
ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА
02.01.2018 Київ К/9901/1412/17 821/525/16 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув матеріали касаційної скарги Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 у справі №821/525/16 за позовом ОСОБА_2 до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про захист порушених прав, скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 у серпні 2014 року звернувся до адміністративного суду з позовом до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, в якому просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.06.2014 №0003481702 та №0003491702, вимогу про сплату боргу від 18.06.2014 №000281702 та рішення від 18.06.2014 №000281702 про застосування штрафних санкцій.
Херсонський окружний адміністративний суд постановою від 09.06.2016 позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31.01.2017 залишив постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 без змін.
Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області 29.09.2017 звернулася до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою та клопотанням про поновлення строку касаційного оскарження.
Суддя Вищого адміністративного суду України Бившева Л.І. за результатами перевірки вказаної касаційної скарги на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діяла на момент подання касаційної скарги) встановила, що касаційну скаргу подано з пропуском встановленого частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діяла на момент подання касаційної скарги) строку без поважних підстав такого пропуску. Інших недоліків в оформленні касаційної скарги не виявлено.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України Бившевої Л.І. від 03.10.2017 касаційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області залишено без руху з вищезазначених підстав та надано скаржнику строк для усунення недоліків - протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Вказана ухвала Вищого адміністративного суду України від 03.10.2017 була отримана відповідачем 18.10.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0102920765197.
На виконання вимог ухвали від 03.10.2017 Херсонською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Херсонській області на адресу суду касаційної інстанції надіслано клопотання про поновлення строку касаційного оскарження.
З 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, у зв'язку з чим відповідно до пункту 7 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII Вищий адміністративний суд України припинив свою діяльність.
За результатами автоматизованого розподілу справ суддею-доповідачем для розгляду цієї справи у Касаційному адміністративному суді визначено суддю Шипуліну Т.М.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності 15.12.2017, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом викладення його в іншій редакції.
Відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
При розгляді клопотання Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про поновлення строку касаційного оскарження, суд виходить з такого.
Як вбачається з оскарженої ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 вказане судове рішення ухвалене за наслідками розгляду у письмовому провадженні.
Згідно зі статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду апеляційної інстанції, прийняті за наслідками розгляду у письмовому провадженні, набирають законної сили через 5 днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
До касаційної скарги відповідачем додано конверт, в якому судом апеляційної інстанції було надіслано копію оскаржуваного судового рішення 14.02.2017 (згідно з відтиском поштового штемпелю на копії конверту).
Згідно з частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент постановлення ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017) касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Таким чином, враховуючи положення статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, останнім днем для звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою в межах встановленого частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України строку був день із датою 06.03.2017.
Касаційну скаргу податковим органом подано 29.09.2017, тобто з пропуском встановленого законодавством строку касаційного оскарження.
Судом з'ясовано, що Херсонською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Херсонській області вперше подано до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у справі №821/525/16 в межах встановленого частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України строку (К/800/6796/17).
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є. від 07.03.2017 вказану касаційну скаргу було залишено без руху, у зв'язку з невиконанням вимог частини п'ятої статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (до касаційної скарги не додано документу про сплату судового збору) та надано строк для усунення вказаних недоліків до 18.04.2017.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є. від 24.04.2017 Херсонській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області продовжено строк для усунення недоліків касаційної скарги до 30.05.2017.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є. від 15.06.2017 Херсонській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області відмовлено у задоволенні клопотання про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги та повернуто касаційну скаргу з підстав, визначених пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України - відповідач не усунув недоліки касаційної скарги.
Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області вдруге 29.09.2017 подала касаційну скаргу у справі №821/525/16 з пропуском встановленого частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України строку.
В обґрунтування причин пропуску строку касаційного оскарження при поданні касаційної скарги податковий орган посилається на те, що накладення арешту на рахунки відповідача об'єктивно виключило можливість сплатити судовий збір під час подання первісної касаційної скарги, а право на наступне звернення із касаційною скаргою було використано лише після того, як арешт з рахунків податкового органу був знятий. На підтвердження вказаних доводів відповідач надав копії листів Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 16.03.2017, 20.03.2017, 29.03.2017, 30.03.2017, 06.04.2017, 13.04.2017, 04,05.2017, 19.05.2017, 23.05.2017 щодо накладання арешту на рахунки податкового органу, копії листів Управління Державної казначейської служби у м. Херсоні Херсонської області від 17.05.2017, 31.05.2017, 07.07.2017, 12.07.2017, 13.07.2017, 17.07.2017, 24.07.2017, 27.07.2017, 11.08.2017, 19.08.2017, 07.09.2017, 12.09.2017 щодо виконання рішення суду про стягнення.
Наведені скаржником у заяві про поновлення строку касаційного оскарження підстави не можуть бути визнані поважними, з огляду на таке.
Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведені положення Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції від 03.10.2017, чинній на дату вчинення судом процесуальної дії) кореспондують положенням статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка була чинною на дату звернення до суду з касаційною скаргою).
Враховуючи викладене, особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку, яке повинно бути реалізовано у встановлений вказаним Кодексом строк та у визначеному порядку.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справ «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
Як зазначено вище, частиною п'ятою статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) однією з вимог касаційної скарги визначено надання документу про сплату судового збору.
Згідно з положеннями Закону України «Про судовий збір» органам фіскальної служби не надано пільг щодо сплати судового збору.
Органи доходів і зборів є державними органами, що здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, тобто суб'єктами, що реалізують свою владну компетенцію.
Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 «Інші поточні платежі», розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
Відповідачем надано докази щодо зупинення проведення платежів, крім захищених видатків у період з березня 2017 року.
Утім, податковим органом не надано доказів вчинення дій з метою отримання коштів для сплати судового збору за подання касаційної скарги у справі №821/525/16, наприклад, звернення до вищестоящого податкового органу або органу казначейської служби з обґрунтуванням необхідності касаційного оскарження судових рішень у справі №821/525/16 та отримання відповідного фінансування.
Належними доказами поважності підстав пропуску строку на касаційне оскарження, у зв'язку з відсутністю коштів для сплати судового збору за звернення до суду з касаційною скаргою, є докази, які б підтверджували сукупність послідовних та регулярних дій податкового органу, спрямованих на отримання достатнього для сплати судового збору фінансування з Державного бюджету України, які б свідчили, що податковий орган дійсно бажає реалізувати своє право на касаційне оскарження у даній справі у найкоротші строки.
Обґрунтовуючи висновки про обов'язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 07.07.1989 у справі «Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов'язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає підстав для визнання наведених скаржником у клопотанні про поновлення строку касаційного оскарження підстав пропуску такого строку поважними.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вчинення судом процесуальної дії) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними.
Враховуючи викладене, у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити.
Керуючись статтею 333, підпунктом 12 пункту першого Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В :
1. Відмовити Херсонській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09.06.2016 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 у справі №821/525/16 за позовом ОСОБА_2 до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про захист порушених прав, скасування податкових повідомлень-рішень.
2. Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Судді Т.М.Шипуліна Л.І.Бившева В.В.Хохуляк