Рішення № 71464267, 28.12.2017, Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
740/3601/17
Номер документу
71464267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 740/3601/17

Провадження № 2-а/740/216/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2017 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючої - судді Пантелієнко В.Г.

при секретарі - Філоненко О.В.

з участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника позивачів адвоката Кутукова С.О.

представника відповідача Дорожинської А.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5, яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог - Чернігівській обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулися до суду з позовом, який було уточнено, до Міністерства оборони України, у якому просять визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не розгляді відповідно до встановлених законодавством строків та порядку документів для призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_9; зобов'язати відповідача у встановлені законодавством строки та відповідного до визначеного порядку, а саме: ст.ст. 16 та 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, розглянути документи для призначення одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_4 року військовослужбовця військової частини - польова пошта В 1688 (А1815) ОСОБА_9, призначити та виплатити таку допомогу.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та пояснив що ІНФОРМАЦІЯ_4 року загинув його син, який був мобілізований в зону АТО. Він як батько загиблого воїна звертався до відповідача для виплати сім'ї відповідних видів державної допомоги. Однак уповноважена комісія третій рік зволікає з розглядом питання посилаючись на надумані підстави. У 2016 році було отримана висновок, що поранення сина пов'язане з проходженням військової служби, що є достатнім для прийняття рішення про призначення допомоги, однак відповідач тривалий час не розглядає, приймати рішення відмовляється.

Представник позивача ОСОБА_3 та позивач ОСОБА_2 позов підтримали просили задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача Міністерства оборони України в судовому засіданні просила в задоволенні позову відмовити зважаючи на те, що позивачем не надано документ, який би підтвердив перебування загиблого не в стані алкогольного чи токсилогічного сп'яніння, оскільки перебування військовослужбовця в такому стані перешкоджає призначенню і виплаті грошової допомоги. На даний час для прийняття рішення щодо призначеної одноразової грошової допомоги зроблено відповідні запити до установ з метою встановлення результатів розслідування причин смерті ОСОБА_9 Після отримання результатів комісією Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, буде прийнято відповідне рішення. Отже на даний час вказаний позов є передчасним.

Представник третьої особи без самостійних вимог Чернігівського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився надавши відзив на позов та листа в яких вказав, що заявлені позивачами вимоги є передчасними зважаючи на те, що не з'ясовано причини та обставини загибелі ОСОБА_9 Справу просить розглянути в його відсутність.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з письмовими запереченнями , суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.01.2017 року, яка змінена лише в частині розподілу судових витрат, а в іншій частині залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2017 року (а.с. 11-23) військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період старший солдат ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, з березня 2014 року був призваний на військову службу за мобілізацією Ніжинсько-Куликівським РВК Чернігівської області та проходив службу на посаді водія-слюсаря взводу спеціальних робіт ремонтно-відновлювальної роти ВЧПП В1688. В період з 07.02.2015 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_9 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету, територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. ІНФОРМАЦІЯ_4 року поблизу села Златоустівка Донецької області ОСОБА_9 загинув.

Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 30.09.2016 року, прийнято протокол, згідно пункту 13 якого, комісія дійшла висновку про необхідність повернення документів на доопрацювання по факту загибелі ІНФОРМАЦІЯ_4 року старшого солдата ОСОБА_9 (Чернігівський ОВК), який загинув внаслідок поранення пов'язаного з проходженням військової служби (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 26.02.2015), оскільки згідно лікарського свідоцтва про смерть від 24.02.2015 року № 75 смерть настала внаслідок пострілу із ручної вогнепальної зброї, намір не визначений, а згідно акту розслідування нещасного випадку військової частини В 1688 від 27.02.2015 року старший солдат ОСОБА_9 пострілом в ліве око з особистої зброї заподіяв собі смерть. Для прийняття виваженого рішення щодо призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги документи повернуті на доопрацювання та отримання необхідної інформації від слідчих органів, що смерть не є наслідком заподіяння собі умисного тілесного ушкодження або не є самогубством (а.с. 10).

Вищевказаними постановами суду визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини - польова пошта В1688 від 27.02.2015 № 132 в частині визнання смерті військовослужбовця ОСОБА_9, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4 року непов'язаною з виконанням обов'язків військової служби та визнано протиправним рішення Комісії з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України, вкладене в п.13 протоколу засідання № 83 від 30.09.2016 року.

Зважаючи, що встановлене в постановах суду, що є обов'язковим для виконання, суд приходить до висновку, що смерть військовослужбовця ОСОБА_9, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4 року пов'язана з виконанням ним обов'язків військової служби, а заперечення відповідача з приводу можливого настання смерті останнього внаслідок заподіяння собі умисного тілесного ушкодження або самогубства є спробою уникнення виплати одноразової грошової допомоги передбаченої в разі загибелі військовослужбовця.

Як встановлено судом на утриманні ОСОБА_9 перебувала дружина ОСОБА_5 (відповідно до свідоцтва про шлюб, актовий запис № 01 від 16.01.2009 року), та двоє малолітніх синів ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2) та ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3), а також батьки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4).

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Дія зазначеного Закону відповідно до ст. 3 поширюється на членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно підпунктів 1-3 пункту 2 ст. 16 Закону передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно зі статтею 16-1 Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Cімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 16-3 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги (стаття 16-4 Закону № 2011).

Ці положення кореспондуються з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служб у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок № 975).

Пунктом 10 Порядку № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної, ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні.

Відповідно до пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і п. 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Верховний Суд України в постановах від 18 березня 2014 року (справа № 21-11а14) та від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.

Всупереч вказаним вимогам чинного законодавства та правових позицій Верховного Суду України відповідачем прийнято рішення про повернення документів про призначення одноразової грошової допомоги на доопрацювання.

Оскільки звернення про виплату одноразової грошової допомоги відповідач не розглянув по суті та відповідного рішення не прийняв, всупереч чинному законодавству документи були повернуті без розгляду, що вбачається з п.13 витягу з протоколу відповідача від 30.09.2016 року, який визнаний протиправним постановою суду, отже суд вважає за необхідне вимоги позову задовольнити та зобов'язати відповідача прийняти рішення з питання виплати одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_9, а в іншій частині вимог відмовити у зв'язку з передчасністю.

Керуючись ст.ст. 245, 246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття у встановлений законодавством строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_9.

Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення з питання виплати одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_9.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Г. Пантелієнко

Повний текст рішення виготовлено 05 січня 2018 року