
Справа №592/13219/17
Провадження №2-а/592/714/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківськийрайонний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Мазіної К.С., представника позивача - Плевако В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Громадського об'єднання «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом і обґрунтовує його тим, що Громадське об'єднання «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» 03.10.2017 року звернувся до відповідача з запитом про надання публічної інформації. Запитувалися переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які укладені Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року та договорів оренди нежитлових приміщень, які продовжені з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року. 06.10.2017 року листом за №06/01-14/98 в.о. директора департаменту Михайлик Т.О. відмовив Асоціації у наданні інформації, безпідставно мотивуючи неможливість надання вказаної інформації фактом не створення такої. За визначенням ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Отже, публічна інформація може бути двох видів: 1) створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Відповідно до пп.3.2.53 п.3.2 нової редакції Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради №2019-МР від 26.04.2017 року, департамент відповідно до покладених на нього завдань розглядає звернення громадян, підприємств, установ, організацій, у тому числі об'єднань громадян, фізичних осіб-підприємців, депутатські звернення та запити в порядку, передбаченому чинним законодавством, забезпечує виконання вимог законодавства України про доступ до публічної інформації. Відповідно до Положення, департамент здійснює управління майном комунальної власності територіальної громади міста Суми та забезпечує реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин у межах, визначених Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності та земельними ресурсами, забезпечує на території міста Суми реалізацію державної політики в сфері забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та сприяє реалізації громадянами конституційного права на житло. Згідно з пп.3.2.15, 3.2.16, 3.2.33 п.3.2 Положення, департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює наступні функції: укладає договори оренди майна комунальної власності (крім цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів сфери централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення), вносить до них зміни та доповнення, у т.ч. продовжує строк дії договорів у встановленому Сумською міською радою порядку. Здійснює реєстрацію договорів оренди майна комунальної власності. Має права та несе зобов'язання по договорах оренди та користування майном комунальної власності, які були укладені попередніми виконавчими органами міської ради, уповноваженими управляти комунальним майном, контролює їх виконання. Департамент є уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності м.Суми та розпорядником інформації з цих питань. Враховуючи ту обставину, що на відповідача покладені функції з приводу укладення договорів оренди майна комунальної власності, продовження строку дії договорів та їх реєстрації, а в запиті про надання публічної інформації запитувалася саме інформація про щодо укладених Департаментом договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень та інформації щодо продовжених договорів оренди нежитлових приміщень, у відповідача не було підстав відмовляти у запиті про надання публічної інформації шляхом зазначення про її не створення, оскільки у випадку укладення договорів оренди та продовження строків їх дії відповідач повинен був зареєструвати такі договори та відповідно надати інформацію про укладені (пролонговані) договори запитувачу, а у випадку неукладення чи не пролонгування жодних договорів, відповідач повинен був надати відповідь про відсутність укладених (пролонгованих) договорів за запитуваний період. Отже, запитувана інформація могла бути надана їм відповідачем шляхом направлення на адресу переліку договорів, що були зареєстровані за вказаний період, а у випадку не укладення чи не пролонгування жодних договорів, відповідач повинен був надати відповідь про відсутність укладених (пролонгованих) договорів за запитуваний період, а не відмовляти у наданні публічної інформації. Відповідно до умов договору про надання правової допомоги №6 від 10.10.2016 року, укладеного між Асоціацією та фізичною особою-підприємцем Плевако В.А. (який є фахівцем у галузі права, основним видом його діяльності є діяльність у галузі права), позивачу було надано правову допомогу з підготування позовної заяви та представництва його інтересів. Загальна вартість послуг склала 2720,00грн. та була сплачена позивачем на рахунок ФОП Плевако В.А. 13.11.2017 року. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати визнати неправомірним ненадання Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича публічної інформації за запитом Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» №30 від 03.10.2017 року, зобов'язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича повторно розглянути запит Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» №30 від 03.10.2017 року та надати відповідь з зазначенням переліків договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які укладені департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року та договорів оренди нежитлових приміщень, які продовжені з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року, стягнути судовий збір та витрати на правову допомогу.
В суді представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з зазначених в позові підстав, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, було надано заперечення на позов, в якому зазначено, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» не регулює відносин зі створення публічної інформації; предметом його регулювання є діяльність з приводу інформації, яка вже існує (створена, отримана, знаходиться у володінні) на момент виникнення конкретних інформаційних відносин з приводу неї.. Публічна інформація має надаватись у тій формі, у якій вона існує у розпорядника. Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов'язаний нею володіти. Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч.2 ст.6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені ст.21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених ч.5 ст.19 цього Закону. Таким чином, відмова у наданні інформації пов'язана з тим, що Департамент не створював та не отримував від будь-кого переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які були укладені, або їх термін продовжений протягом вересня 2017 року та що були б відображені та задокументовані будь-якими засобами та на будь-яких носіях. Виходячи з викладеного вважаємо, що позивачу було обґрунтовано відмовлено у наданні вищевказаної інформації на запит. Стаття 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не визначає безпосередньо посадових осіб, як розпорядників інформації, отже позивачем в даному випадку визначено неналежного відповідача в особі директора департаменту Клименко Ю.М. У разі подання позову до неналежних відповідачів (якщо не відбудеться їх заміна належними відповідачами) суд має залишити такий позов без задоволення. Враховуючи викладене, просили суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
Судом встановлено, що Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області звернулась з запитом від 03.10.2017 року за №30 до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименка Юрія Миколайовича про надання публічної інформації, де запитувалися переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, які укладені департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року та договорів оренди нежитлових приміщень, які продовжені з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року.
В свою чергу, 06.10.2017 року листом за № 06/01-14/98 в.о. директора департаменту Михайлик Т.О. відмовив позивачу у наданні інформації, мотивуючи неможливість надання вказаної інформації фактом не створення такої (а.с. 5).
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація -це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Отже, публічна інформація може бути двох видів: 1) створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством: 2) яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Одним зі шляхів забезпечення доступу до інформації є її надання за запитами на інформацію (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Згідно з ст.12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації- суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
У свою чергу, згідно з п.1 ч.1 ст.13 цього Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію: 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них. фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо: 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Положеннями ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені вимоги до запиту на інформацію.
Так, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено випадки, у яких розпорядник інформації мав право відмовити в задоволенні запиту, а саме: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати. пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
З положень наведеної вище норми Закону вбачається, що перелік випадків, у яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі (ч.ч. 4, 5 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
В свою чергу, у відповіді щодо надання інформації на запит позивача, відповідач по справі зазначив, що запитувані переліки договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень, укладених департаментом з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року, та переліки договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.09.2017 року по 30.09.2017 pоку, департаментом не створювалися та не є обов'язковими для створювання.
Відповідно до Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради №2019-МР від 26.04.2017 року, департамент здійснює управління майном комунальної власності територіальної громади міста Суми та забезпечує реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин у межах, визначених Сумською міською радою та цим Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності та земельними ресурсами, забезпечує на території міста Суми реалізацію державної політики в сфері забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та сприяє реалізації громадянами конституційного права на житло.
Згідно з пп, 3.2.15, 3.2.16, 3.2.33 п. 3.2 Положення, департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює наступні функції: укладає договори оренди майна комунальної власності (крім цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів сфери централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення), вносить, до них зміни та доповнення, у т.ч. продовжує строк дії договорів у встановленому Сумською міською радою порядку. Здійснює реєстрацію договорів оренди майна комунальної власності. Має права та несе зобов'язання по договорах оренди та користування майном комунальної власності, які були укладені попередніми виконавчими органами міської ради, уповноваженими управляти комунальним майном, контролює їх виконання.
Відповідно до пп. 4.1.4. п. 4.1 Положення, Департамент має право укладати в установленому чинним законодавством порядку договори, набувати майнових і немайнових прав, бути позивачем, відповідачем, третьою особою в місцевих, апеляційних, вищих спеціалізованих судах та у Верховному Суді України.
Таким чином, до функцій та прав Департаменту, зокрема, належить укладення договорів, продовження строку їх дії та реєстрація договорів оренди майна комунальної власності.
В свою чергу, в запиті на отримання публічної інформації і була запитана інформація щодо укладених Департаментом договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року та інформації щодо договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року. В той же час, відмовляючи у наданні публічної інформації, відповідач по справі послався виключно на неможливість надання вказаної інформації фактом не створення такої.
Відповідно до пп.3.2.53 п. 3.2 Положення, департамент відповідно до покладених на нього завдань розглядає звернення громадян, підприємств, установ, організацій, у тому числі об'єднань громадян, фізичних осіб-підприємців, депутатські звернення та запити в порядку, передбаченому чинним законодавством, забезпечує виконання вимог законодавства України про доступ до публічної інформації.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Згідно з ч.2 ст.7 Закону №2657-ХІІ ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Враховуючи ту обставину, що на відповідача по справі покладені функції з приводу укладення договорів оренди майна комунальної власності, продовження строку дії договорів та їх реєстрації, а в запиті про надання публічної інформації запитувалася саме інформація про щодо укладених Департаментом договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень з 01.09.2017 року по 30.09.2017 pоку, та інформації щодо договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року у відповідача не було підстав відмовляти у запиті про надання публічної інформації шляхом зазначення про її не створення, оскільки у випадку укладення договорів оренди та продовження строків їх дії відповідач повинен був зареєструвати такі договори та відповідно надати інформацію про укладені (пролонговані) договори запитувачу, а у випадку не укладення чи не пролонгування жодних договорів, відповідач повинен був надати відповідь про відсутність укладених (пролонгованих) договорів за запитуваний період.
Отже, запитувана інформація могла бути надана позивачу відповідачем шляхом направлення на адресу переліку договорів, що були зареєстровані за період з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року а у випадку не укладення чи не пролонгування жодних договорів, відповідач повинен був надати відповідь про відсутність укладених (пролонгованих) договорів за запитуваний період, а не відмовляти у наданні публічної інформації.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправним ненадання Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича публічної інформації за запитом Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» №30 від 03.10.2017 року є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки функції з приводу укладення договорів оренди майна комунальної власності, продовження строку дії договорів та їх реєстрації належать до компетенції відповідача по справі, і останнім фактично не надано інформації на запит позивача по справі, а у суду відсутні відомості щодо наявності чи відсутності укладених договорів оренди або суборенди нежитлових приміщень з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року, та інформації щодо договорів оренди нежитлових приміщень, продовжених з 01.09.2017 року по 30.09.2017 pоку, суд дійшов до висновку, що належним способом захисту прав та інтересів позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути запит Професійної асоціації фахівців фармації Сумської області №30 від 03.10.2017 року та надати відповідь.
Згідно з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 pоку під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним зобов'язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича повторно розглянути запит Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» №30 від 03.10.2017 року та надати відповідь з урахуванням висновків суду.
Керуючись ч. 2 ст. 34 Конституції України, Законом України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст.2, 5 - 9, 72 - 77, 243 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Громадського об'єднання «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» задовольнити.
Визнати неправомірним ненадання Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича публічної інформації за запитом Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» №30 від 03.10.2017 року.
Зобов'язати Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в особі директора Клименко Юрія Миколайовича (місцезнаходження м.Суми, вул.Садова,33, код ЄДРПОУ 40456009)повторно розглянути запит Громадської організації «Професійна асоціація фахівців фармації Сумської області» (місцезнаходження м.Суми, вул.Троїцька,28А, код ЄДРПОУ 33078608) №30 від 03.10.2017 року та надати відповідь з урахуванням висновків суду.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При оголошенні вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Котенко