Рішення № 71481871, 05.01.2018, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
05.01.2018
Номер справи
428/13014/17
Номер документу
71481871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 428/13014/17

Провадження №2-а/428/45/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2018 року м. Сєвєродонецьк

Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Кордюкова Ж.І., розглянувши в Сєвєродонецькому міському суді Луганської області в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2011 року, пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». До вказаного закону були внесені зміни, якими з грудня 2015 року пенсіонери органів внутрішніх справ набули право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських. 19.10.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2016 року. Проте, відповідач 24.11.2017 року відмовив позивачу про здійснення перерахунку його пенсії та зазначив, що перерахунок пенсійного забезпечення в сторону збільшення не здійснюється, оскільки не виділені додаткові кошти з Державного бюджету України. У зв'язку з цим позивач вважає відмову відповідача протиправною та просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки №3347-ЛК від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-ЛК від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС у Луганській області;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати звіт про виконання рішення суду в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову, які зводяться до того, що позивач дійсно перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років з 18.06.2011 року за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». До відповідача дійсно було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у встановленому законом порядку. Разом з тим, задоволення вимог позивача не відповідатиме вимогам Бюджетного кодексу та іншим положенням українського законодавства у зв'язку із відсутністю бюджетних коштів для виплати перерахованої пенсії.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку про можливість ухвалення законного судового рішення в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років з 13.03.2012 року за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вказана обставина підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача та визнається відповідачем у письмових запереченнях проти позову.

МВС України 03.02.2017 року листом №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку з 01 січня 2016 року особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 надало доручення начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві у строки, передбачені постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, підготувати та надати ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Листом від 06.09.2017 року №128-лк Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області надіслала ОСОБА_1 копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 10.05.2017 року №3347-лк, та повідомила, що оригінал вказаної довідки направлений до ГУ ПФУ в Луганській області.

19 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію згідно із вищевказаною довідкою з 01 січня 2016 року, проте відповідач у письмовій відповіді від 21.11.2017 року №520/Р-11 повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 10.05.2017 року №3347-лк надійшла до відповідача 06.06.2017 року, на підставі якої перерахунок і виплату пенсії буде здійснено після наявності фінансування з Державного бюджету України.

Спірним у цій справі є право позивача на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, суд доходить висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року не може бути законною підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.

Відповідно до п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови №45);

2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови №45);

3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які в свою чергу готують відповідні довідки та надають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №45.

Суд звертає увагу, що на час розгляду справи відповідачем та Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області виконанні всі необхідні дії, передбачені Порядком для здійснення позивачу ОСОБА_1 перерахунку пенсії, однак, фактично перерахунок пенсії позивачу не здійснений.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, суд доходить до висновку про те, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Виходячи з вищенаведеного, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року та визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно не здійснення перерахунку пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Стосовно вимог позивача ОСОБА_1 про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 5 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинною до 20 грудня 2016 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно із рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 вищевказане положення Закону було визнано неконституційним та таким, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

01 січня 2017 року набрала чинності нова редакція ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де вказано, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Вищевказана редакція Закону неконституційною не визнавалася та є чинною станом на час розгляду цієї справи.

Отже, в період з 01 січня 2016 року по 20 грудня 2016 року та з 01 січня 2017 року по теперішній час діють обмеження максимального розміру пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, згідно із ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, не підлягають задоволенню вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, адже з огляду на вищевикладені положення Закону вказівка про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру буде прямо суперечити Закону.

Підстав для застосування заходів судового контролю за виконанням рішення згідно із ст. 382 КАС України суд станом на час прийняття цієї постанови не вбачає, проте роз'яснює позивачу, що він має право звернутися із окремою заявою про застосування таких заходів в разі невиконання рішення відповідачем після набрання ним законної сили. Також суд зазначає, що згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України визначення зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати до суду відповідний звіт є правом, а не обов'язком суду. В даному випадку суд не вбачає підстав для подання такого звіту відповідачем.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ст. 139 КАС України, вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що позов був задоволений частково, проте відмовлено було у незначній частині позовних вимог, а тому слід стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 8-9, 19, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 229, 293, 295, 382, Перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місце знаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 21782461) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №3347-лк від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

Відмовити у задоволенні решти вимог адміністративного позову.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області суму судових витрат в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Сєвєродонецький міський суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги на рішення протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ж. І. Кордюкова