Рішення № 71464979, 26.12.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
808/2471/17
Номер документу
71464979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року ( 15 год. 00 хв. )Справа № 808/2471/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд.22, код ЄДРПОУ 37994258)

до: Приватного акціонерного товариства "Завод напівпровідників" (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд.16, код ЄДРПОУ 31792555)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Офіс великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд.11-г, код ЄДРПОУ 39440996)

про: анулювання дозволів на експлуатацію

ВСТАНОВИВ:

15.08.2017 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - позивач, НКРЗІ) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Завод напівпровідників" (далі - відповідач, ПрАТ «Завод напівпровідників)), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Офіс великих платників податків ДФС (далі - третя особа), в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог від 02.11.2017, просить суд анулювати відповідачу дозволи на експлуатацію РЕЗ: 1)БС150-23-0111820 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062216 - 23-01-062228 від 09.08.2013, які працюють під управління цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:150,400 МГц, у кількості 13 шт.; 2) БС400-23-0111821 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062286 - 23-01-062296 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 440,6375 МГц, у кількості 11 шт.; 3) БС40-23-0111822 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062321 - 23-01-062337 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 448,6875 МГц, у кількості 17 шт.; 4) БС-400-23-011823 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062315 - 23-01-062320 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 445,9375 МГц, у кількості 6 шт.; 5) БС400-23-0111825 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062310 - 23-01-062314 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:443,3875 МГц, у кількості 5 шт.

Ухвалою суду від 16.08.2017 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в редакції Закону від 13.07.2017 №2136-VII, позивачу було надано строк до 05.10.2017 для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.

Згідно довідки Запорізького окружного адміністративного суду вих.№02-35/17/48 від 10.10.2017 в період з 26.09.2017 по 09.10.2017 суддя Садовий І.В. перебував на лікарняному.

Ухвалою суду від 10.10.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/2471/17, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи.

Провадження у справі неодноразово зупинялось за клопотаннями представників сторін для надання додаткових доказів.

26.12.2017 провадження у справі поновлено.

Позивач у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином. Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві та наданих письмових поясненнях. Зокрема зазначено, що за інформацією Запорізького управління Офісу платників податків ДФС, відповідач не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України з 01.10.2016. Відповідач здійснює користування радіочастотним ресурсом на підставі дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів аналогового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби. З огляду на зазначене, позивач вважає, що за наявності обставин, що свідчать про несплату відповідачем заборгованості з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з жовтня 2016 року, відповідні дозволи відповідача на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв повинні бути анульовані відповідно до ст.58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України». На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання також не з'явився, про причини неявки не повідомив, про час і дату судового засідання був повідомлений належним чином. У відповідності до відзиву по справі зазначено, що 06.01.2015 Господарським судом Запорізької області по справі №908/6036/14 порушено провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників». Рішенням суду від 24.11.2016 підприємство визнано банкрутом. Вказано, що з моменту порушення щодо Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» справи про банкрутство, товариство перебуває в особливому правовому режимі, і спеціальні норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мають пріоритет у застосуванні при розгляді справ про банкрутство, щодо інших законодавчих актів України. Посилаючись на положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», вказує, що з 24.11.2016 у відповідача, як банкрута, не може виникати жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів). Також повідомлено, що податкові зобов'язання по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України на суму 790,16 грн. за жовтень 2016 року -травень 2017 року входять до суми кредиторських вимог Офісу великих платників податків ДФС у загальному розмірі 5206115,47 грн. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції у справі щодо визнання відповідачем банкрутом, Офісом великих платників ДФС подано касаційну скаргу з проханням включити кредиторські вимоги до реєстру вимог кредиторів (у тому числі податкові зобов'язання по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України). На думку відповідача, Приватне акціонерне товариство «Завод напівпровідників» не порушувало норми Закону України «Про радіочастотний ресурс України» та норми Податкового кодексу України щодо сплати податкового зобов'язання по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України, так як з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів, крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без його участі. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі (вх.№37066 від 26.12.2017). В поясненнях до справи зазначено, що на виконання вимог п.258.2.4 ст.258 Податкового кодексу України Офісом великих платників податків ДФС до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації направлено лист від 07.07.2017 у якому повідомлено про те, що ПрАТ «Завод напівпровідників» не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом більш як шість місяців, а саме з 01.10.2016. На сьогоднішній день відповідач продовжує не сплачувати рентну плату, заборгованість з якої складає1023,62 грн.

У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Як вбачається з матеріалів справи, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації отримала лист Запорізького офісу платників податків ДФС від 04.07.2017 №367.53/10/2.8-10-47-06, яким повідомлено, що Приватне акціонерне товариство «Завод напівпровідників» протягом шести місяців з 01.10.2016 не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України. Інформація надана для вжиття заходів згідно із законодавством(а.с.10).

Враховуючи, що несплата відповідачем вказаної заборгованості є підставою для анулювання судом дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Правову основу користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України встановлено Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 01.06.2000 №1770-ІІІ (далі - Закон України №1770-ІІІ).

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України №1770-ІІІ, органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України "Про телекомунікації".

Пунктами 1, 3 ч. 2 ст. 30 Закону України №1770-ІІІ визначено, що користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

Частиною 3 ст.42 Закону України №1770-ІІІ передбачено, що дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає державне госпрозрахункове підприємство "Український державний центр радіочастот" (далі за текстом -УДЦР) на платній основі у порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Згідно ч.3 ст.42 Закону України №1770-ІІІ, УДЦР відноситься до сфери управління Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується останнім.

Судом встановлено, що відповідач здійснює користування радіочастотним ресурсом на підставі дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів аналогового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби: 1)БС150-23-0111820 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062216 - 23-01-062228 від 09.08.2013, які працюють під управління цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:150,400 МГц, у кількості 13 шт.; 2) БС400-23-0111821 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062286 - 23-01-062296 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 440,6375 МГц, у кількості 11 шт.; 3) БС40-23-0111822 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062321 - 23-01-062337 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 448,6875 МГц, у кількості 17 шт.; 4) БС-400-23-011823 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062315 - 23-01-062320 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 445,9375 МГц, у кількості 6 шт.; 5) БС-400-23-0111824 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062300 - 23-01-062307, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 441,9375 МГц, у кількості 8 шт.; 6) БС400-23-0111825 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062310 - 23-01-062314 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:443,3875 МГц, у кількості 5 шт. (а.с.13- 18, 33-36).

Згідно зі ст.57 Закону України №1770-ІІІ користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до п.п.254.1.4 п.254.1 ст.254 ПК України загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, є платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

Згідно абзацу першого п.п. 258.2.4 п.258.2 ст.258 ПК України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до НКРЗІ для вжиття до них заходів згідно із законодавством.

За інформацією Запорізького управління Офісу платників податків ДФС, відповідач не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України з 01.10.2016 року.

Статтею 58 Закону України №1770-ІІІ встановлена відповідальність за порушення законодавства про радіочастотний ресурс України. У разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Згідно ст. 45 Закону України №1770-ІІІ, існує вичерпний перелік підстав для анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, а саме:

анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;

анулювання ліцензії на мовлення або відповідного подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо багатоканальних телесистем. які передбачають використання радіочастотного ресурсу України;

акт про невиконання користувачем радіочастотного ресурсу України законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або приписів та розпоряджень уповноважених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, посадових осіб;

акт про повторну відмову користувача радіочастотного ресурсу в допуску представників національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для проведення перевірки, а також про вчинення інших перешкод, які не дозволяють здійснювати перевірку в повному обсязі;

акт про те, що користувач з власної вини не розпочав експлуатацію радіоелектронного засобу у визначені дозволом терміни;

невикористання радіоелектронного засобу більше одного року;

виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих користувачем радіочастотного ресурсу України для отримання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою.

УДЦР приймає рішення про анулювання дозволу на експлуатацію на підставі:

заяви користувача радіочастотного ресурсу України про анулювання дозволу;

скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання - користувача радіочастотного ресурсу України;

нотаріально засвідченої копії свідоцтва про смерть фізичної особи - користувача радіочастотного ресурсу України.

Норми ст. 45 Закону України №1770-ІІІ не передбачають повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації та УДЦР приймати рішення про анулювання дозволів на експлуатацію у разі несплати користувачами радіочастотного ресурсу щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України протягом шести місяців.

Проте, анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів у зв'язку з несплатою рентної плати можливо у судовому порядку, відповідно до вимог ч.3 ст. 58 Закону України №1770-ІІІ.

Відповідно до п.п. 10 п. 6 Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 №1067, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Враховуючи викладене та беручи до уваги наявну заборгованість відповідача зі сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом з 01.01.2016, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та анулювання дозволів Приватного акціонерного товариства «Завод напівпровідників» на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв.

Твердження відповідача про те, що визнання ПрАТ «Завод напівпровідників» банкрутом згідно постанови Господарського суду Запорізької області від 24.11.2016 у справі №908/6036/14 має наслідком не виникнення додаткових зобов'язань в останнього, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та рентної плати за радіочастотний ресурс суд вважає необґрунтованим. Сторонами не надані докази включення кредиторських вимог Офісу великих платників податків ДФС до реєстру вимог кредиторів, у тому числі податкового зобов'язання по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом. Крім того, Закон України №1770-ІІІ передбачає необхідність анулювання відповідної ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців незалежно від причин такої несплати.

На момент розгляду справи в суді відповідач не надав інформації щодо погашення заборгованості з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 139, 241, 243, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд.22, код ЄДРПОУ 37994258) до Приватного акціонерного товариства "Завод напівпровідників" (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, буд.16, код ЄДРПОУ 31792555), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Офіс великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд.11-г, код ЄДРПОУ 39440996) про анулювання дозволів на експлуатацію, - задовольнити у повному обсязі.

Анулювати Приватному акціонерному товариству "Завод напівпровідників" дозволи на експлуатацію РЕЗ: 1)БС150-23-0111820 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062216 - 23-01-062228 від 09.08.2013, які працюють під управління цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:150,400 МГц, у кількості 13 шт.; 2) БС400-23-0111821 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062286 - 23-01-062296 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 440,6375 МГц, у кількості 11 шт.; 3) БС40-23-0111822 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062321 - 23-01-062337 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 448,6875 МГц, у кількості 17 шт.; 4) БС-400-23-011823 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме:№№23-01-062315 - 23-01-062320 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 445,9375 МГц, у кількості 6 шт.; 5) БС400-23-0111825 від 06.06.2013, терміном дії до 18.05.2018, а також дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№23-01-062310 - 23-01-062314 від 09.08.2013, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти:443,3875 МГц, у кількості 5 шт.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.295 КАС України.

Рішення складено у повному обсязі 04.01.2018.

Суддя І.В.Садовий