
Справа № 215/4249/17
2-а/215/164/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2017 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
в складі:
головуючого судді Квятковського Я.А.
за участю: секретаря Пономаренко М.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Дудар Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
27.09.2017 р. ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач вказує, що працював на посаді старшого оперуповноваженого сектору ДСБЕЗ Тернівського РВ Криворіжського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, спеціальне звання - майор міліції, звільнений на підставі наказу УМВС в Дніпропетровській області № 220 о/с від 13.11.2007 р. та з того часу перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області (особовий рахунок № НОМЕР_2), отримую пенсію за вислугу років. Пенсія розрахована з грошового забезпечення міліціонерів станом на 13.11.2007 р. з урахуванням підвищення за постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р.
Грошове забезпечення поліцейських встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та є істотно збільшеним порівняно з грошовим забезпеченням осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Статтею 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, з моменту набрання чинності змін (з 29.12.2015 р.) до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», внесених Законом України від 23.12.2016р. № 900 - VI11 настали обставини, що є безумовною підставою для перерахунку його пенсії як колишнього працівника міліції, а перерахунок його пенсії повинно бути проведено з 01.01.2016 р.
Оскільки його пенсія станом на липень 2017 р. так перерахована і не була, 31.07.2017 року він звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з листом, у якому прохав повідомити причини не проведення перерахунку його пенсії.
Листом від 18.08.2017 р. № К1173-17 ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області позивача повідомили про те, що його включено до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на запит ГУ ПФУ України в Дніпропетровській ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області надано довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, але перерахунок його пенсії буде здійснено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку його пенсії в передбачений Законом строк вважає протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду, тому просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між належним (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 р. з урахуванням раніше виплачених сум пенсії та стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на його корить судовий збір в розмірі 1280 грн. та витрати на правову допомогу в розмірі 2600 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Дудар Т.Л. в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення, згідно яких вказує, що дана ситуація склалася через несвоєчасне повідомлення Міністерством внутрішніх справ України про підстави перерахунку пенсії, що згідно з п.2 Порядку № 45 МВС України повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ, тоді як повідомлення про підстави перерахунку пенсій було викладено в листі МВС лише 22.03.2017 р., тобто більше ніж через рік від встановленої дати. Перерахунок пенсії та їх виплат у перерахованому розмірі буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має можливості провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки головне управління діє в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Провадження у справі відкрито ухвалою судді від 10.10.2017 року та призначено до судового розгляду.
15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції.
Згідно пп.10 п.1 Розділу VII Перехідних положень ЦПК України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно копії трудової книжки ОСОБА_3 звільнений на підставі наказу УМВС в Дніпропетровській області № 220 о/с від 13.11.2007 р. з посади старшого оперуповноваженого сектору ДСБЕЗ Тернівського РВ Криворіжського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, спеціальне звання - майор міліції, а.с. 8-15.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області (особовий рахунок № НОМЕР_2), а.с.16, та отримує пенсію призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Згідно до ч.4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, в тому числі поадовий оклад в розмірі 2500 грн. для таршого оперуповноваженого, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Законом України від 23 грудня 2015 р. № 900 - V111 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» доповнено статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема передбачено, що «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.08.1992 року № 393» від 13.02.2008 року № 45.
Відповідно до п.1 даної постанови КМУ, перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.2 постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.08.1992 року № 393» від 13.02.2008 року № 45, рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Так, листом від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016. Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення ОСОБА_3, в установлені строки до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Дніпропетровській області списки осіб, які підлягають перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для подальшої підготовки довідок про розмір грошового забезпечення. ОСОБА_3 при цьому також включено в вищезазначені списки та вказано, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а.с. -17.
31 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року.
Листом № К1173-17 від 18.08.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відмовило позивачеві у задоволенні його заяви через відсутність бюджетних призначень.
З аналізу положень ст.63 Закону №2262-XII випливає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, забезпечення поадових осіб яких встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, хгідно до вимог ч.ч.2,3 ст.22 Контитції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, недопускаючи зменшення ранніше встановленого розміру пенсії.
Щодо доводів вимоги позивача про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України протиправною суд зазначає наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.
В силу вимог п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Разом з тим, п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
28.03.2017 року Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві лист № 9493/02-23, в якому вказано про необхідність, у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Крім того, як убачається з матеріалів справи, відповідач не заперечував проти права позивача на перерахунок та виплату перерахованої пенсії, однак вказував на відсутність належного фінансового забезпечення. Поряд з тим, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів - пенсії, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06 листопада 2017 року у справі №К/800/36117/17.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки 01.01.2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, перерахунок не відбувся з вини ПФ України, то ОСОБА_3 має право на перерахунок та виплату пенсію саме з 01.01.2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача на пенсійне забезпечення і про протиправність бездіяльності Головного управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, щодо не перерахунку протягом тривалого часу пенсії позивачу з урахуванням положень п. 4 Порядку № 45 та ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Тому позов слід задоволити і слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з 01.01.2016 р. згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити різницю між належним (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 р. з урахуванням раніше виплачених сум пенсій.
У зв'язку з задоволенням позову відповідно до ст.ст.132,139 КАС України слід стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судові витрати за надання правової допомоги у розмірі 2600 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 1280 грн., а всього 3880 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19,22,46 Конституції України, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, ст.ст. 1, 2, 5, 77, 132, 139, 241-246, 255, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, інн. НОМЕР_1, який зареєстрований у АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ЄДРПУ 21910427, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги,26, про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей » №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 р. згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити різницю між належним (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 р. з урахуванням раніше виплачених сум пенсій.
Стягнути на користь ОСОБА_3 з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судові витрати за надання правової допомоги у розмірі 2600 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 1280 грн., а всього 3880 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя: