Рішення № 71484277, 05.01.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2018
Номер справи
815/95/18
Номер документу
71484277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/95/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А.,

секретар судового засідання Соколова М.С.,

за участі:

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),-

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання незаконним дії та про зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2018 року о 14 год. 22 хв. за вх. №95/18 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 грудня 2017 року №323, про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року недійсним;

- визнати незаконними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2;

- зобов’язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області встановити результати виборів на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2 на підставі протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.01.2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 та відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Цією ж ухвалою суду від 04.01.2018 року судом зобов’язано Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області надати до Одеського окружного адміністративного суду у строк до 05 січня 2018 року 09 год. 30 хв. у належним чином засвідчених копіях:

- усі документи, які стали підставою для прийняття Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області постанови від 30 грудня 2017 року №323, про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року недійсним:

- протокол Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №2:

- протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 24 грудня 2017 року, було відкрито засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо встановлення підсумків голосування на перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року. 30.12.2017 року ТСВК Постановою № 323 від 30.12.2017 року прийнято рішення про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року, недійсним. Таке рішення ТСВК було прийнято на підставі акту про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені в одномандатному виборчому окрузі № 2, при повторному перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 в одномандатному виборчому окрузі № 2. ТСВК виявлено, що в списку виборців, кількість підписів виборців, які отримали бюлетені складає 271 , що відрізняється від кількості отриманих виборчих бюлетенів, яка складає 294, що перевищує більш як на 8,48 відсотків загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені. ТСВК вирішено, що такі бюлетені не можуть бути враховані, оскільки видані з порушенням закону відповідно до положень, передбачених п.3 ч.1 ст. 81, ч.12 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», у зв’язку з відсутністю необхідних даних в контрольних талонах, які виборець та член комісії зобов’язані були вписати.

З посиланням на положення ч. 6, ч.7, ч.9 ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори», позивач стверджує, що ТСВК при повторному підрахунку голосів повинна була встановити невідповідність між списками виборців, що отримали виборчі бюлетені, та кількістю контрольних талонів, про що скласти відповідний акт. На підставі акту, прийняти обґрунтоване рішення про причини розбіжностей та встановити кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені. Цього ТСВК не зробила та відповідно не встановила кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені. Порушивши вищевказані вимоги Закону, ТСВК безпідставно здійснила підрахунок розбіжностей між кількістю підписів в списку виборців та кількістю бюлетенів при перерахунку. При цьому були підраховані лише бюлетені, в яких містились позначки голосів виборців, та відповідно не враховані бюлетені, що були визнані недійсними. Хоча як вбачається з результатів повторного підрахунку, кількість контрольних талонів та виборчих бюлетенів, що були виявлені в виборчих скриньках, співпадає. Тобто, з цього можна зробити висновок, що ці виборчі бюлетені були отримані виборцями в приміщенні виборчої дільниці №510682 від членів ДВК, але свої підписи в списках виборців не поставили. ТСВК не встановлювала невідповідність між списками виборців, що отримали виборчі бюлетені, та кількістю контрольних талонів, та не складала про це відповідний акт. А за таких обставин, висновки ТСВК, про те, що кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, на дільниці дорівнює 271 - помилкові. У зв’язку з цим, ТСВК в протоколі повторного підрахунку голосів виборців помилково встановила, що загальна кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню становить 421. Також в позові позивач зазначає, що ТСВК при своїх підрахунках допустилась численних неточностей та порушень Закону і це не давало їй правових підстав визнавати голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року, недійсним. Позивач стверджує, що основною причиною невідповідності між списками виборців, що отримали виборчі бюлетені, та кількістю контрольних талонів, стала непрофесійна робота членів ДВК. 30.12.2017 року ТСВК на своєму засіданні було встановлено результати виборів депутатів на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року, про що було складено відповідний протокол. На виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 вибори було визнано недійсними. Зазначене свідчить, що не було обрано депутата Таїровської селищної ради по одномандатному виборчому округу № 2 не зважаючи на волевиявлення громадян України.

Враховуючи вищевикладене, кандидат на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Від представника відповідача 05.01.2018 року через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву разом із засвідченими копіями постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 грудня 2017 року №323, акту про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №2 ДВК №510682 та протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 грудня 2017 року про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510682.

У відзиві на адміністративний позов представник Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, з посиланням на положення ч.1 ст.20, ст.25, ст.27, ч.1 ст.81, ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», стверджує, що під час здійснення повторного перерахунку голосів виборців на виборчої дільниці № 510682 відповідач діяв в повній відповідності до Закону про вибори, та у зв'язку з виявленням обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, відповідач в межах своїх законних повноважень у встановленому законом порядку прийняв рішення про визнання голосування недійсним на вказаній виборчій дільниці, яке було оформлено відповідною постановою.

За таких обставин, представник Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області вважає позов цілком безпідставним, не обґрунтованим на чином законодавстві, а тому просив суд позовні вимоги відхилити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, допитавши свідка, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою ЦВК № 214 від 12 жовтня 2017 року призначено на неділю, 24 грудня 2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів. Згідно додатку 9 до постанови ЦВК призначені перші місцеві вибори в Таїровській селищній об’єднаній територіальній громаді.

ОСОБА_3, зареєстрований кандидатом в депутати в одномандатному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, що підтверджено посвідченням № 165 (а.с. 13)

25 грудня 2017 року дільничною виборчою комісією здійснено підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2, за результатом якого складено відповідний протокол (а.с. 7-8).

Відповідно до вказаного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2, складеного 25.12.2017, виборчою комісією встановлено, що:

Кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією – 421;

Кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці – 433;

Кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування – 6;

Кількість невикористаних виборчих бюлетенів – 127;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування – 289;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування – 5;

Загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені – 294;

Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню – 0;

Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні – 294;

Кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними – 10.

У розділі 11 вказаного протоколу, кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати, зокрема, за:

1. ОСОБА_4 – 3;

2. ОСОБА_5 – 39;

3. ОСОБА_6 – 1;

ОСОБА_7 – 0;

5. ОСОБА_8 – 42;

6. ОСОБА_9 - 9;

7. ОСОБА_10 – 178;

8. ОСОБА_11 – 12.

Загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі – 284.

Судом встановлено, що 25.12.2017 року Таїровською селищною виборчою комісією прийнято постанову №316 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №510682, №510706, №510683, №510684, №510685, №511449 з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області по єдиному одномандатному виборчому округу, з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатним виборчим округам №1-26 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року.

Вказана постанова Таїровської селищної виборчої комісії №316 була предметом розгляду у справі №815/6906/17.

Зі змісту постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.12.2017 року у справі №815/6906/17, яка набрала законної 31.12.2017 року, вбачається, що постанова №316 від 26.12.2017 року Таїровської селищної виборчої комісії є правомірною та чинною.

Згідно протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, який складено 30.12.2017 року о 15 год.19 хв., відповідно до ч.ч.6,7, 9-13 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» при повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією встановлено, що:

Кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією – 421;

Кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці – 433;

Кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування – 6;

Кількість невикористаних виборчих бюлетенів – 127;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування – 266;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування – 5;

Загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені – 271;

Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню – 294.

30 грудня 2017 року Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області складено Акт про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №2 ДВК №510682.

Так, згідно вказаного акту Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області, відповідно до ч.13 ст. 27, п. 3 ч.1, ч.2 ст. 81 Закону України «Про місцеві вибори» при повторному перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 виявлено, що у виборчих скриньках виборчих бюлетенів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 2 в кількості 294, що перевищує більш як на 8,48 відсотків загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені 271. З даних списку виборців, кількість підписів виборців, які отримали бюлетені складає 271, що відрізняється від кількості отриманих виборчих бюлетенів. При перерахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року кількість бюлетенів складає 294, для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 2. Різниця між кількістю бюлетенів та кількістю підписів в списках виборців становить 23. 294(кількість бюлетенів при перерахунку) - 271 (кількість підписів в списку при перерахунку) = 23 (бюлетені, які були видані з порушенням вимог закону). З них у виборчих скриньках виборчих бюлетенів виявлено у кількості 294, що на 8,48 відсотка перевищує кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці

30 грудня 2017 року о 15 год.19 хв. Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області прийнято постанову №323 «Про визнання голосування на виборчій дільниці №510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №2 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року недійсним», якою у зв’язку із тотожними обставинами, які викладені у акті про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, постановлено прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці №510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №2 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року недійсним.

Згідно протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про результати виборів Депутатів Таїроської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №2, який складено 31 грудня 2017 року, встановлено:

Кількість виготовлених виборчих бюлетенів – 421;

Кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями на виборчих дільницях – 421;

Кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці – 433;

Кількість виборців, внесених до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування – 6;

Кількість невикористаних виборчих бюлетенів – 127;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування – 266;

Кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування – 5;

Загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, у межах відповідного одномандатного округу – 271;

Кількість виборців. Які взяли участь у голосуванні – 271;

Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню – 421.

У судовому засіданні 05.01.2018 року судом допитано у якості свідка члена Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_12, яку попереджено про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду та яка склала присягу, яка міститься в матеріалах справи.

Свідок ОСОБА_12 повідомила в судовому засіданні наступні обставини, які мають значення для справи. Під час повторного перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці нею особисто по списку виборців здійснювався підрахунок підписів виборців, які отримали бюлетені. Також комісією перераховувалися бюлетені та встановлено невідповідність даних кількості підписів виборців по списку, та отриманих виборчих бюлетенів, у зв’язку із чим комісією складено відповідній акт. Свідок підтвердила, що вона підписувала акт та протокол від 30.12.2017 року, які містяться в матеріалах справи. Також свідок зазначила, що комісією перераховувались контрольні талони, однак частина контрольних талонів була недійсною, так як в деяких були відсутні підписи виборців чи члена комісії про що було оголошено, однак акт не складався. При проведенні Таїровською селищною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців, були присутні члени дільничної виборчої комісії.

Вирішую даний спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 69 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Відповідно до ст. 71 Конституції України, вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України “Про місцеві вибори” № 595-VIII від 14 липня 2015 року.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства

Частинами 1 та 2 статті 2 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, територія утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної сільської, селищної територіальної громади (далі - територія об’єднаної сільської, селищної територіальної громади).

Згідно ч.1 ст. 11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб’єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.

Частиною 3 статті 12 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.4 Закону України «Про місцеві вибори» у випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеві вибори» суб’єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб’єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про місце вибори» для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні та спеціальні виборчі дільниці у стаціонарних закладах охорони здоров’я, утворені на постійній основі відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України». Звичайні виборчі дільниці призначені для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців за місцем їх проживання. Спеціальні виборчі дільниці призначені для голосування виборців з обмеженими можливостями пересування у стаціонарних закладах охорони здоров’я.

Частини 1 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: територіальні виборчі комісії, зокрема селищні, сільські виборчі комісії (пп. «д» п. 2); дільничні виборчі комісії (п.3).

Згідно ч.2 ст. 19 Закону України «Про місцеві вибори» повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються: територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів (п.2); дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території (п.3).

Встановлення підсумків голосування здійснюється у відповідності до приписів ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до ч. 1 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії (ч.1). Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов’язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі (ч.9). Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (ч.10). Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша за кількість осіб, які входять до складу відповідної територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу (ч.11). У разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону (ч.12).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Зі змісту ч. 7 ст. 77 Закону України «Про місцеві вибори», вбачається, що підтвердженням отримання бюлетеня для голосування є підпис виборця у списку виборців.

З досліджених в судовому засіданні письмових доказів, а також з показань допитаного у судовому засіданні свідка - члена Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області судом встановлено, що дійсно мав місце факт виявлення виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

А отже, у Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області у відповідності до п.3 ч.1 ст.81 ч. 12 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» були підстави для прийняття 30 грудня 2017 року постанови № 323 про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року недійсним.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку що позов кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 в частині вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 грудня 2017 року №323, про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року недійсним, не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання незаконними дій Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2, суд зазначає наступне.

Приписами ч. 10 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», передбачено, що територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів визначений постановою ЦВК № 228 від 05.09.2015 року.

Відповідно до п. 9.5 Постанови ЦВК № 228 від 05.09.2015 року, протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про встановлення підсумків голосування та про результати місцевих виборів складаються без прийняття рішень відповідними виборчими комісіями.

Постановою ЦВК № 180 від 25 серпня 2015 року, встановлено форми протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (додатки 6 - 10).

Досліджений в судовому засіданні протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №2 від 30.12.2017 року відповідає за формою та змістом визначеному в додатку 6 до постанови ЦВК від 25 серпня 2015 року № 180.

Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області при складанні протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 від 30.12.2017 року діяла у відповідності до повноважень та у спосіб визначений приписами чинного законодавства, а тому позов в частині вимоги про визнання незаконними дій Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2, не підлягає задоволенню.

Суд вважає необґрунтованими посилання позивача, що відповідачем при проведені повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 не було дотримано вимог ч. 7, ч. 9 ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори»

Згідно ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори», дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів по кожному виборчому округу оголошується (ч.7). У разі невідповідності кількості контрольних талонів, визначеній у частині сьомій цієї статті, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, складається акт із зазначенням установленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Цей акт мають право також підписати присутні кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевої організації партії, офіційні спостерігачі. Підписи засвідчуються печаткою цієї дільничної виборчої комісії. Після цього комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці (ч.9).

В ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори», визначено порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. При цьому законодавчо не покладено обов’язок на територіальну виборчу комісією в разі виявлення не відповідності виборчих бюлетенів кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці при повторному підрахунку голосів, дотримуватися порядку підрахунку голосів визначених ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори».

Щодо позовної вимоги про зобов’язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області встановити результати виборів на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2 на підставі протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2, судом не встановлено правових підстав визначених приписами чинного законодавства для задоволення позову в цій частині, оскільки під час розгляду справи з досліджених доказів судом встановлено що Таїровською селищною виборчою комісією виявлено у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до адміністративного позову документ про сплату судового збору не доданий.

Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” встановлено, що з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить – 1762 гривень.

Даний адміністративний позов містить три вимоги немайнового характеру.

Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 2114,40 грн. (704,80 грн.*3 вимоги).

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути з кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 2114,40грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 30 грудня 2017 року №323, про визнання голосування на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 на перших виборах депутатів сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громаді відповідних сільських, селищних голів, які відбулися 24.12.2017 року недійсним; про визнання незаконними дій Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 2 та про зобов’язання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області встановити результати виборів на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2 на підставі протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 510682 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 2 – відмовити повністю

Стягнути з кандидата на посаду депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_3 (вул.Зіркова, 2а, смт.Таїрове, Овідіопольський район, Одеська обл., 65497, ІН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 2114,40 грн. на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ – 38016923; банк отримувача – ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) – 828011; рахунок отримувача – 31212206784005; код класифікації доходів бюджету – 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом в Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.А. Вовченко

.