співпадає з кількістю контрольних талонів.

В зв'язку із відсутність правових підстав для визнання виборів на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3 недійсними, позивач просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач заперечував проти позову та представник відповідача у відкритому судовому засіданні зазначив, що оскаржувана постанова від 30.12.2017 № 324 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017, недійсним прийнята у спосіб та на підставі порядку, визначеному частинами 8-13 ст.83 Закону України "Про місцеві вибори", тому є законною та обґрунтованою.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неврахування судом його доводів стосовного невірного визначення відповідачем при повторному підрахунку голосів кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені. Крім того, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховані обставини невірного визначення Таїровською селищною виборчою комісією у протоколі повторного підрахунку голосів кількості виборців, що не підлягають врахуванню, у кількості 416 шт., в той час як 416 - це кількість виготовлених виборчих бюлетенів. На підставі викладеного апелянт просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є кандидатом на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017.

25.12.2017 року о 14.42 члени Таїровської селищної виборчої комісії заслухали питання щодо отримання протоколу та інших виборчих документів зі звичайної виборчої дільниці № 510682 та вирішили прийняти протокол ДВК про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатним виборчим округам №№ 1-4 ДВК № 510682 та виборчі документи, в яких не виявлено порушення цілісності пакетів із запакованими документами. Також вирішили протокол ДВК про підрахунок голосів виборців з виборів на посаду Таїровського селищного голови повернути для уточнення.

25.12.2017 о 22.08 Таїровською селищною виборчою комісією прийнято постанову № 316 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях № 510682, № 510706, № 510683, № 510684, № 510685, № 511449 з виборів Таїровського селищного голови по єдиному одномандатному виборчому округу, з виборів депутатів Таїровської селищної ради по одномандатним виборчим округам №№1-26 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів 24.12.2017.

Пунктом 2 вказаної постанови скасовані протокольні рішення про прийняття документів від виборчих комісій № 510682, № 510706, № 510683, № 510684 від 24 та 25 грудня 2017 року.

Законність та правомірність вказаної постанови відповідача підтверджена постановою Одеського апеляційного адміністративного суду у справі № 815/6906/17.

30.12.2017 року Таїровською селищною виборчою комісією на підставі акту від 30.12.2017 про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, з виборів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 3 та протоколу Таїровської селищної виборчої комісії про повторний перерахунок голосів від 30.12.2017 прийнято постанову № 324 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів 24.12.2017 недійсним.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з правомірності та законності дій Таїровської СВК при встановленні розбіжностей між кількістю виборців, які приймали участь у голосуванні, та кількістю бюлетенів та прийнятті постанови про визнання виборів недійсними.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Визначальним у даному спорі є встановлення кількості виборців, які приймали участь у голосуванні та отримали бюлетені у приміщенні для голосування. Від правильності встановлення цієї обставини залежить правильність складання відповідачем протоколу про повторний підрахунок голосів та законність прийняття ним постанови про визнання голосування з виборів депутатів недійсним.

Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VІІІ, про що докладно зазначено судом першої інстанції.

Частиною 12 статті 83 Закону № 595-VІІІ встановлено, що у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, зокрема, виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.

Актом Таїровської СВК від 30.12.2017 встановлено, що кількість виборців на ТВК № 510682, що отримали бюлетені, складає 215. При перерахунку виборчих бюлетенів з виборчих скриньок їх кількість складає 288 бюлетенів, що є більшим на 73 бюлетеня та становить 33,95% (а.с.43).

Відповідно до ч.6 ст.79 Закону № 595-VІІІ кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, враховується, виходячи з підписів виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 цього Закону (голосування за місцем перебування).

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що виходячи з даної правової норми, відповідачем правильно визначена кількість виборців, які приймали участь у голосуванні та отримали бюлетені у приміщенні для голосування, саме на підставі списку виборців, а не за кількістю контрольних талонів, та вірно встановлена кількість виборців - 215 осіб.

Відповідно до ч.9 ст.79 Закону № 595-VІІІ наявність розбіжностей між даними списку виборців та кількістю контрольних талонів є підставою для складання акту із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право також підписати присутні кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевої організації партії, офіційні спостерігачі. Підписи засвідчуються печаткою цієї дільничної виборчої комісії. Після цього комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі.

Судова колегія враховує, що при первинному підрахунку голосів на ДВК № 510682 акт розбіжностей між даними списку виборців (215) та кількістю контрольних талонів (288) не складався, не з'ясовувались причини такої невідповідності. Тому відсутні підстави для висновку, що кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, складає 288, як зазначено у протоколі ДВК № 510682 від 25.12.2017 при первинному підрахунку голосів.

Доводи апелянта про те, що наявність розбіжностей між даними списку виборців та кількістю контрольних талонів викликана непрофесійною роботою членів ДВК, судова колегія вважає хибними.

Так, відповідно до ч.2 ст.79 Закону № 595-VІІІ у разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Проте, матеріали справи не містять доказів, що позивач, як кандидат на посаду депутата селищної ради, який був присутній як під час голосування на дільничній виборчій комісії, так і при первинному підрахунку голосів, складав та подавав до ДВК будь-які скарги та зауваження щодо неправомірних дій членів ДВК під час голосування, які мали б бути розглянуті перед початком підрахунку голосів виборців, в зв'язку з чим його доводи про причини розбіжності є непідтвердженими та ґрунтуються на припущеннях.

Крім того, судова колегія вважає такими, що не ґрунтуються на законі посилання апелянта на те, що Таїровська СВК при повторному підрахунку голосів мала встановити причини невідповідності між списками виборців, що отримали бюлетені, та кількістю контрольних талонів, оскільки такі повноваження відповідача не передбачені ст.83 Закону № 595-VІІІ, та, як зазначено раніше, їх має лише ДВК при первинному підрахунку голосів.

В зв'язку із підтвердженням в ході судового розгляду факту перевищення кількості бюлетенів у виборчих скриньках над кількістю осіб, що отримали бюлетені у приміщенні для голосування, більше ніж на 5% від кількості виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції про наявність у відповідача обґрунтованих підстав для прийняття оскаржуваної постанови № 324 від 30.12.2017 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 3 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад відповідних сільських, селищних голів 24.12.2017 недійсним.

Судова колегія погоджується з доводами апелянта про невірне визначення відповідачем у протоколі про повторний підрахунок голосів від 30.12.2017 року кількості виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, але зазначає, що вказані дані не впливають на правильність визначення кількості виборців, яка отримали бюлетені у приміщення для голосування, а тому не мають значення для вирішення даної справи.

Оцінюючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст.139 КАС України суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.01.2018 року, згідно ст.273 КАС України, вирішено, що питання розподілу судових витрат буде здійснено при винесенні остаточного судового рішення.

Згідно Закону України «Про судовий збір», за подачу апеляційної скарги на рішення суду, судовий збір сплачується у розмірі 150% ставки, що підлягала сплаті при подачі позову.

Так, ставка судового збору за подачу адміністративного позову кандидатом на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 за три вимоги немайнового характеру становила 2114,40 грн. (704,80 х 3), а отже ставка судового збору за подачу апеляційної скарги, яка підлягає стягненню з апелянта, в даному випадку, становить 3171,60 грн. (150% ставки, що підлягала сплаті при подачі позову).

Керуючись ст.ст.272,273,308,315,321,322,325 КАС України, судова колегія -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 січня 2018 року - залишити без змін.

Стягнути з кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 на користь Державної судової адміністрації України (рахунок №31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у розмірі 3171 (три тисячі сто сімдесят одна) грн. 60 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання колегією суддів, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Постанова складена та підписана колегією суддів 09 січня 2018 року о 14.30

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: С.Д.Домусчі

Суддя: І.О.Турецька