
ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА
04.01.2018 Київ К/9901/3634/17 справа № 826/7581/16
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Пасічник С.С., розглянувши касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пул Енд Беа Україна" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
Касаційна скарга передана до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до пункту 4 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - КАС України).
Разом тим, пунктом 12 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України передбачено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Як свідчать матеріали переданої касаційної скарги, остання ухвалою судді Вищого адміністративного суду України (далі - ВАС України) від 21 червня 2017 року залишена без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України щодо надання документа про сплату судового збору.
Відповідачу встановлено строк до 24 липня 2017 року для усунення недоліків касаційної скарги, який, в подальшому неодноразово продовжувався ухвалами судді ВАС України на підставі заяв відповідача, останній раз до 23 листопада 2017 року.
У встановлений судом строк відповідач не надав документ про сплату судового збору, натомість заявив клопотання про продовження цього строку, мотивуючи свої вимоги тим, що операції з бюджетними коштами за всіма рахунками зупинено Управлінням Державної казначейської служби у зв'язку із виконавчими провадженнями відносно Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби стосовно безспірного списання коштів з його рахунків.
Водночас, наведені у клопотанні обставини не свідчать про наявність підстав для продовження процесуального строку, встановленого судом для усунення недоліків касаційної скарги.
Так, статтею 49 КАС України в редакції Закону № 2136-VІІІ і так само статтею 44 у чинній редакції цього Кодексу передбачено обов'язок осіб, які беруть участь у справі (учасників справи) добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Статтею 213 КАС України в редакції, чинній на час подання цієї касаційної скарги, було передбачено обов'язок особи, яка подає касаційну скаргу, щодо одночасного надання документу про сплату судового збору.
Таким чином, з метою виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту касаційної скарги, в тому числі щодо оплати судового збору, особа, яка має намір подати касаційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для цього.
Це стосується і суб'єктів владних повноважень, які фінансується з Державного бюджету України, в тому числі в частині видатків на оплату судового збору, а тому держава, з метою забезпечення можливості здійснення якісного, ефективного та своєчасного захисту своїх прав та інтересів, повинна створити належні фінансові можливості і заздалегідь передбачити відповідні кошти на вказані цілі у кошторисах установ.
До того ж, неухильне виконання відповідачем покладених на нього нормами КАС України процесуальних обов'язків не повинно ставитись в залежність від правовідносин, у які податковий орган вступає в інших сферах його діяльності, зокрема, з приводу безспірного списання коштів з його рахунків на підставі виконавчих документів, оскільки ці фактори не є взаємопов'язаними.
Варто звернути увагу і на те, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби втретє звертається з клопотанням про продовження строку, встановленого судом для усунення недоліків касаційної скарги, при цьому, підстави, вказані в обґрунтування цих клопотань, у всіх випадках є аналогічними, на що вже звертав увагу ВАС України.
За вказаних обставин, дане клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Отже, у встановлений судом процесуальний строк, а також станом на день постановлення цієї ухвали, недоліки касаційної скарги не усунуто і підстави для продовження цього строку за заявою особи, яка її подала, чи за ініціативою суду відсутні.
За правилами частини 2 статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, повернення касаційної скарги.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 169, 332, пунктом 12 Розділу VІІ "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про продовження процесуального строку, встановленого судом для усунення недоліків касаційної скарги, відмовити.
Касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пул Енд Беа Україна" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень повернути особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя С.С. Пасічник