Ухвала суду № 71442164, 27.12.2017, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
27.12.2017
Номер справи
902/83/17
Номер документу
71442164
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________

У Х В А Л А

27 грудня 2017 р. Справа №902/83/17

Суддя господарського суду Вінницької області Нешик О.С., при секретарі судового засідання Німенко О.І., розглянувши заява №03-38/1463 від 25.10.2017 Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про залучення правонаступником та заміну порядку виконання рішення у справі

за позовом Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Вінниця

до Жмеринської міської ради Вінницької області, м. Жмеринка Жмеринського району Вінницької області

за участю представників:

позивача (заявника) ОСОБА_1 - довіреність №42/17 від 29.08.2017, посвідчення №145 від 03.07.2017;

відповідача (боржника) ОСОБА_2 - посвідчення №105 від 22.02.2107;

ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці ОСОБА_4 - довіреність №5 від 04.12.2017;

державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, ОСОБА_5 - довіреність № 1199 від 14.03.2016;

керівник Жмеринського міськрайонного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_6- посвідчення ВІ192 від 10.06.2016;

повноважний представник Виконавчого комітету Жмеринської міської ради ОСОБА_7- посвідчення №103 від 25.11.2016.

В С Т А Н О В И В :

В провадженні господарського суду Вінницької області перебувала справа за позовом Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Жмеринської міської ради Вінницької області про зобов'язання виконати п.2 резолютивної частини рішення від 25.09.2015 №64-рш.

Ухвалою суду від 16.03.2017 провадження у справі припинено згідно п.11 ч.1 ст.80 ГПК України. Даною ухвалою стягнуто з Жмеринської міської ради Вінницької області витрати по сплаті судового збору на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у сумі 1378,00 грн.

16.03.2017 на виконання ухвали суду видано наказ, який надіслано на адресу стягувача.

26.10.2017 до суду від Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла заява №03-38/1463 від 25.10.2017 (вх.канц.суду №06-55/68/17) "про залучення правонаступником та заміну порядку виконання рішення у справі №902/83/17", якою останній просить суд залучити у справі правонаступника Жмеринської міської ради Вінницької області щодо організаційного, технічного та іншого обслуговування - виконавчий комітет Жмеринської міської ради (код ЄДРПОУ 34227893) та змінити порядок виконання п.2 резолютивної частини ухвали суду від 16.03.2017.

Ухвалою суду від 27.10.2017 дану заяву призначено до розгляду на 09.11.2017.

Розгляд заяви №03-38/1463 від 25.10.2017 неодноразово відкладався в зв'язку з необхідністю у витребуванні додаткових доказів та виклику представників ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці; Жмеринського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; виконавчого комітету Жмеринської міської ради та державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради.

В судовому засіданні, 27 грудня 2017 року, представник Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України заяву підтримав, просив суд її задовольнити.

Мотивуючи свою вимогу, заявник зазначив, що позивачем у справі №902/83/17 пред'явлено до виконання у Жмеринський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області наказ господарського суду Вінницької області від 16.03.2017.

Постановою державного виконавця від 25.04.2017 було відкрито виконавче провадження по виконанню зазначеного виконавчого документу.

Постановою начальника Жмеринського міськрайонного відділу державної виконавчої служби від 12.05.2017 скасована постанова про відкриття виконавчого провадження від 25.04.2017.

Згодом листом ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці Вінницької області вказаний наказ від 16.03.2017 у справі №902/83/17 повернуто стягувачу з мотивуванням, що боржник не обслуговується в ОСОБА_3 та не має відкритих в ОСОБА_3 рахунків.

Відсутність майна та рахунків у боржника у справі №902/83/17 - Жмеринської міської ради Вінницької області, а відтак і неможливість виконати рішення стосовно стягнення з останнього коштів стали підставою звернення до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому провадженні.

Під час слухання справи в суді державний виконавець суду пояснив, що начальником Жмеринського міськрайонного відділу державної виконавчої служби скасована постанова про відкриття виконавчого провадження від 25.04.2017 по виконанню наказу господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17 з посиланням на п.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, з огляду на те, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. В зв'язку з цим органами державної виконавчої служби не вчинялись дії по розшуку майна боржника - Жмеринської міської ради Вінницької області. Постанова "про скасування процесуального документу" від 12.05.2017 не оскаржувалась.

Представник ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці ОСОБА_4 зазначив, що наказ господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17 ними був повернутий без виконання по причині відсутності у боржника відкритих рахунків. На запитання суду ОСОБА_4 також повідомив, що випадки повернення ОСОБА_3 наказів, де боржником є Жмеринська міська рада, непоодинокі.

Викликаний в порядку ст.30 ГПК України спеціаліст (державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради) звернув увагу суду, що, на його думку, порушень в реєстрації Жмеринської міської ради Вінницької області та виконавчого комітету Жмеринської міської ради немає, оскільки вказані окремі юридичні особи були зареєстровані в 1975 році, а державним реєстратором лише внесені дані в реєстр.

Представники Жмеринської міської ради та її виконавчого комітету під час слухання справи пояснили, що Жмеринська міська рада реалізовує від імені територіальної громади права власності щодо майна, яке є комунальною власності громади, а не міської ради. Виконавчий комітет Жмеринської міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів в м.Жмеринці, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Жмеринської міської ради.

При цьому представники Жмеринської міської ради та виконавчого комітету Жмеринської міської ради не змогли пояснити суду на яких правових підставах виконавчий комітет Жмеринської міської ради фінансує видатки міської ради та за рахунок яких коштів (майна) Жмеринської міської ради погашаються борги останньої, у тому числі за цивільно-правовими зобов'язаннями, в яких Жмеринська міська рада виступає стороною. Останні також пояснили, що їм відомо про численні факти повернення ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці Вінницької області наказів про стягнення з Жмеринської міської ради коштів, однак представникам не відомий визначений законом шлях виходу із ситуації, що склалась.

Заявою від 27.12.2017 виконавчий комітет Жмеринської міської ради (вх. канц. суду №06-52/12363/17) визнав заяву Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №03-38/1463 від 25.10.2017 в повному обсязі, в судовому засіданні просив суд її задовольнити.

Розглянувши вказану заяву судом встановлено наступне.

16.03.2017 на виконання ухвали суду від 16.03.2017 видано наказ, який надіслано на адресу стягувача.

Відповідно до ст.129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість рішень суду.

Відповідно до статті 18 Господарського процесуального кодексу судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно зі ст.327 Господарського процесуального кодексу України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Пунктом 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З урахуванням зазначених положень діючого законодавства зазначений наказ був направлений заявником на виконання до ОСОБА_3 Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці Вінницької області разом із заявою Відділення від 01.08.2017 № 03-38/904.

ОСОБА_3 №05-10/779 від 04.08.2017 повернуло до Відділення зазначений вище наказ без виконання, вказавши, що боржник не обслуговується в ОСОБА_3 та не має відкритих в ОСОБА_3 рахунків. Підставою для вказаних дій ОСОБА_3 вказало Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 3 серпня 2011 року (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №45 від 30 січня 2013 року).

Відділенням направлено Жмеринській міській раді вимогу №03- 35/1173 від 28.08.2017 про надання інформації у десятиденний строк з дня отримання вимоги щодо реквізитів рахунків, з яких буде списано кошти з метою виконання наказу господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17.

Листом №02-5/10-2239 від 08.09.2017 Жмеринська міська рада повідомила, що вона не є розпорядником бюджетних коштів, і що їй невідомий механізм виконання наказу господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17.

Державна казначейська служба України листом №5-08/4788-12359 від 25.07.2017 повідомила, що Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області за даними Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів обслуговується в управлінні Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м.Жмеринці та має відповідні відкриті рахунки, з яких можливо здійснити безспірне стягнення коштів.

Неможливість виконання наказу господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17 стала підставою звернення Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з заявою №03-38/1463 від 25.10.2017 до суду.

Розглянувши вимоги, викладені в зазначеній заяві, суд дійшов наступних висновків.

Статтею ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.

Згідно ст.181 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Статтею 45 ГПК України встановлено, що відповідачем є особи, яким пред'явлено позовну вимогу, тобто, на думку позивача, є зобов'язаною особою у спірних правовідносинах.

Приймаючи 16.03.2018 рішення (ухвалу) щодо стягнення з Жмеринської міської ради суми понесених позивачем витрат щодо сплати судового збору, господарський суд Вінницької області керувався положеннями ст.49 ГПК України (в редакції, що діяла станом на 16.03.2017).

Разом з цим, під час розгляду заяви Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №03-38/1463 від 25.10.2017 суд дійшов висновку, що виконання ухвали господарського суду від 16.03.2017 у справі №902/83/17 в частині стягнення з відповідача 1378,00 грн витрат зі сплати судового збору є неможливим з огляду на відсутність відкритих рахунків у боржника.

Окрім цього судом взяті до уваги пояснення представників Жмеринської міської ради та її виконавчого комітету, згідно яких Жмеринська міська рада власного майна немає, а "... реалізовує від імені територіальної громади право власності на майно, що є комунальною власністю громади, а не міської ради" (абз.2 листа №103238 від 21.12.2017).

Аналізуючи дані пояснення суд дійшов висновку, що в суб'єктивному сенсі право комунальної власності означає речове право - право громади на певну річ (сукупність речей), що включає в себе правомочності володіння, користування та розпорядження цими речами.

Згідно статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Тобто органи місцевого самоврядування здійснюють права комунальної власності від імені територіальної громади, яка і є її власником.

З урахуванням викладених обставин суд дійшов висновку, що виконання рішення господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17 щодо стягнення з Жмеринської міської ради 1378,00 грн витрат зі сплати судового збору є неможливим, що порушує вимоги ст.129 Конституції України, статтю 18 Господарського процесуального кодексу.

15.12.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-УІІІ від 03.10.2017, котрим ГПК України викладено в новій редакції (далі - ГПК України).

У відповідності до п.п.9 п.1 Розділу XI Перехідних Положень ГПК України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією ГПК України.

Вирішуючи даний спір суд керувався вимогами статті 2 ГПК України, якою визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Частиною 10 статті 11 ГПК України, встановлено, що якщо спірні відносини не врегульовані законом і відсутній звичай ділового обороту, який може бути до них застосований, суд застосовує закон, що регулює подібні відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - виходить із загальних засад і змісту законодавства (аналогія права).

Застосовуючи аналогію права суд виходив із загальних засад і змісту законодавства.

Так, статтею 331 ГПК України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно статті 334 ГПК України: "У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження."

Беручи до уваги вище викладені обставини, зокрема, відсутність майна та відкритих рахунків у боржника у справі №902/83/17, що робить неможливим виконання рішення суду; визнаний усіма учасниками процесу факт фінансування виконавчим комітетом Жмеринської міської ради видатків Жмеринської міської ради, зокрема, щодо сплати судового збору; заяву виконавчого комітету Жмеринської міської ради (вх. канц. суду №06-52/12363/17), якою останній визнав вимоги, викладені у заяві Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №03-38/1463 від 25.10.2017 в повному обсязі; керуючись завданням господарського судочинства, застосовуючи аналогію права, суд дійшов висновку про задоволення заяви Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №03-38/1463 від 25.10.2017.

Задоволення цієї заяви дозволить заявнику реалізувати своє право на звернення до органу державної казначейської служби України із заявою про виконання наказу та проведення стягнення 1378,00 грн витрат по сплаті судового збору відповідно до наказу суду.

Задоволення цієї заяви судом є справедливим, унеможливить істотне ускладнення виконання рішення, зробить можливим його виконання, а відтак і відновить порушення ст.129 Конституції України, статті 18 Господарського процесуального кодексу.

Керуючись ст.ст. 2, 18, 232, 233, 234, 235, 331, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В :

1. Заяву №03-38/1463 від 25.10.2017 Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задовольнити.

2. Замінити боржника у виконавчому листі (наказі господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 у справі №902/83/17) - Жмеринську міську раду Вінницької області (код ЄДРПОУ 03084233) на виконавчий комітет Жмеринської міської ради (код ЄДРПОУ 34227893).

3. Примірник ухвали, скріплений гербовою печаткою суду надіслати заявнику (позивачу) рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, копії ухвали надіслати Жмеринській міській раді, Виконавчому комітету Жмеринської міської ради та управлінню Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці Вінницької області.

Повний текст ухвали підписаний 03.01.2018.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складання повного тексту ухвали (ч.1 ст.256 ГПК України).

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу - Вінницькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028);

3 - відповідачу - Жмеринській міській раді Вінницької області (вул.Центральна, 4, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100);

4 - Виконавчому комітету Жмеринської міської ради (вул.Центральна, 4, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100);

5 - управлінню Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м.Жмеринці Вінницької області (вул.Центральна, 5, м.Жмеринка, Вінницька область, 23100).