
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/5230/17
РІШЕННЯ
іменем України
04 січня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: судді Коренюка В.П., з секретарем Подвисоцькою Т.В., розглядаючи у спрощеному провадженні в приміщенні суду у м.Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію,-
встановив:
14 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/9689 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань сплачений судовий збір.
В обгрунтування позову зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, який перебуває на обліку в головному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських. Проте, відповідач листом від 24 листопада 2017 року відмовив йому у перерахунку та виплаті пенсії з підстав відсутності надходження коштів на забезпечення таких цілей.
Відповідач направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти позову, вважає позов безпідставним та необґрунтованим, просив відмовити в його задоволенні.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В листопаді місяці 2017 року ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок і виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2016 року на підставі виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки № 85/9689 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Однак, листом від 24 листопада 2017 року головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного Бюджету України.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на наступне.
Як вказано в ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У відповідності до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Виходячи з наведених правових норм суд дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015р.
Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як вбачається з п.п.23,24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст.63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Також, Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На день набрання чинності Законом №900-УШ постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року діяла і є чинною.
Отже, суд вважає, що відповідач належними доказами правомірності своїх дій не довів, права ж позивача порушені з 1 січня 2016 року, оскільки це є дата першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
При цьому, суд зазначає, що відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8-10, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства країни, ст.ст.8, 22 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на користь ОСОБА_1, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/9689 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 4 січня 2018 року.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1;
Відповідач: Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження: м. Житомир, вул. Ольжича, 7, ЄДРПОУ 13559341.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В. П. Коренюк