Рішення № 71441830, 28.12.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
822/3436/17
Номер документу
71441830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3436/17

РІШЕННЯ

іменем України

28 грудня 2017 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючого-судді Тарновецького І.І. , суддів Салюка П.І. , Лабань Г.В.

за участі:секретаря судового засідання Мазій І.В. представника позивача - Войналовича О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд :

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 365420/37462599 від 06.12.2017 року, про відмову в реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 листопада 2017 року № 15 подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат".

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 06 грудня 2017 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 365420/37462599 від 06 грудня 2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15, яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" видало внаслідок реалізації олії соєвої для Товариства з обмеженою відповідальністю "Актуалс". Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, податковий орган зазначає, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування. Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки податковим органом не зазначено в останньому вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків для можливості реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних чим порушено п.п. "в" ч. 2 пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Проте, позивач вказує, що ним подано усі необхідні документи для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому дії відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних вважає протиправними та просить суд зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 листопада 2017 року № 15.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області.

04 вересня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Актуалс" (Покупець) укладено договір поставки № 9121 за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупця олію соєву та/або макуху соєву (товар) вказаний в рахунках-фактурах та видаткових накладних, що є невід'ємними додатками до цього договору, а Покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату.

17 листопада 2017 року на виконання даного договору Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" складено податкову накладну № 15 на суму 522144,00 грн.

Вказану податкову накладну підприємством подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації.

Податкову накладну № 15 від 17 листопада 2017 року прийнято Державною фіскальною службою України, реєстрацію зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ. Зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної: ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1507. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

30 листопада 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" подано пояснення та копії документів, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ № 567 від 13.06.2017 року (кількість документів, що додаються - 20), що підтверджується наявною в матеріалах копією Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено № 1.

В поясненнях позивачем зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України на вимогу Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" надає копії документів: Договора поставки , товарно-транспортну накладну, рахунок на оплату, первинні документи та платіжні доручення, для відповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1507.

06 грудня 2017 року комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 365420/37462599 про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 17 листопада 2017 року.

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пп. 201.16.1-201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:

реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації згідно з п.9 Порядку є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);

5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 ПК України.

З аналізу наведених норм вбачається вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної.

Як зазначалося вище, підприємством було подано до Державної фіскальної служби України податкову накладну № 15 від 17 листопада 2017 р. для здійснення реєстрації.

Вказану накладну було прийнято податковим органом, реєстрацію зупинено.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" були надані до податкового органу первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства.

За результатами розгляду документів комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 365420/37462599 від 06.12.2017 року, про відмову в реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, в оскаржуваному рішенні та письмових запереченнях відповідача не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкової накладної.

Відповідачем в рішенні не зазначено, що саме стало підставою для винесення вказаного рішення - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства чи недостатність поданих документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Також, податковим органом не вказано, які саме документи платника податків складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Разом з тим, відповідач не надав жодного доказу про те, що податкова накладна № 15 від 17 листопада 2017 року не відповідала вищевказаним вимогам законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні подав до суду фінансово - господарську документацію, що підтверджує придбання та реалізацію олії соєвої, що реалізована позивачем у власність ТОВ "Актуалс" згідно Договору поставки № 9121 від 04 вересня 2017 року, яка подавалася до органів ДФС, зокрема: повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відповідним ПН/РК від 30.11.2017 року № 1, копія податкової накладної № 15 від 17 листопада 2017 року, Договір поставки № 9121 від 04 вересня 2017 року, Договір поставки №б/н від 17.10.2017 року, Договір поставки № б/н від 30.10.2017 року, видаткова накладна № 1 від 17.10.2017 року, видаткова накладна № 3 від 07.11.2017 року, рахунок про оплату № 50 від 16 листопада 2017 року,видаткова накладна № 87 від 17 листопада 2017 року, товарно-транспортна накладна № 1217 від 17.11.2017 року, Довіреність № 238 від 17.11.2017 року, платіжне доручення № 3986 від 17.11.2017 року.

Врахувавши вищевказані обставини та вимоги законодавства суд дійшов висновку, що відмова у реєстрації вищевказаної податкової накладної є протиправною.

Згідно з п.49.13 ст.49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

Оскільки відповідач не довів правомірність оскаржуваних дій, а встановлені обставини справи свідчать про їх протиправність, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи той факт, що судове рішення ухвалене на користь позивача та дотримуючись вимог ст. 139 КАС України, суд вирішив присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" за рахунок асигнувань відповідача всі понесені ним на суму 3200,00 грн. витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви.

Керуючись статтями 6, 72-77,139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" (вул. Вінницьке шосе, 6, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29011) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 365420/37462599 від 06.12.2017 року, про відмову в реєстрації податкової накладної від 17 листопада 2017 року № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 листопада 2017 року № 15 подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат".

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький олійножировий комбінат" (код ЄДРПОУ 37462599) судовий збір в сумі 3200,00 грн. (три тисячі двісті гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 січня 2018 року

Головуючий суддя Судді/підпис/ /підпис/ /підпис/І.І. Тарновецький П.І. Салюк Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький