Постанова № 71471620, 26.12.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
522/17482/17
Номер документу
71471620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/1909/17

Справа № 522/17482/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області МВС України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Приморського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області МВС України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за яким просив:

- визнати відносного нього, ОСОБА_1, бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо несвоєчасного (у п'ятиденний строк) повідомлення Пенсійного фонду України про підставі про перерахунок пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) - неправомірною;

- визнати бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо несвоєчасного перерахунку та виплати раніше нарахованої ОСОБА_1 пенсії - неправомірною;

- визнати бездіяльність ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області щодо несвоєчасного надання ГУПФУ в Одеській області довідки №3720 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача - неправомірною;

- зобов'язати ГУПФУ в Одеській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки №3720 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з грудня 1994 року по березень 2014 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. з 31.03.2014 року він, підполковник міліції, звільнений з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора з особливих доручень управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Одеській області - наказ ГУМВС України в Одеській області від 31.08.2013 року №172о/с, вислуга років на день звільнення становить 23 роки 10 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 29 років 02 місяці 25 днів. З 01.04.2014 року позивач отримує пенсію у відповідності із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач 20.07.2017 року звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Законом України «Про Національну гвардію України», а також нарахування та виплату йому пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року. 03.08.2017 року позивач отримав відповідь ГУПФУ в Одеській області, якою йому відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії. Проте таку відмову позивач вважає неправомірною. Також посилався на те, що перерахунок пенсії був передбачений з 01.01.2016 року, проте повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії МВС України було направлено до пенсійного органу тільки листом від 03.02.2017 року, а ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області тільки 19.05.2017 року надала ГУПФУ в Одеській області довідку №3720 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії позивача, то має місце протиправна бездіяльність як МВС України, так і ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.

Ухвалою суду від 20.09.2017 року по справі було відкрито скорочене провадження.

До суду 30.10.2017 року надійшли письмові заперечення ГУПФУ в Одеській області, згідно яких позовні вимоги ОСОБА_1 не визнали та просили відмовити у їх задоволенні.

Також до суду були надані письмові заперечення МВС України від 15.12.2017 року, згідно яких заперечували проти задоволення вимог ОСОБА_1, зазначили, що діяли у межах та у спосіб, що визначені законом.

Від ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області надійшло до суду повідомлення, про отримання ним копії позову ОСОБА_1 з додатками до нього, заперечень до суду надано не було.

Відповідно до Закону України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, який набрав чинності з 15.12.2017р..

Згідно п. 10 ч.1 Перехідних Положень (розділ VІІ) КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу;

Згідно ст.12 КАСУ( в ред.. що діє з 15.12.2017р.):

1. Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

2. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

3. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

5. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

6. Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: 3) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

10) інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження;

Ст.257 ч.1 КАС України передбачено також, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Крім того ч.1.ст.263 КАС України (ред. з 15.12.2017р.) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:

1) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію;

2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

Враховуючи перехідні положення КАС України (в редакції від 03.10.2017 року), наявність письмових заперечень відповідача, зважаючи на те, що вказана категорія справи відноситься до справ незначної складності, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з грудня 1994 року по березень 2014 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.

З 31.03.2014 року він, підполковник міліції, звільнений з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора з особливих доручень управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Одеській області - наказ ГУМВС України в Одеській області від 31.08.2013 року №172о/с, вислуга років на день звільнення становить 23 роки 10 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 29 років 02 місяці 25 днів.

З 01.04.2014 року позивач отримує пенсію у відповідності із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач 20.07.2017 року звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Законом України «Про Національну гвардію України», а також нарахування та виплату йому пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

03.08.2017 року позивач отримав відповідь ГУПФУ в Одеській області, якою йому відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії. Проте таку відмову позивач вважає неправомірною.

Судом встановлено, що повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії МВС України було направлено до пенсійного органу тільки листом від 03.02.2017 року, а ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області тільки 19.05.2017 року надала ГУПФУ в Одеській області довідку №3720 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії позивача, то має місце протиправна бездіяльність як МВС України, так і ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" N 900-VIII від 23 грудня 2015 року, яка діє з 29 грудня 2015 року), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року N 614-VIII, внесено зміни до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 зазначеного Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за встановленою формою та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови N 45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови N 45);

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 3 п. 2, абз. 1, 2 п. 3 Постанови N 45).

Підсумовуючи, суд робить такі висновки:

- у Міністерства протягом 5 днів, починаючи з 01.01.2016 року (дата набрання чинності Постанови), виник обов'язок сповістити Фонд про підстави перерахунку пенсій працівників органів внутрішніх справ (міліція);

- такою підставою є приписи Постанови;

- сповіщення не є індивідуальним, а стосується всієї категорії осіб;

- у разі виконання такого обов'язку Фонд протягом 5 днів з моменту надходження інформації мав би повідомити про це територіальні підрозділи;

- територіальні підрозділи впродовж 10 днів мали б подати списки до органів, які звільняли зі служби;

- органи, які звільняли зі служби, мали б подати у місячний строк до територіальних підрозділів Фонду довідки затвердженої форми щодо кожного з працівників.

Враховуючи викладене, а також те, що пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обов'язок по повідомленню Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України та іншого цим порядком не передбачено, суд приходить до висновку про порушення відповідачем зазначеного Порядку, яке виразилося у бездіяльності, а саме не направленні у п'ятиденний строк до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Отже, Міністерство допустило протиправну бездіяльність, яка розпочалась з 11.01.2016 року, не надавши інформацію до Фонду про підстави перерахунку пенсії працівників міліції у строк, що встановлений Порядком.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

При цьому, суд вбачає, що відповідачем ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області також було допущено бездіяльність відносно позивача, а саме щодо несвоєчасного надання Головному управлінню Пенсійного органу України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1, така довідка була надана лише пенсійному органу 19.05.2017 року.

Отже, в цій частині вимоги ОСОБА_1 суд вважає обґрунтованими.

Проте, в частині вимог ОСОБА_1, пред'явлених до Головного управління ПФУ в Одеській області, суд відмовляє в їх задоволенні. Суд вбачає, що довідка №3720 про грошове забезпечення позивача була направлена до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області для належного доопрацювання. Тому в цій частині вимоги ОСОБА_1 суд вважає передчасними.

Керуючись ст.ст.19,46 Конституції України, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Законом України «Про Національну гвардію України», ст.ст. 2, 12, 32, 73, 77, 241-243, 257, 258, 262, 293, п.10 ч.1 Перехідних Положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області МВС України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати відносно ОСОБА_1 бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного (у п'ятиденний строк) повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до положень постанови Уряду України від 11 листопада 2015 року N 988 - неправомірною.

Визнати бездіяльність ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області щодо несвоєчасного надання Головному управлінню Пенсійного органу України в Одеській області довідки №3720 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії на ім'я ОСОБА_1 - неправомірною.

В іншій частині відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.В. Домусчі