
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Номер справи: 664/1937/16-ц
Номер провадження: 22-ц/791/2/18
У Х В А Л А
про відмову у відкритті апеляційного провадження
09 січня 2018 року м. Херсон
Суддя судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Херсонської області Ігнатенко П.Я., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Великокопанівська сільська рада Олешківського району Херсонської області, Херсонський обласний військовий комісаріат, Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, Олешківський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 з метою отримання одноразової грошової допомоги звернулася до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме про перебування заявниці на утриманні ОСОБА_2 1987 року народження, який є її рідним онуком та загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Опитне Ясинуватського району Донецької області, під час участі у проведені антитерористичної операції.
28 листопада 2016 року Цюрупинський районний суд Херсонської області ухвалив у зазначеній справі рішення, на яке 21 грудня 2017 року Міністерство оборони України (далі - Міністерство) подало апеляційну скаргу з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження, посилаючись на те, що Міністерство не було залучено до участі в розгляді даної справи як розпорядника бюджетних коштів, а про наявність оскаржуваного рішення стало відомо лише 07 грудня 2017 року.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст.358 ЦПК України незалежно від поважності пропуску строку апеляційного оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складання повного тексту судового рішення, крім випадків подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Пунктом 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів перелік документів, в тому числі, рішення суду, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого).
Згідно п.13 цього ж Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Отже, з наведеного вбачається, що саме уповноважений орган - Херсонський обласний військовий комісаріат складає висновок про виплату одноразової грошової допомоги, який в подальшому передається з визначеним переліком документів керівному органу - Міністерству оборони України.
З матеріалів справи вбачається, що за заявою ОСОБА_1 Цюрупинський районний суд Херсонської області встановив факт перебування заявниці 1937 року народження на утриманні ОСОБА_2 1987 року народження, який є її рідним онуком та загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Опитне Ясинуватського району Донецької області, під час участі у проведені антитерористичної операції. Уповноважений орган - Херсонський обласний військовий комісаріат був залучений до участі у справі у якості заінтересованої особи, його представник приймав участь в суді першої інстанції, подавав заперечення та був присутній під час проголошення оскаржуваного рішення.
У встановлений законом строк для апеляційного оскарження від Херсонського обласного військового комісаріату апеляційної скарги не надходило.
Окрім того, згідно ст.1 Положення «Про Міністерство оборони України» затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26.11.2014 року № 671 Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва.
Таким чином, Міноборони України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з забезпечення реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері.
Заінтересована особа по справі Херсонський обласний військовий комісаріат є юридичною особою та підрозділом Міністерства оборони України.
Враховуючи викладене, посилання на поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження Міністерством оборони України, яке звернулося апеляційною скаргою більше ніж через рік з дня оголошення оскаржуваного рішення, є безпідставними та не передбачені ч.2 ст.358 ЦПК України.
За таких обставин, у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 28 листопада 2016 року слід відмовити.
Керуючись ст.358 ЦПК України,
У Х В А Л И Л А:
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Міністерство оброни України на рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 28 листопада 2016 року у цивільній справі за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Великокопанівська сільська рада Олешківського району Херсонської області, Херсонський обласний військовий комісаріат, Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, Олешківський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення фактів, що мають юридичне значення, - відмовити.
Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції у цивільних справах - Верховного Суду.
Суддя П.Я.Ігнатенко