
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2017 року справа № 823/1964/17
10 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,
представника відповідача Бухарєва С.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємства «Дружба» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Державна служба геології та надр України (далі - позивач) з адміністративним позовом до приватного підприємства «Дружба» (далі - відповідач), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 №5992 виданого приватному підприємству «Дружба».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачеві видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 04.11.2014 №5992 та укладено угоду про умови користування надрами від 04.11.2014. За результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин відповідачем встановлено ряд порушень, які у визначений відповідним Приписом позивача строк відповідачем не усунуті, що згідно зі ст. 26 Кодексу України Про надра є підставою для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до відзиву на позовні вимоги відповідач проти задоволення позову заперечує з тих підстав, що порушення вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин не усунуті ним з вини позивача. У відзиві вказано, що на виконання Припису позивача відповідач усунув частину порушень, що також визнається самим позивачем, решта порушень є похідними від вимоги внести зміни до спеціального дозволу на користування надрами, вносити які позивач відмовляється .
Позивач явку свого представника в судові засідання не забезпечив, надавши 28.12.2017 до початку судового засідання клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наданих позивачем матеріалів.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, наполягав на тому, що позовні вимоги є безпідставними, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді у відкритому судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає.
04.11.2014 на підставі наказу Державної служби геології та надр України від 13.09.2013 № 461 видано приватному підприємству «Дружба» спеціальний дозвіл на користування надрами від 04.11.2014 №5992 з метою видобування підземних мінеральних природних столових вод для промислового розливу на родовищі «Гуляй поле» (джерело «Гуляй поле»), яке знаходиться у Катеринопільському районі Черкаської області, географічні координати: ПШ 48050`05``, СхД 30055`30``. Також між Державною службою геології та надр України та приватним підприємством «Дружба» укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування підземних вод від 04.11.2014 №5992 з характеристикою ділянки надр та Програмою робіт з видобування корисних копалин, що є додатками до спеціального дозволу.
Суд встановив, що на підставі наказу Державної служби геології та надр України від 21.03.2016 №93, направлення на проведення перевірки від 10.05.2016 № 600-14/06 уповноваженою особою Державної служби геології та надр України 11.05.2016 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) надрокористувача приватного підприємства «Дружба», в ході проведення якої встановлено порушення:
1. не переоформлено спеціальний дозвіл на користування надрами у зв'язку із зміною юридичної адреси надрокористувача;
2. порушено вимоги п. 3 програми робіт «Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу та одержання його в установленому порядку» (термін виконання 4 квартал 2014 року - 3 квартал 2015 року) та п. 5.3 Угоди про умови користування надрами: «проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт»;
3. порушено вимоги п. 4 програми робіт: «Розробка та затвердження технологічної схеми розробки родовища (термін виконання 4 квартал 2014 року - 3 квартал 2015 року)» та п. 5.3 Угоди про умови користування надрами: «проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт».
4. відсутній паспорт радіаційної якості води;
5. відсутній Дозвіл на спеціальне водокористування;
6. не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами № 5992 від 04 04.11.2014 у зв'язку з виключенням абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.11 № 615 щодо обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами;
7. не подається до Держгеонадр України інформація щодо стану виконання Програми робіт;
8. зони санітарної охорони в установленому порядку не погоджені, а саме відсутні погодження з державним органами земельних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства га геології;
9. відсутній Акт про передачу родовища для промислового освоєння.
Результати перевірки оформлені актом від 11.05.2016 №06-02/27/2016-20/п (77).
11.05.2016 Державною службою геології та надр України видано припис №604-14/06, згідно з яким запропоновано приватному підприємству «Дружба» у строк до 14.06.2016 усунути виявлені контролюючим органом порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
У зв'язку з ненаданням матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування щодо виконання припису від 11.05.2016 №604-14/06, Державна служба геології та надр України внесла подання від 25.07.2016 №889-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 №5992 у зв'язку із частковим виконанням відповідачем у встановлений строк приписів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, а саме відповідачем усунуто п. 5 та п.7 порушень, зазначених в акті перевірки від 11.05.2016 №06-02/27/2016-20/п (77) та приписі від 11.05.20165 №604-14/06.
Наказом Державної служби геології та надр України №255 від 16.08.2016, з урахуванням змін, внесених наказом №373 від 25.10.2016, відповідачу зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 №5992, про що листом від 15.11.2016 №21365/13/14-16 проінформовано надрокористувача та надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
У подальшому відповідач листами від 08.08.2016 №47 (вх. № 234-14/06 від 11.08.2016), від 23.08.2016 №50 (вх. № 269-14/06 від 06.09.2016), від 16.12.2016 №09 (вх. № 41-14/06 від 02.02.2017) повідомляв позивача про усунення решти порушення у сфері надрокористування.
Листом від 06.02.2017 №102-14/06 позивач повідомив відповідача, що станом на 06.02.2017 за результатами опрацювання вказаних листів приватного підприємства «Дружба» не усунуто наступні порушення:
- не переоформлено спеціальний дозвіл на користування надрами у зв'язку із зміною юридичної адреси надрокористувача;
- порушено вимоги п. 3 програми робіт «Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу та одержання його в установленому порядку» (термін виконання 4 квартал 2014 року - 3 квартал 2015 року) та п. 5.3 Угоди про умови користування надрами: «проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт» - Акт про надання гірничого відводу відсутній;
- не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами № 5992 від 04 04.11.2014 у зв'язку з виключенням абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.11 № 615 щодо обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами - зміни до спеціального дозволу не внесені;
- зони санітарної охорони в установленому порядку не погоджені, а саме відсутні погодження з державним органами земельних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства га геології - відсутнє погодження з органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та використання надр (Держгеонеадра);
- відсутній Акт про передачу родовища для промислового освоєння - представлений Акт про передачу родовища складений не відповідно до вимог Постанови КМУ від 14.02.1995 № 114, а саме: до складання Акту про передачу родовища для промислового освоєння не залучалась міжвідомча комісія у складі якої повинні бути представники органів державного геологічного контролю.
Листом від 22.02.2017 № 144-14/06 Державна служба геології та надр України у зв'язку з частковим усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу станом на 22.02.2017 звернулась до відповідача щодо надання згоди на припинення права користування надрами.
Відповідно до заяви про відсутність підстав для припинення права користування надрами від 24.05.2017 № 18/5 відповідач просив Державну службу геології та надр України переглянути питання про можливе припинення права користування надрами з огляду на те, що приватне підприємство «Дружба» протягом 2016-2017 років неодноразово надавало інформацію та її документальне підтвердження стосовно усунення виявлених перевіркою порушень та пояснив, що причиною несвоєчасного виконання припису позивача є наявність у спеціальному дозволі на користування надрами від 04.11.2014 №5992 технічної помилки у визначенні географічних координат родовища (джерела природних вод «Гуляй поле»): замість зазначених в технічній документації координат джерела «Гуляй поле» ПШ 48050`47``, СхД 30056`37`` у спеціальному дозволі на користування надрами від 04.11.2014 №5992 вказані інші координати - ПШ 48050`05``, СхД 30055`30``.
Відповідач вказаною заявою також повідомив позивача, що ця помилка, яка виявлена в квітні 2016 року при погодженні в Держгірпромнагляді проекту гірничого відводу, розробленого на виконання Програми робіт фактично унеможливлює передбачене Програмою робіт погодження проектної документації в органах державної влади.
У заяві про відсутність підстав для припинення права користування надрами від 24.05.2017 № 18/5 відповідач також зазначив, про усунення станом на грудень 2016 року усіх виявлених перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за виключенням внесення змін та виправлення помилок в спеціальному дозволі на користування надрами від 04.11.2014 №5992.
Судом встановлено, що відповідач звертався до позивача із заявами про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 №5992 в червні 2016 року (вх. № 9641/13/12-16 від 08.06.2016), у вересні 2016 року та в квітні 2017 року в частині виправлення географічних координат родовища (джерела), а також у зв'язку із зміною юридичної адреси надрокористувача і виключенням вимог обов'язкового моніторингу та наукового супроводу, та щодо одночасного внесення змін до Програми робіт.
Позивач у внесенні змін до спеціального дозволу на користування надрами листом від 15.06.2016 № 10399/13/12-16 у внесенні змін до спеціального дозволу на користування приватному підприємству «Дружба» відмовив з огляду на неподання відповідачем інформації (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами.
Листом від 10.10.2016 №19027/13/12-16 від 10.10.2016 Державна служба геології та надр України за результатами розгляду заяви відповідача від 26.09.2016 № 26-09/16 та в частині коригування термінів виконання робіт, визначених програмою робіт угоди про умови користування надрами з метою видобування питних підземних вод родовища «Гуляй поле» повідомила відповідача, що питання стосовно коригування термінів виконання робіт, визначених програмою робіт угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 № 5992 буде розглянуто у разі надходження від підприємства заяви та належним чином оформленої угоди про умови користування надрами з додатками(характеристика ділянки надр, відкоригована програма робіт) у двох примірниках за формою, затвердженою наказом Держгеонадра від 18.12.2015 № 430 з відповідним письмовим обґрунтуванням.
Відповідачем на підтвердження надання відповідних документів, необхідних для позитивного вирішення позивачем питання стосовно коригування термінів виконання робіт, визначених програмою робіт угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2014 № 5992 та внесення змін до спеціального дозволу, угоди про умови користування надрами, програми робіт та на переоформлення спеціального дозволу надано суду примірники клопотання про доручення додаткових документів від 08.11.2016 (вх. № 18217/02/12-16, інформацію щодо виконання надрокористувачем вимог листа Державної служби геології та надр України від 15.11.2016 № 21365/13/14-16 та листа від 09.03.2017 № 5515/13/12-17, заяви про внесення змін до спеціального дозволу, угоди про умови користування надрами, програми робіт та на переоформлення спеціального дозволу від 25.04.2017 № 10, які адресовані Державній службі геології та надр України.
У позовній заяві позивачем зазначено, що 29.05.2017 на адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист відповідача №18/5, однак доказів усунення порушень надано не було, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом про анулювання дозволу від 04.11.2014 №5992 на підставі ст. 26 Кодексу України про надра.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 2 Кодексу України про надра завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Частиною 1 ст.13 Кодексу України про надра встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Частиною 2 статті 16 Кодексу України про надра визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедуру надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).
Пунктом 10 Порядку №615 передбачено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Частиною 2 ст. 24 Кодексу України про надра визначені наступні обов'язки користувачів надр:
1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;
3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;
4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
За змістом ч.1 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Частиною 2 ст. 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з пунктом 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для звернення до суду позивачем із даною позовною заявою стало неусунення частини порушень законодавства у сфері надрокористування, виявлених в ході проведення контролюючим органом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, результати якої оформлені актом перевірки від 11.05.2016 №06-02/27/2016-20/п (77).
Щодо не переоформлення спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку із зміною юридичної адреси надрокористувача, судом встановлено, що відповідач неодноразово звертався до позивача із відповідними заявами, при цьому частина звернень відповідача залишена позивачем без розгляду, частина відхилена з різних підстав, не зважаючи на надання відповідачем у кожному наступному зверненні документів про надання яких у своїх попередніх відповідях вказує позивач, що свідчить про порушення позивачем принципу правової визначеності.
Щодо ненадання відповідачем Акту про надання гірничого відводу, суд зазначає, що відповідно до п. 26 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №59 (далі - Положення №59), надання гірничого відводу оформлюється актом.
Відповідно до п.12. Положення № 59 гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об'єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимог пункту 18 цього Положення.
Пунктом 21 Положення № 59 закріплено, що гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин надаються Держпраці.
Пунктом 23 Положення № 59 визначено, що для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин залежно від виду родовища корисних копалин подає заявку місцевому органу державного гірничого нагляду або Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській чи Севастопольській міській Раді народних депутатів.
Заявка включає в себе: заяву, в якій зазначаються найменування підприємства чи відомості про громадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнаходження гірничого відводу та мета, для якої він одержується; проект гірничого відводу у двох примірниках, складений відповідно до додатка № 2.
Судом встановлено, що листом управління Держпраці у Черкаській області від 18.07.2017 №6159/12 відмовило відповідачеві у погодженні заявки на одержання гірничого відводу з метою видобування підземних мінеральних вод по родовищу «Гуляй поле» (джерело «Гуляй поле») у Катеринопільському районі Черкаської області з огляду на розбіжності в географічних координатах джерела «Гуляй поле» зазначених у пояснювальній записці до проекту та у спеціальному дозволі на користування надрами від 04.11.2014 №5992.
Матеріали справи свідчать, що відповідач неодноразово звертався до позивача із відповідними заявами щодо усунення вказаних розбіжностей в географічних координатах джерела «Гуляй поле», із наданням документів, необхідних для позитивного вирішення даного питання.
Щодо неусунення відповідачем порушень законодавства у сфері надрокористування в частині невнесення змін до спеціального дозволу, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що відповідач також звертався до позивача із відповідними заявами з додатками з цього питання.
Щодо відсутності погодження з органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та використання надр (Держгеонеадра) зони санітарної охорони, судом встановлено, що в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин від 11.05.2016 №06-02/27/2016-20/п (77) вказано відсутність погодження з державними органами земельних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.
Судом встановлено, що відповідач направляв позивачу титульний аркуш Проекту організації зон санітарної охорони, з якого вбачається, що даний Проект погоджено Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області, Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської ОДА, Держсанепідемслужбою, сільським головою с. Гуляй Поле та ДП НАК «Надра України» «Центрукргеологія».
Щодо незалучення при складенні Акту про передачу родовища для промислового освоєння міжвідомчої комісії, у складі якої повинні бути представники органів державного геологічного контролю суд зазначає, що в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин від 11.05.2016 №06-02/27/2016-20/п (77) вказано саме відсутність Акту про передачу родовища для промислового освоєння.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що позивачу направлялась копія Акта прийому-передачі для промислового освоєння родовища підземних вод «Гуляй поле», складеного Правобережною геологічною експедицією ДП «Українська геологічна компанія», співробітники якої при складенні акту пояснили, що з огляду на характер родовища (невелике природне джерело) та необов'язковість залучення представників органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду залучення представників інших державних органів є недоцільним, а тому в подальшому при погодженні Проекту організації зон санітарної охорони відповідач погодив його із ДП НАК «Надра України» «Центрукргеологія».
Відповідно до п. 4 Порядку передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.1995 № 14 для передачі родовища корисних копалин у промислове освоєння спільним наказом підприємства, яке проводило геологорозвідувальні роботи, та підприємства, яке приймає родовище в промислове освоєння, утворюється міжвідомча комісія.
До складу міжвідомчої комісії включаються представники підприємства, яке проводило геологорозвідувальні роботи, підприємства, яке приймає родовище, та представники органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду (за згодою).
З аналізу вказаної норми, суд дійшов до висновку, що вказане положення не містить імперативної вимоги залучення до складу міжвідомчої комісії представників органів державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду.
Суд враховує, що відповідно до ч.ч.1,2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється в судовому порядку у випадках: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Перевіряючи наявність підстав для припинення права користування надрами приватним підприємством «Дружба», суд встановив, що можливість усунення порушень вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин відповідачем безпосередньо пов'язана з належним розглядом його заяв із додатками наданих позивачем на усунення цих порушень.
Прийняття рішення про внесення виправлень до спеціального дозволу на користування надрами належить до компетенції позивача, обов'язком відповідача є лише звернутися із відповідною заявою.
Отже, відповідач виконав свій обов'язок і неодноразово звертався з цього приводу до позивача щодо внесення відповідних змін до спеціального дозволу на користування надрами, без яких неможливо усунути інші порушення законодавства у сфері надрокористування.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що неусунуті відповідачем порушення не можуть слугувати самостійною та достатньою підставою для припинення права користування надрами.
Також суд враховує, що станом на час вирішення судом даного адміністративного спору заява відповідача від 25.04.2017 про внесення змін до спеціального дозволу від 04.11.2014 № 5992 перебуває на розгляді в Державній службі геології та надр України, рішення по ній позивачем не прийняте.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов до висновку, що приватним підприємством «Дружба» з незалежних від нього причин порушено вимоги законодавства у сфері видобування корисних копалин, однак ним добросовісно вживаються належні заходи задля усунення таких порушень. Відтак, позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу суд вважає передчасними, не підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов до задоволення не підлягає.
Вирішуючи спір, суд враховує, що судовому захисту підлягають лише порушене право або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміни стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи. Лише в такому разі позовні вимоги можуть бути задоволені.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Європейська Конвенція «Про захист прав людини і основоположних свобод» і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права.
Пунктом 1 ст. 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на розгляд його справи судом.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п.1 ст. 32 Конвенції), зокрема у п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04 вказує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький
Рішення складено у повному обсязі 09.01.2018.