
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 875/1/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2018 року 15:10 м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Парінова А.Б.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1,
від відповідача Васильченко О.Ю.,
від третьої особи Давиденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії, третя особа Здорівська сільська виборча комісія про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Кандидат на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності ЦВК щодо непоновлення строків для встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району 30 квітня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією та ДВК № 320300 та просив зобов'язати відповідача поновити строк для встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району 30 квітня 2017 року ДВК № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією.
Вимоги адміністративного позову обґрунтовані тим, що станом на дату звернення до суду з даним позовом виборчий процес з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року не закінчився у зв'язку з тим, що територіальною виборчою комісією не встановлено результати виборів.
На неодноразові звернення до Центральної виборчої комісії із заявами про необхідність вжиття заходів з метою встановлення результатів виборів, позивачу було надано відповідь про те, що ситуація щодо встановлення результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови є предметом дослідження правоохоронних органів.
Вважаючи свої права як суб'єкта виборчого процесу бути обраним до органів місцевого самоврядування та на участь в управлінні державними справами порушеними внаслідок оскаржуваної бездіяльності ЦВК, ОСОБА_4 звернувся з даним позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, в якому Центральна виборча комісія вказує, що судовими рішеннями та постановами Комісії Здорівську сільську виборчу комісію та дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300, було неодноразово зобов'язано вчинити дії щодо встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови, які відбулися 30 квітня 2017 року. Проте, ні судові рішення, ні постанови ЦВК виборчими комісіями не виконано, у зв'язку з чим Комісія звернулася до правоохоронних органів.
Представник третьої особи просила вирішити спір на розсуд суду.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Київський апеляційний адміністративний суд встановив наступне.
Постановою Верховної Ради України від 21.02.2017 року № 1879-VIII «Про призначення позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області» призначено позачергові вибори Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області на неділю, 30 квітня 2017 року.
ОСОБА_4 зареєстровано кандидатом на посаду Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області на позачергових виборах сільського голови 30 квітня 2017 року, що підтверджується посвідченням від 29.03.2017.
30 квітня 2017 року дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 320300 склала протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, на підставі якого 01 травня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією встановлено підсумки голосування та результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017.
Постановою Васильківського міськрайонного суду від 2 травня 2017 року у справі № 362/2169/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2017 року, визнано протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 щодо складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, а сам протокол визнано недійсним.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 6 травня 2017 року у справі № 362/2167/17 визнано дії Здорівської сільської виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування з виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результатів виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів від 1 травня 2017 року протиправними та зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію встановити підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі складенням відповідних протоколів.
Постановою ЦВК від 31.05.2017 № 118 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» (далі - постанова ЦВК № 118) Центральна виборча комісія зобов'язала зазначені дільничну та територіальну виборчі комісії у визначені строк і спосіб здійснити підрахунок голосів виборців, встановити підсумки голосування та результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, про що скласти відповідні протоколи та прийняти рішення згідно з частиною четвертою статті 85 Закону, подати Комісії звіт про виконання вказаної постанови та копії складених на її виконання протоколів та ухвалених рішень.
У зв'язку з невиконанням судових рішень та постанови ЦВК № 118 щодо встановлення результатів виборів 15 червня 2017 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» (далі - постанова ЦВК № 124).
Згідно з п. 6 постанови ЦВК № 124 було зобов'язано дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300 (після затвердження нового складу):
- до 20 червня 2017 року включно звернутися до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації Київської області для отримання доступу у визначеному законодавством України порядку до переданої на зберігання виборчої документації з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року;
- до 22 червня 2017 року включно здійснити підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року з використанням виборчих бюлетенів з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, які перебувають на зберіганні в архівному секторі Васильківської районної державної адміністрації Київської області, та скласти протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, передбачений статтею 80 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників;
- до 23 червня 2017 року включно доставити до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області запаковані згідно з вимогами ч. 8 ст. 80 Закону України «Про місцеві вибори» перший та другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року.
Пунктом 7 постанови ЦВК №124 зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області (після сформування нового складу): до 25 червня 2017 року включно: прийняти і розглянути протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року на своєму засіданні; на підставі протоколу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року встановити підсумки голосування з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників; на підставі протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 85 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників; невідкладно після складення протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі прийняти рішення відповідно до частини четвертої статті 85 Закону України «Про місцеві вибори»; до 26 червня 2017 року включно доставити до Центральної виборчої комісії звіт про виконання постанови Комісії, належним чином засвідчені копії перших примірників протоколів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300, про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, а також рішення, прийнятого на підставі зазначеного протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови.
Як встановлено у постанові Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 серпня 2017 року по справі № 362/4412/17, що була залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2017 року, вимоги постанови ЦВК № 124 у встановлений строк не виконано.
Даний факт підтверджено і постановою Центральної виборчої комісії «Про окремі питання виконання постанови Центральної виборчої комісії від 15 червня 2017 року № 124» від 31 серпня 2017 року №173, в якій ЦВК констатувала невиконання постанови ЦВК № 124 виборчими комісіями та закінчення терміну для вчинення дій та прийняття рішення, визначених постановою ЦВК № 124.
У зв'язку з цим ЦВК було прийнято рішення звернутися до Головного управління Національної поліції в Київській області та передати копії матеріалів про порушення дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією Васильківського району Київської області Конституції України та законів України для проведення перевірки викладених у них обставин та вжиття заходів реагування відповідно до законодавства України.
Факт закінчення терміну виконання постанови ЦВК № 124 було встановлено і в постанові Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 362/3172/17, якою відмовлено у задоволенні вимог адміністративного позову про зобов'язання ДВК № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року вчинити дії, передбачені Законом України «Про місцеві вибори», та виконати постанову ЦВК № 124 від 15.06.2017 з тих підстав, що строк виконання цієї постанови сплинув, а новий строк ЦВК не встановлено.
На численні звернення кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4 до ЦВК із заявами про поновлення строків для встановлення результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року для ДВК № 320300 та Здорівської сільської виборчої комісії, відповідачем повідомлено лише про звернення з приводу даного питання до правоохоронних органів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».
Відповідно до частини четвертої статті 25, статті 26 цього Закону повноваження щодо організації та проведення зазначених місцевих виборів покладено на Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області (далі - Здорівська сільська виборча комісія), а також дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300.
Як встановлено вище, вказаними виборчими комісіями не виконано обов'язок щодо встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у встановлений строк.
Згідно з положеннями п. 2 ст. 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», пункту 1 частини 1 ст. 24 Закону України «Про місцеві вибори»
Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. і 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія в межах своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.
Якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори, виборчих прав громадян України з результатів проведених нею перевірок, засобів масової інформації чи з інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення в установленому законом порядку (частина перша статті 16 указаного Закону).
Зважаючи на те, що станом на 04.01.2018 результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року не встановлено, а строки, визначені постановою ЦВК № 124, для встановлення таких результатів закінчилися 26.06.2017, колегія суддів приходить до висновку про те, що ЦВК при здійсненні своїх повноважень щодо контролю за проведення місцевих виборів допустила протиправну бездіяльність, яка полягає у невстановленні порядку та строків для визначення результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Посилання ЦВК на звернення до правоохоронних органів із заявою про порушення ДВК № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією Васильківського району Київської області законодавства про вибори не спростовує встановлений факт бездіяльності ЦВК щодо здійснення контролю за встановленням результатів виборів, оскільки проведення перевірки поліцією не перешкоджає встановленню результатів виборів. Правоохоронними органами за результатами розгляду відповідних заяв відповідача може бути прийнято рішення лише щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно зі ст. 141 Конституції України територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
У рішенні Конституційного Суду України від 29 травня 2013 року № 2-рп/2013 зазначено, що в Основному Законі України не тільки проголошено право громадян брати участь в управлінні державними справами, а й визначено механізми його реалізації, зокрема, насамперед, шляхом уніфікації строків повноважень органів місцевого самоврядування, зокрема, для прогнозованості дати наступних виборів.
В наведених положеннях прослідковується принцип безперервності та стабільності функціонування державної влади та самоврядності.
Зважаючи на те, що результати позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року станом на дату розгляду даної справи не встановлено, колегія суддів погоджується з доводами адміністративного позову кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4 про порушення його прав як суб'єкта виборчого процесу на участь у здійсненні місцевого самоврядування та реалізації права на участь у відповідних виборах через невстановлення результатів виборів, що має наслідком порушення принципу безперервності функціонування державної влади.
Обираючи спосіб захисту порушених прав позивача, колегія суддів виходить з такого.
ОСОБА_4 в адміністративному позові просить визнати протиправною бездіяльність ЦВК щодо непоновлення строків для встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району 30 квітня 2017 року Здорівською сільською виборчою комісією та ДВК № 320300 та зобов'язати відповідача поновити строк для встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району 30 квітня 2017 року ДВК № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією.
Проте, законодавством не визначено повноважень Центральної виборчої комісії щодо поновлення строків для встановлення результатів виборів.
Частиною 1 ст. 278 КАС України передбачено, що суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.
З огляду на викладене, з метою відновлення порушених прав позивача колегія суддів вважає необхідним зобов'язати Центральну виборчу комісію визначити порядок та строки встановлення результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані учасниками справи докази, а також усні та письмові доводи учасників справи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позов задоволено частково, а при зверненні до суду з даним позовом судовий збір сплачено не було, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з позивача та відповідача на користь Державного бюджету України витрат на сплату судового збору пропорційно до задоволених вимог.
Розмір судового збору за подання фізичною особою позову немайнового характеру згідно зі ст. 4 Закону України «Про судовий збір» становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 5 ст. 270 КАС України днем подання позовної заяви у даній категорії справ є день надходження її до відповідного суду.
Адміністративний позов надійшов до Київського апеляційного адміністративного суду 02 січня 2018 року, а тому при обрахуванні судового збору, що підлягає сплаті за подання позовної заяви, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму, встановленого на 2018 рік, що складає станом на 1 січня 2018 року 1700,00 грн. Розмір судового збору, що підлягає сплаті, становить: 0,4 х 1700 = 680 грн.
Керуючись положеннями статей 6, 8, 9, 77, 243-246, 268-273, 278, 279 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський апеляційний адміністративний суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов кандидата на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію визначити порядок та строки встановлення результатів позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року у 15-денний строк з дня набрання рішенням суду законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України, р/р 31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 340 гривень (триста сорок гривень 00 копійок).
Стягнути з Центральної виборчої комісії (01106, м. Київ, площа Л. Українки, 1, код ЄДРПОУ 21661450) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України, р/р 31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 340 гривень (триста сорок гривень 00 копійок).
Рішення суд відповідно до частини 1 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у дводенний строк з дня його проголошення за правилами, встановленими ч. 3 ст. 278 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.Б. Парінов Судді Л.О. Костюк Н.М. Троян
Повний текст складено та підписано 04.01.2018