Рішення № 71484161, 26.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
805/3839/17-а
Номер документу
71484161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2017 р. Справа№805/3839/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

у с т а н о в и в

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області (далі - Управління), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління від 26 червня 2017 року АН № 0050157 про застосування штрафу.

Штраф застосовано за на підставі акта про відсутність у перевізника (Позивача) належних при перевезенні пасажирів документів.

Позов обґрунтований тим, що Позивач не здійснював пасажирських перевезень, а в автомобілі з ним їхали приятелі безкоштовно.

Відповідач надіслав до суду заперечення, у яких просить в задоволенні позову відмовити. Посилається на те, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення перевізник не з'явився та не надав доказів на спростування висновків акта, а оскаржувана постанова винесена у відповідності до вимог законодавства.

Провадження у справі відкрито ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року та зупинялося ухвалою суду від 06 грудня 2017 року.

До судового засідання 26 грудня 2017 року представники сторін не з'явилися, надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

04 травня 2017 року працівниками Управління ОСОБА_2 та ОСОБА_3 складено акт АН №005218, у якому зафіксовано наступні обставини: на дорозі «Запоріжжя - Донецьк» Н-15 04 травня 2017 року о 07 год. 50 хв. проведено перевірку транспортного засобу «Mercedes-Benz 118», номер НОМЕР_1, водій - ОСОБА_1 Встановлено, що останнім надаються послуги з перевезення пасажирів без ліцензії та копії договору із замовником.

Позивач у акті зробив зауваження, що не здійснює пасажирських перевезень, а в автомобілі з ним їдуть приятелі безкоштовно.

26 червня 2017 року Управлінням винесено постанову АН № 0050157, якою до Позивача застосовано штраф у розмірі 1 700 грн на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивачем оскаржена постанова до Державної служби України з безпеки на транспорті, проте ця скарга залишена без задоволення, про що Позивача повідомлено листом від 05 жовтня 2017 року № 8257/03/15-17.

Дослідивши обставини справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії,

реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий

лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім

міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством

України;

для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.

Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для автомобільного самозайнятого перевізника: ліцензія, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.

Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України; для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних

потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для водія юридичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Згідно з абзацем третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач при перевірці наголошував на тому, що не здійснював пасажирських перевезень, а в автомобілі з ним їхали приятелі безкоштовно.

За таких обставин працівники Управління при складанні акту мали б зібрати докази протилежного. Проте до суду не надано таких доказів протилежного (опитування пасажирів, фотофіксація).

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки Відповідачем не спростовано твердження Позивача про нездійснення пасажирських перевезень, цей позов підлягає задоволенню.

Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства,

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Донецькій області від 26 червня 2017 року АН № 0050157.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Університетська, 54, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 26 грудня 2017 року, повний текст рішення складено та підписано 05 січня 2018 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.