Постанова № 71484291, 09.01.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
820/5037/17
Номер документу
71484291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 січня 2018 р. № 820/5037/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сагайдака В.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Печенізької районної державної адміністрації Харківської області Гаспаряна Гамлета Аветіковича про визнання незаконними та скасування рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Печенізької районної державної адміністрації Харківської області Гаспаряна Гамлета Аветіковича, в якому просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, державного реєстратора прав на нерухоме майно Гаспаряна Гамлета Аветіковича, Печенізької районної державної адміністрації Харківської області, індексний № 35711024 від 16.06.2017 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 16.06.2017 р. № 35711024, що прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Гаспаряном Г.А. Печенізької районної державної адміністрації Харківської області є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Позивач у судове засідання не прибув, був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду 14.11.2017 та 05.12.2017 надавав заяви про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Київської районної ради м. Харкова від 17.08.2004 р. №211-9 (а.с.9) надано дозвіл ОСОБА_1 на здійснення будівництва двох поверхового житлового будинку загальною площею 1043,6 кв.м. житловою площею 801,21 кв.м. по АДРЕСА_1.

Крім того, Харківським міським управлінням земельних ресурсів 20.10.2004 р. видано позивачу Державний акт на право власності на земельну ділянку(а.с.8).

З матеріалів справи вбачається, що державною приймальною комісією 25.03.2008 р. видано ОСОБА_1 акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку літ. "А-2" загальною площею 1513,0 кв. м., житловою площею 256,1 кв. м., який 03.06.2008 р. був затверджений Виконавчим комітетом Київської районної у м. Харкові ради № 100-8(а.с.10-11).

Судом встановлено, що позивач 12.06.2017 р. звернувся до відповідного органу державної реєстрації прав з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та доданими до неї документами.

Однак, державним реєстратором прав на нерухоме майно Печенізької районної державної адміністрації Харківської області Гаспаряном Г.А. 16.06.2017 р. прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень(а.с.13).

Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державній реєстрації прав підлягають:

1) право власності;

2) речові права, похідні від права власності:

3) право власності на об'єкт незавершеного будівництва;

4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Згідно з ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» організаційну систему державної реєстрації прав становлять:

1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;

2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти;

3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553).

Відповідно до п. 6, 7 Порядку державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

У разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду з одночасним набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з державною реєстрацією права власності на таке майно заявником подається одна заява.

Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.

Частиною 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено перелік дій державного реєстратора після отримання заяви та доданих до неї документів.

Пунктами 18, 23 Порядку передбачено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим право набувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.

Як вбачається з картки прийому заяви позивача №89359857, разом з заявою позивачем подано технічний паспорт, дві ухвали суду та рішення.

Проте, позивачем не надано документів, що дають змогу встановити право власності ОСОБА_1 на житловий будинок, про реєстрацію якого останній звернувся до державного реєстратора.

Щодо посилання позивача на рішення судів, судом встановлено наступне.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 25 травня 2010 року (справа №1212/10) позовні вимоги ОСОБА_4 задоволені (а.с.14-16).

Визнано за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину

земельної ділянки та на 1/2 частину житлового будинку літ."А-2", розташованих по АДРЕСА_1.

Звільнено з під арешту 1/2 частину земельної ділянки та 1/2 частину житлового будинку літ."А-2", розташованих по АДРЕСА_1, зареєстрованих на праві власності за ОСОБА_1

Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 19.08.2010 р. (справа №22-ц-19662/2010) апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилено.

Рішення Київського районного суду м. Харкова від 25 травня 2010 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.02.2012 р. касаційну скаргу ОСОБА_5 відхилено. Рішення Київського районного суду м. Харкова від 25 травня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області від 19.08.2010 р. залишено без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Предметом даного спору є визнання незаконними та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень державного реєстратора Гаспаряна Г. А.

Позивач у заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у розділі «Відомості про об'єкт нерухомого майна» вказав адресу: вул. Толстого Льва, 7.

Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 14.06.2017 р. (справа №1212/10) виправлено описку в описовій, мотивувальній та резолютивній частині рішення Київського районного суду м. Харкова від 25 травня 2010 року та вірно зазначено назву вулиці - Толстого, замість Льва Толстого. (а.с.29).

Технічний паспорт на житловий будинок містить адресу: вул. Толстого 7. (а.с. 17-24)

Отже, позивач в заяві до державного реєстратора неправильно визначив назву вулиці, тобто адресу нерухомого майна.

Аналізуючи положення законодавства та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень державного реєстратора прав на нерухоме майно Гаспаряна Гамлета Аветіковича, Печенізької районної державної адміністрації Харківської області, індексний № 35711024 від 16.06.2017 р. є законним та скасуванню не підлягає.

Позивач не позбавлений права повторного звернення до державного реєстратора з заявою та доданими до неї документами, з урахуванням необхідності подання належним чином оформлених документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Печенізької районної державної адміністрації Харківської області Гаспаряна Гамлета Аветіковича про визнання незаконними та скасування рішення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення буде складено у строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи.

Повний текст рішення складено 09 січня 2018 р.

Суддя Сагайдак В.В.