
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 січня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2136/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
позивач: Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" (25004, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Байкальська, 124, код ЄДРПОУ 03328385)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" (надалі - ТОВ "КАТП-1128") про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість у розмірі 625350,11 грн., по орендній платі за землю у розмірі 219257,67 грн., з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у розмірі 578797,12 грн., по рентній платі за спеціальне використання води у розмірі 202,87 грн., з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510 грн. Оскільки ці суми у встановлені строки відповідачем не сплачені, вони є податковим боргом, який позивач обрахував у розмірі 1424117,77 грн. і просить суд стягнути його з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.
Ухвалою судді від 04.12.2017 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 19.12.2017 року.
Між тим, 15.12.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України шляхом викладення його в новій редакції.
Відповідно до пункту 10 частини 1 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України, в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017 року) справи у судах першої інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частинами 1, 2 статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд вважає, що з огляду на категорію та складність справи за цим позовом, її слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
У судове засідання представники сторін, будучи належним чином повідомленими про його дату, час та місце, не прибули. Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Відповідач причини неявки суду не повідомив, відзив (заперечень) на позовну заяву не надав.
Відповідно до пункту 1 частини 3 та частини 9 статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ТОВ "КАТП-1128" з 04.11.1992 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в Кропивницькій ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.58-66).
У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, ТОВ "КАТП-1128" до контролюючого органу подано податкові декларації з податку на додану вартість, у яких визначено суми податкового зобов'язання, що сплачуються до державного бюджету, а саме за травень 2017 року - 123974 грн., за червень 2017 року - 117540 грн., за липень 2017 року - 117983 грн., за серпень 2017 року - 137100 грн., за вересень 2017 року - 125214 грн. (а.с.11-15). Вказані суми у строк, установлений ст.203 ПК України, відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 621811 грн.
Окрім цього, актом ГУ ДФС у Кіровоградській області №414/11-28-12-05/03328385 від 23.08.2017 року про результати камеральної перевірки щодо питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що ТОВ "КАТП-1128" проведена реєстрація податкових накладних несвоєчасно, чим порушено п.201.10 ст.201 ПК України (а.с.16-18). На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0033901205 від 12.09.2017 року, яким згідно з п.54.3 ст.54, ст.120-1 ПК України до відповідача застосовано штраф на загальну суму 3539,11 грн. за платежем: податок на додану вартість (а.с.19-20). Вказане податкове повідомлення-рішення 14.09.2017 року вручено відповідачу (а.с.21), у встановленому порядку ним не оскаржено, а визначена у ньому сума штрафу не сплачена.
Також ТОВ "КАТП-1128" до Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області 09.02.2017 року подано податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної/комунальної власності) за 2017 рік, у якій ним самостійно обчислено річну суму орендної плати у розмірі з розбивкою її рівними частками за місяцями у розмірі 43836,32 грн. (а.с. 26 - 28) У встановлені статтею 287 ПК України строки відповідачем не сплачено орендну плату за травень - вересень 2016 року, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 219181,60 грн.
Окрім цього, актом Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області №164/11-28-12-08/03328385 від 15.08.2017 року про результати камеральної перевірки з питання дотримання граничних строків слати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної/комунальної власності ТОВ "КАТП-1128", встановлено порушенням термінів сплати податкових зобов'язань на лютий та серпень 2016 року (а.с.29-32). На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення форми "Ш" №0031221208 від 04.09.2017 року та №0031231208 від 04.09.2017 року, якими згідно з ст.126 ПК України до відповідача застосовано штрафи на суму 74,02 грн. та 2 грн. відповідно. (а.с.33, 34). Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 12.09.2017 року (а.с.35), у встановленому порядку ним не оскаржені, а визначені у них суми штрафу не сплачені.
Також ТОВ "КАТП-1128" до Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області подано податкові декларації з екологічного податку, у яких ним визначено суму податкового зобов'язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, зокрема за 2 квартал 2017 року - 278 484,08 грн., за 3 квартал 2017 року - 300313,04 грн. (а.с.39-41). У встановлені статтею 250 ПК України строки суми податку відповідачем не сплачено.
Крім того, ТОВ "КАТП-1128" до Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області подано податкові декларації з рентної плати, у якій визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води за 2 квартал 2017 року - 121,75 грн., за 3 квартал 2017 року - 82,42 грн. (а.с.43-44). У встановлені статтею 257 ПК України строки суми рентної плати відповідачем не сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу у розмірі 204, 17 грн. , який був погашений лише на 1, 30 грн. за рахунок переплати по особовому рахунку.
Кропивницькою ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податків, сум утриманого з них податку ТОВ "КАТП-1128", якою встановлено порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, а саме несвоєчасне подання податкової звітності за ІІ квартал 2017 року, про що складено акт №204/1307/3328385 від 15.08.2017 року. (а.с.46-47). На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0020381307 від 15.08.2017 року, яким згідно з пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 та відповідно до п.119.2 ст.119 ПК України відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями на 510 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб (а.с.48). Вказане податкове повідомлення-рішення 10.09.2017 року вручено відповідачу, у встановленому порядку ним не оскаржено, а визначена у ньому сума штрафу не сплачена.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 625 350,11 грн. (621811 грн. + 3539,11 грн.), з орендної плати за землю - 219 257,67 грн. (219181,60 грн. + 74,02 грн. + 2 грн.), з екологічного податку - 578797,12 грн. (278484,08 грн. + 300313,04 грн.), з рентної плати за спеціальне використання води - 202,87 грн. (204, 17 грн. - 1, 30 грн.), з податку на доходи фізичних осіб - 510 грн., усього - 1424117,77 грн., що узгоджується з даними інтегрованих карток платника податків, які ведуться контролюючим органом. (а.с. 7-10, 22- 25, 36 - 38, 42, 45). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу йому надіслано податкову вимогу форми "Ю" №6401-17 від 28.10.2016 року про сплату 187053,78 грн. (а.с. 49). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, екологічний податок та рентна плата належать до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 10.1, 10.5 статті 10 ПК України плата за землю, як складова податку на майно, відноситься до місцевих податків. Відповідно до п.19 ч.1 ст.64, ч.2 ст.67 Бюджетного кодексу України цей платіж відноситься до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача у сумі 1424117,77 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують, коштів у цій сумі в дохід відповідних бюджетів підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" (25004, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Байкальська, 124, код ЄДРПОУ 03328385) у банках, що його обслуговують, в дохід бюджету податковий борг у сумі 1 424 117,77 грн. (один мільйон чотириста двадцять чотири тисячі сто сімнадцять гривень 77 копійок), а саме:
- 625 350,11 грн. з податку на додану вартість (отримувач УДКСУ у м. Кропивницький, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №31114029700002, код платежу 14010100);
- 219 257,67 грн. з орендної плати за землю (отримувач УДКСУ у м. Кропивницький, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №33211812700002, код платежу 5018010600);
- 578 797,12 грн. з екологічного податку (отримувач УДКСУ у м. Кропивницький, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №33112364700002, код платежу 8519010300);
- 202,87 грн. з рентної плати за спеціальне використання води (отримувач УДКСУ у м. Кропивницький, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок 33118357700002, код платежу 8513020100);
- 510 грн. з податку на доходи фізичних осіб (отримувач УДКСУ у м. Кропивницький, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №33114340700002, код платежу 8511010100).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш