
Дата документу 27.12.2017
Справа № 501/2778/17
2-а/501/148/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.12.2017 р. м. Чорноморськ
Іллічівський міський суд Одеської області у складі: головуючого судді: Смирнова В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ України. З 01.05.2010 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» їй призначена та виплачується пенсія за вислугу років.
18.10.2017 р. вона надала Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №14/1-1371 від 05.10.2017 р., видану ГУМВС України в Одеській області про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням, та заяву про проведення перерахунку призначеної їй пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які не були враховані при призначенні пенсії, у розмірах, визначених в довідці №14/1-1371 від 05.10.2017 р., з виплатою різниці між перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час, але листом №1572/К-11 від 09.11.2017 р. їй було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не передбачено врахуванням вищезазначених видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії. Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, була вимушена звернутися до суду з вказаним позовом.
В судове засідання позивач не з'явилась, надавши клопотання, в якому підтримала позовні вимоги, просила розглянути справу у її відсутності у письмовому провадженні (а.с. 42).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надавши письмовий відзив на позовну заяву (а.с.34-38), в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1та розглянути справу у відсутності їх представника. В обґрунтування заперечень представник відповідача посилається на ті обставини, що позивач пропустила строк звернення до суду, що до складу грошового забезпечення не входять грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби оскільки вони мають тимчасовий характер, залежить від певних обставин, їх розміри не є фіксованими, а виплати не є щомісячними, тому пенсія з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно копії повідомлення про призначення пенсії №860 від 22.06.2010 року вбачається, що з 01.05.2010 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугу років (а.с.12).
18.10.2017 р. ОСОБА_1 надала Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №14/1-1371 від 05.10.2017 р., видану ГУМВС України в Одеській області про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед звільненням (а.с.11), та заяву про проведення перерахунку призначеної їй пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с.10), які не були враховані при призначенні пенсії, у розмірах, визначених в довідці №14/1-1371 від 05.10.2017 р., з виплатою різниці між перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час.
Згідно копії листа №1572/К-11 від 09.11.2017 р. (а.с.13) позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не передбачено врахуванням вищезазначених видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Між тим, статтею 8 Закону №2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 р.
Згідно ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно
до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07. 1992 р. № 393» (далі - Порядок №45).
Постановою Кабінетів Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, як складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових виді грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. №900-VIII ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 встановлено розмір грошового забезпечення поліцейських, які є більшими від грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р.
Відповідно до п.1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Ст. 64 Конституції України передбачає, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією.
Ч.2 ст.77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд, відповідно до положень ч.1 ст. 139 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 139, 229, 241, 243-246, 263 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням окладу до грошового забезпечення з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплаченої пенсії за минулий час з 18.10.2016 р.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В.Смирнов