
Справа № 446/2139/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.12.2017 року м.Кам'янка-Бузька
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Котормус Т. І.
за участі секретаря судового засідання Карпа Г.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання про вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2017 року до суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд визнати протиправним дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку йому пенсії на підставі заяві від 17.11.2017р., документів пенсійної справи, довідки Ременівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області від 04.12.2017р. про складові заробітної плати, ст. ст. 33,37 та 37-1 Закону України "Про державну службу" від 25.10.1993р.; скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у перерахунку йому пенсії від 24.11.2017р.; зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 17.11.2017р. перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки Ременівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області від 04.12.2017р. про складові заробітної плати, ст. ст. 33,37 та 37-1 Закону України "Про державну службу" від 25.10.1993р., документів пенсійної справи та нарахувати компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із перерахунком та виплатою пенсії з 17.11.2017р.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що з 01.07.2009р. він перебуває на обліку в Кам'янка-Бузькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". До виходу на пенсії він працюв посадовою собою відділу освіти Ременівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області. Пенсія йому була призначена як державному службовцю у розмірі 90 % від середнього заробітку на займаній посаді посодавої особи відділу освіти. Підставою для нарахування пенсії у 2017 році послужила довідка про складові заробітної плати, яка видана сільською радою. В цьому році, він маючи сумніви щодо правильності нарахування йому пенсії, він звернувся до відділу освіти Ременівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області і отримав довідку від 04.12.2017р. в якій побачив, що в складові такої довідки ну було враховано до заробітку, з якого обчислено пенсію, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, яка отримана за 24 місяці до виходу на пенсію, а тому звернувся із заявою про перерахунок пенсії 17.11.2017р. Проте, рішенням відповідача від 24.11.2017р. йому було відмовлено, що послужило підставою для звернення до суду. Посилаючись на норми чинного законодавства, вважає такі дії відповідача протиправними.
В судове засідання позивач не з"явився, через канцелярію суду подав заяву в якій просив справу слухати без його участі, позов підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, до канцелярії суду подали заяву про розгляд справи без його участі та заперечення на позовну заяву від 21.12.2017 року за №5988/09-14. Так вказали, що позивачу було призначено пенсію у відповідності до чинного на той час законодавства, на підставі поданих ним документів. З 01.05.2016р. набув чинності Закон України "Про державну службу", який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Як стверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, починаючи з 01.07.2009р. позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р.
Для призначення пенсії ОСОБА_1 було видано довідку Ременівської сільської ради про складові заробітної плати за період з 01.04.2004р. по 31.03.2006р. на підставі якої і було призначено пенсію.
Згодом, Ременівською сільською радою ОСОБА_1 видано нову довідку від 04.12.2017р. №1504, яка містила інформацію про виплачену заробітну плату позивачу за той самий періоди його роботи (а.с. 8-9).
Порівняльний аналіз вищевказаних довідок свідчить, що такі містять розбіжності. А саме, у довідці, яка видана в 2017р. зазначені інші складові заробітної плати, які не були включені до попередніх довідок: матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у сумі 4137,29 грн., індексація у сумі 389,88 грн.
17.11.2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії у звязку із такими обставинами.
Рішенням Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.11.2017р. №5523/04-12 позивачу було відмовлено у такому перерахунку, так як чинним законодавством на даний час не передбачено порядку перерахунку пенсії (а.с. 7).
Вирішуючи питання про правомірність такої відмови суд виходив із наступних мотивів та положень закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про державну службу" встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції) у ст. 21 зазначено, що посадовим особам органів місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в цих органах визнані інвалідами I та II груп, незалежно від причини інвалідності пенсії по інвалідності призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу, після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування, за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до частини другої статті 37 Закону України "Про державну службу", у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно із частиною другою статті 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із Законом України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, виходячи з наведеного, індексація, виплати на оздоровлення та інші грошові і матеріальні виплати входили до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року в справі № 21-430а11, у постанові від 28 травня 2013 року в справі №21-97а13 та у постанові від 16 вересня 2014 року в справі № 21-314а14.
Судом встановлено, що відповідно до даних довідки від 04.12.2017р. №1504 про складові заробітної плати позивачу виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у сумі 4137,29 грн., індексація у сумі 389,88 грн., й на вказані виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що зазначено у самій довідці.
Отже, підсумовуючи наведене, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у сумі 4137,29 грн., індексація у сумі 389,88 грн. з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії, а тому відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням зазначених виплат є протиправною.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 17.11.2017р. то суд відзначає наступне.
Судом встановлено, що право на отримання пенсії у позивача виникло 01.07.2009р., проте як зазначено у п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. № 1566/11846, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Таким чином, право на перерахунок пенсії нерозривно пов'язано із фактом звернення особи за таким перерахунком. Як встановлено судом, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 17.11.2017р., а тому саме з цього часу слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.11.2017р. №5523/04-12 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" виданої Ременівською сільською радою від 04.12.2017р. №1504.
Зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 17.11.2017р. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації, згідно довідки Ременівськоїсільської ради Кам'янка-Бузького району від 04.12.2017р. №1504, до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з врахуванням вже фактично виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Дата складання повного рішення суду 28.12.2017 р.
Суддя Т.І.Котормус