
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2017 року справа № 823/1920/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Паламаря П.Г.,
за участю секретаря: Дудки Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
27.11.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, в якому просить:
-визнати дії міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо кумулятивного застосування коефіцієнту індексації земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_1, за період до введення в дію рішення №5-16/VII від 25.12.2015 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селища Баси Білозірської сільської ради» протиправними.
-зобов'язати міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути питання щодо проведення розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_1, використавши коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) в розмірі 1,06 про що видати відповідний витяг.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що міськрайонним управлінням у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області проведено розрахунок нормативної грошової оцінки його земельної ділянки з порушенням чинного законодавства, оскільки застосовано коефіцієнт індексації К(і) у розмірі 1,433 за 2015 рік, тоді як необхідним є застосування коефіцієнта лише за 2016 рік у розмірі 1,06.
Наведене позивач мотивує тим, що рішенням Білозірської сільської ради №5-16/VII від 25.12.2015 введено в дію результати нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я з 01.01.2016, а тому саме з цього часу вартість його земельної ділянки повинна бути збільшена на коефіцієнт індексації.
Індексацію вартості земельної ділянки до затвердження органом місцевого самоврядування нормативної грошової оцінки позивач вважає незаконною.
Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та наполягав на задоволенні його позовних вимог.
Відповідач - міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, свого представника в судове засідання не направило, відзиву проти позову не подало, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлено належним чином.
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, подало до суду відзив на позов, обґрунтований тим, що при визначенні нормативної грошової оцінки спеціаліст управління керувався, в першу чергу, технічною документацією і нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селиша Баси Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, виготовленою ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» станом на 01.01.2015, якою встановлена базова вартість 1 кв. м. с. Білозір'я 36,02 грн.
Даною технічною документацією встановлено, що для визначення остаточної нормативної грошової оцінки земель певної ділянки сільгоспугідь на наступні після року оцінки періоди до наведених розрахунків нормативної грошової оцінки необхідно застосовувати нормативний коефіцієнт індексації, що встановлюється урядом України щорічно.
Наведене, на думку відповідача, свідчить про правомірність проведеного розрахунку вартості земельної ділянки, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
У відзиві представник відповідача просив розгляд справи провести без його участі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Розглянувши наявні матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов такого висновку.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1) є власником земельної ділянки площею 0,06 га (600 кв.м.), кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується державним актом серії НОМЕР_4 від 11.10.2012.
Міськрайонним управлінням у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області за заявою позивача видано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки №882/180-17 від 25.05.2017.
Згідно витягу базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки складає 36,02 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою - 95202 грн.
Відповідачем при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки використано коефіцієнт індексації К(і) в розмірі 1,519.
Вирішуючи питання про правомірність таких дій міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Частинами 1, 4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
У відповідності до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Послідовний аналіз наведених вимог законів дає підстави стверджувати, що запровадження нормативної грошової оцінки земель пов'язується з набранням чинності рішенням органу місцевого самоврядування про затвердження відповідної технічної документації.
Як наслідок, до набрання чинності таким рішенням нормативна грошова оцінка земель не може вважатись проведеною.
З відомостей, які містяться в матеріалах справи вбачається, що рішенням Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області №5-16/VII від 25.12.2015 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селища Баси Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, виготовлену державним підприємством «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Рішенням Білозірської сільської ради №9-26/VII від 28.01.2016 пункт 2 свого попереднього рішення №5-16/VII від 25.12.2015 викладено в новій редакції та передбачено, що результати нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селища Баси Білозірської сільської ради вводяться в дію з 01.01.2016.
Вказані рішення ради не скасовані та є чинними на час розгляду справи.
Тобто, саме з 01.01.2016 на території села Білозір'я Черкаського району Черкаської області базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки складає 36,02 грн.
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Відповідно до положень абзацу четвертого пункту 289.2 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно інформації, яка розміщена на офіційному сайті Міністерства фінансів України (https://index.minfin.com.ua/economy/index/inflation/2015) індекс інфляції у 2015 році склав 143,3%.
Індекс споживчих цін за 2016 рік у розмірі 106% встановлено для земель несільськогосподарського призначення пунктом 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 № 1791 - VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році»).
Згідно виданого відповідачем витягу №882/180-17 від 25.05.2017 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) розрахований кумулятивно за 2015-2016 роки і складає 1,519 (1,433х1,06=1,519).
Водночас, індекс споживчих цін за 2016 рік для земель несільськогосподарського призначення встановлений в розмірі 106%. Тобто, значення коефіцієнта К(і) повинно становити 1,06 (106:100=1,06).
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача, що нормативна грошова оцінка земель села Білозір'я відповідно до технічної документації проведена станом на 01.01.2015, оскільки будь-якого законодавчого обґрунтування можливості застосування вартості землі із вказаної дати відповідач не навів.
Більш того, висновок державної експертизи землевпорядної документації з нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селища Баси Білозірської сільської ради №1462 датований 27.11.2015. У висновку вказано дату виготовлення технічної документації - вересень 2015 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Статтею 186 Земельного кодексу України визначено порядок погодження і затвердження документації із землеустрою.
Частиною 19 названої статті передбачено, що документація із землеустрою подається для проведення державної експертизи землевпорядної документації у випадках та порядку, встановлених Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Тобто, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель вважається такою, що відповідає вимогам законодавства лише після одержання позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.
В свою чергу, законодавством встановлено спеціальний порядок запровадження грошової оцінки земель, який пов'язується з набранням чинності відповідним рішенням органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації.
За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача, що використання при проведенні індексації нормативної грошової оцінки кумулятивного методу за 2015 рік, який передував даті введення в дію рішення органу місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки земель, не відповідає вимогам Податкового кодексу України та Закону України «Про оцінку земель».
Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У відповідності до пункту 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Отже, розрахунок індексації відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України та видача витягу про нормативну грошову оцінку земель належить до безпосередніх повноважень міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, яке застосовуючи коефіцієнт індексації у розмірі 1,519 діяло всупереч вимог законодавства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, враховуючи, що відповідач не довів правомірності вчинених ним дій, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 78, 139, 241-246, 255, 295, 371 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо кумулятивного застосування коефіцієнту індексації земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_1, за період до введення в дію рішення Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 5-16/VII від 25.12.2015 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Білозір'я та селища Баси Білозірської сільської ради».
Зобов'язати міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області розглянути питання щодо проведення розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2016 рік, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить ОСОБА_1, використавши коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) в розмірі 1,06 про що видати відповідний витяг.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18000; ідентифікаційний код 39765890) на користь ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1; АДРЕСА_1), судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повне судове рішення складено 09.01.2018