Рішення № 71464808, 29.12.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2017
Номер справи
803/594/17
Номер документу
71464808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2017 року ЛуцькСправа № 803/594/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представника позивача Хомича О.С.,

представника відповідача Шкльоди М.О.,

представника третьої особи Боярчука В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області до Луцької районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі - Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Луцької районної ради Волинської області (далі - Луцька районна рада, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області (далі - Луцька РДА, третя особа 1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" (далі - КП "Луцьке", третя особа 2) про визнання протиправним та скасування рішення Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що 11 квітня 2017 року Луцькою районною радою прийнято рішення №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна", відповідно до якого на баланс КП "Луцьке" передається нерухоме майно, а саме: будівлі 18 загальноосвітніх шкіл Луцького району Волинської області. Позивач вважає, що зазначене рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, а відтак є протиправним.

Позивач стверджує, що при прийнятті рішення були порушені вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації", зокрема, проект оскаржуваного рішення не було опубліковано на офіційному веб-сайті Луцької районної ради, не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду.

Крім того, пропозицію про включення до порядку денного сесії Луцької районної ради для розгляду та подальшого затвердження питання про безоплатну передачу нерухомого майна було внесено депутатом Свиридою О.М., однак Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" не передбачено право депутата місцевої ради вносити пропозиції до порядку денного під час пленарного засідання сесії ради, без оприлюднення та без попереднього розгляду на засіданнях постійних комісій.

В порушення вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зазначене рішення прийняте без попереднього розгляду на засіданнях постійних комісій Луцької районної ради.

Також позивач зазначає, що при прийнятті рішення від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" порушено норми Бюджетного кодексу України, законів України "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ". Так цим рішенням 18 загальноосвітніх шкіл Луцького району передано на баланс КП "Луцьке", яке є самостійним суб'єктом господарювання, що створене з метою отримання прибутку, а також не входить до структури виконавчого органу Луцької районної ради і, відповідно, не може здійснювати управління закладами освіти в Луцькому районі, виступати розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, передбачених на фінансування видатків на надання загальної середньої освіти загальноосвітнім навчальним закладам Луцького району, в тому числі і на утримання комплексів загальноосвітніх закладів.

Позивач зауважив, що на момент прийняття відповідачем рішення, управління навчальними закладами, що є комунальною власністю Луцького району, здійснював Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА та вони перебувають у безпосередньому підпорядкуванні даного Відділу. Реалізуючи такі повноваження, позивач здійснює оперативне управління освітніми установами, забезпечує утримання на балансі відповідного майна навчальних закладів, веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідні для утримання майна, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з чинним законодавством. Відтак, позивач виконує делеговані Луцькою районною радою Луцькій РДА повноваження щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку усіх видів освіти в Луцькому районі та реалізує державну політику в галузі освіти.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідно до Бюджетного кодексу України та відповідних рішень Луцької районної ради лише Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА є єдиним можливим головним розпорядником коштів районного бюджету за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 1000000 та забезпечує фінансування видатків на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами Луцького району, в тому числі на утримання майнових комплексів загальноосвітніх закладів.

З наведених підстав позивач просив задовольнити позов.

Відповідач у запереченнях проти позову від 29 травня 2017 року (а.с.47-51) його вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. Вважає, що рішення Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та в межах його повноважень.

Відповідач вказав, що статтею 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено право депутата вносити на розгляд ради пропозиції до порядку денного засідання ради. Крім того, відповідно до Регламенту Луцької районної ради сьомого скликання, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання, внесені відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Як зазначає відповідач, оскаржуване рішення прийняте більшістю від загального складу ради, як цього вимагає стаття 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Відтак, процедура внесення та прийняття рішення відповідає вимогам чинного законодавства. Крім того, відповідач наголошує, що дане рішення передбачає передачу в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ району з балансу Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА на баланс КП "Луцьке" будівель загальноосвітніх шкіл, а не передачу повноважень щодо управління навчальними закладами, як зазначено позивачем.

Відповідач наголошує, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради у встановленому законом порядку можуть вирішуватись питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Таким чином, управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ Луцького району є виключними повноваженнями Луцької районної ради, що підтверджує законність прийнятого рішення. Крім того, пунктом 3 рішення "Про безоплатну передачу нерухомого майна" директору КП "Луцьке" доручено укласти з Відділом освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА договори про безоплатне постійне користування приміщеннями загальноосвітніх закладів району, зазначених у даному рішенні. Відповідач звертає увагу, що при цьому державну політику у галузі освіти, делеговані повноваження Луцької районної ради щодо забезпечення розвитку усіх видів освіти, та загалом управління навчальними закладами (як юридичними особами) після передачі будівель комунальному закладу, надалі здійснюватиме позивач.

Заперечуючи проти адміністративного позову, відповідач також вказав, що КП "Луцьке" є одержувачем бюджетних коштів, а головним розпорядником бюджетних коштів для цього підприємства є Луцька районна рада. Згідно зі статтею 22 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів може уповноважувати одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надавати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів. Відповідач зазначає, що КП "Луцьке" є виконавцем районної Програми підтримки КП "Луцьке" на 2016-2018 роки, тобто забезпечує виконання бюджетної програми та є відповідно одержувачем бюджетних коштів.

З наведених підстав відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07 червня 2017 року провадження у даній справі було закрито відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час прийняття ухвали) - а.с.90-91.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року вказану ухвалу Волинського окружного адміністративного суду було скасовано та справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с.203-207).

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов, просив його задовольнити.

Представник третьої особи 1 - Луцької РДА також вважає, що позов слід задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав, що викладені у запереченні.

Представник третьої особи 2 - КП "Луцьке" у клопотанні від 29 грудня 2017 року просив розгляд справи здійснювати без його участі; проти адміністративного позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні (а.с.238-239).

Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 11 квітня 2017 року на сесії Луцької районної ради сьомого скликання відповідно до частини п'ятнадцятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було затверджено порядок денний дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання (рішення №19/1, а.с.12). Згідно із порядком денним для розгляду сесії було винесено розгляд питання про безоплатну передачу нерухомого майна. Пропозицію про включення до порядку денного та розгляд питання про безоплатну передачу нерухомого майна вніс депутат Луцької районної ради Свирида О.М. Відповідно до протоколу пленарного засідання за вказане рішення проголосувало 25 депутатів ради з 26 присутніх (а.с.15, 17).

11 квітня 2017 року Луцькою районною радою було прийнято рішення №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" (а.с.13-14). Відповідно до вказаного рішення безоплатно передано в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ району з балансу Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА на баланс КП "Луцьке" нерухоме майно, а саме: будівлі загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступеня с. Коршів, с. Веселе, с. Крупа, с. Мстишин, с. Промінь, с. Гаразджа та загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступеня с. Садів, с. Лище, с. Романів, с. Радомишль, с. Піддубці, с. Чаруків, с. Ратнів, с. Липини, с. Лаврів, с. Боратин, с. Воютин, с. Городище-2. Начальнику Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА Хомичу О.С. було доручено до 13 квітня 2017 року здійснити безоплатну передачу зазначеного майна, відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно з пунктом 3 рішення доручено директору КП "Луцьке" Ткачику О.В. укласти з Відділом освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА договори про безоплатне постійне користування приміщеннями загальноосвітніх закладів району, зазначених у рішенні (а.с.14).

Рішенням Луцької районної ради від 22 грудня 2017 року №25/25 визнано таким, що втратило чинність рішення районної ради від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" в частині передачі нерухомого майна, а саме: будівель загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступеня с. Мстишин, с. Промінь, І-ІІІ ступеня - с. Боратин, с. Городище-2, що обумовлено передачею нерухомого майна цих шкіл до комунальної власності новоутворених об'єднаних територіальних громад (а.с.236).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року, № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами (частина друга статті 10 Закону №280/97-ВР).

Як передбачено частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження районних рад визначені главою четвертою зазначеного Закону.

Так згідно із пунктом 20 частини першої статті 43 Закону №280/97-ВР вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно із частиною першою статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно….

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (частини п'ята, шоста статті 60 Закону №280/97-ВР).

Як слідує з матеріалів адміністративної справи, 28 грудня 2012 року Луцькою районною радою було прийнято рішення №21/7 "Про управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району" (а.с.228). Зазначеним рішенням було затверджено Положення про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району (а.с.229-231).

Відповідно до пункту 2 зазначеного Положення правомочності щодо розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад здійснюється районною радою та райдержадміністрацією в порядку і межах, визначених чинним законодавством.

Об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, управління якими здійснюється відповідно до цього Положення, є: рухоме і нерухоме майно підприємств, організацій і установ, закріплене за ними на праві повного господарського відання або оперативного управління; житловий фонд … заклади освіти, культури, спорту, охорони здоров'я … (а.с.229).

Як встановлено частиною першою статті 44 Закону №280/97-ВР, районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям повноваження, зокрема, щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму.

Згідно із рішенням Луцької районної ради від 30 вересня 1998 року №3/2 "Про делегування окремих повноважень районної ради районній державній адміністрації" частину повноважень ради щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району делеговано Луцькій РДА, зокрема, Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту, що є структурним підрозділом Луцької РДА.

Так, відповідно до Положення про Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту, яке затверджене розпорядженням голови Луцької РДА від 26 липня 2016 року №338, основним завданням відділу є забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти, інновацій, інтелектуальної власності, молоді, фізичної культури та спорту на території району (а.с.28-36).

Відповідно до пункту 4 вказаного Положення Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством, управляє навчальними закладами, що є районною комунальною власністю і перебувають у безпосередньому підпорядкуванні відділу (а.с.29).

Як вже зазначалось, відповідно до статті 43 Закону №280/97-ВР вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад здійснюється включно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (частина перша статті 46 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до частини чотирнадцятої зазначеної статті не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Рішенням Луцької районної ради від 07 липня 2015 року №2/9 було затверджено Регламент Луцької районної ради сьомого скликання (далі - Регламент) - а.с.52.

Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Регламенту пропозиції до порядку денного сесії Ради вносяться головою ради, депутатами, постійними комісіями та головою районної державної адміністрації. Пропозиція, як правило, вносяться не пізніше як за 25 робочих днів до відкриття сесії. Як визначено пунктом 16.12 Регламенту, у виняткових випадках, після видання розпорядження голови Ради про скликання сесії, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання, внесені відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (а.с.56 зворот).

Частиною другою статті 19 Закону України від 11 липня 2002 року № 93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради надано право, зокрема: пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.

Також варто зазначити, що відповідно до частини одинадцятої статті 59 Закону №280/97-ВР проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Ця норма знайшла своє відображення і у пункті 16.2 Регламенту: у випадку виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти рішень Ради оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до частини четвертої статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. Тобто, проект рішення попередньо розглядається постійною комісією за дорученням голови ради або за власною ініціативою (у даному випадку ні перше, ні друге не мало місце).

Наведене спростовує доводи позивача про те, що внесення проекту рішення до розгляду під час сесії за пропозицією депутата Свириди О.М. без оприлюднення та без попереднього розгляду на засіданнях постійних комісій не відповідає нормам Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Як визначено статтею 17 Регламенту проект порядку денного сесії Ради обговорюється і затверджується більшістю голосів депутатів Ради від загального її складу.

Суд наголошує, що за рішення "Про затвердження порядку денного дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання" проголосувало 25 депутатів з 26 присутніх (а.с.17).

Відповідно до частин першої, другої статті 50 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

З протоколу пленарного засідання дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання (а.с.16,18) слідує, що проект рішення "Про безоплатну передачу майна" пройшов обговорення і, як свідчать результати голосування (а.с.68), був підтриманий 23 депутатами із 26 присутніх.

Конституція України визнає право за органами місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що цілком узгоджується з положеннями пункту 2 статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, відповідно до змісту якого місцева влада в межах закону має повне право вирішувати будь-яке питання, що не вилучено із сфери її компетенції і вирішення якого не доручено жодному іншому органу.

З огляду на встановлені обставини та з урахуванням наведених вище положень законодавства суд вважає, що рішення Луцької районної ради від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

При цьому суд також не погоджується з доводами позивача, що прийняттям оскаруваного рішення відповідач порушив норми Бюджетного кодексу України, Законів України "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ".

Як встановлено судом, КП "Луцьке" відповідно до Статуту, який затверджений рішенням районної ради від 17 лютого 2017 року №17/31 (а.с.20-26), є комунальним унітарним підприємством та знаходиться у спільній власності територіальних громад Луцького району. Органом управління (власником, засновником) підприємства є Луцька районна рада. Відповідно до пункту 3.1 Статуту підприємство створене з метою забезпечення економічних та інших інтересів територіальної громади Луцького району та інших осіб на принципах діючого законодавства. Предметом діяльності підприємства є, зокрема, забезпечення ефективної експлуатації і утримання адміністративного приміщення з надвірними спорудами, ведення банку даних, щодо переліку комунального майна та його балансової вартості. Серед видів діяльності підприємства значиться комплексне обслуговування об'єктів (а.с.22).

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Луцької районної ради від 17 лютого 2017 року №17/32 затверджено Програму підтримки КП "Луцьке" на 2016-2018 роки у новій редакції (а.с.71). Зазначена програма розроблена з метою забезпечення економічних та інших інтересів територіальної громади Луцького району, а саме: реконструкція котелень загальноосвітніх закладів Луцького району з встановленням твердопаливних котлів; виробництво та постачання теплової енергії на комунальні заклади Луцького району; виконання робіт по енергозбереженню та енергоефективності за рахунок власних та коштів, які виділяються з районного, обласного бюджетів … в будівлях, що перебувають у комунальній власності територіальної громади Луцького району (лікарні, ...школи…) і ін. КП "Луцьке" є учасником цієї Програми.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України Луцька районна рада є розпорядником бюджетних коштів. Як встановлено частиною першою статті 22 цього Кодексу, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.

Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів (частина шоста статті 22 Бюджетного кодексу України).

У межах затвердженої рішенням Луцької районної ради від 17 лютого 2017 року № 17/32 Програми КП "Луцьке" є лише одержувачем коштів щодо визначених заходів. При цьому фінансування видатків на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми закладами Луцького району оскаржуваним рішенням не встановлюється і не змінюється.

Суд також звертає увагу, що оскаржуваним рішенням відповідача на баланс КП "Луцьке" передано лише нерухоме майно, тобто будівлі цих навчальних закладів. Перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства не є ознакою його права власності. Баланс є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та не визначає підстав знаходження майна у власності підприємства.

Управління такими навчальними закладами і надалі здійснюватиме Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА відповідно до законів України "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні" та виконуватиме делеговані Луцькою районною радою Луцькій РДА згідно зі статтею 44 Закону №280/97-ВР, повноваження.

Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішенням Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" не порушено прав позивача.

Оскільки відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення, то в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 72-77, 241-246, 255, 295 КАС України, на підставі Закону Укранїи "Про місцеве самоврядування в Україні", суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 02141638) до Луцької районної ради Волинської області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, 53, ідентифікаційний код юридичної особи 23250933), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Луцька районна державна адміністрація Волинської області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, 53, ідентифікаційний код юридичної особи 04051425), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Луцьке" (45624, Волинська область, Луцький район, село Великий Омеляник, вулиця Володимирська, 5, ідентифікаційний код юридичної особи 36716814) про визнання протиправним та скасування рішення Луцької районної ради Волинської області від 11 квітня 2017 року №19/5 "Про безоплатну передачу нерухомого майна" відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк

Повне судове рішення складено 05 січня 2018 року.