Рішення № 71441816, 28.12.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
823/1808/17
Номер документу
71441816
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2017 року справа № 823/1808/17

14 год. 15 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,

представника позивача Сизька Б.Б. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Коробівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області (далі - позивач) звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 14.12.2017 просить суд визнати протиправним і скасувати наказ від 26.04.2013 №35 «Про затвердження положень про об'єкти природно-заповідного фонду у новій редакції» в частині затвердження Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови», розташований в адміністративних межах Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на дату винесення оскаржуваного наказу відповідач як територіальний орган Міністерства охорони навколишнього природного середовища України не мало повноважень ні затверджувати положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови», ні видавати відповідний наказ.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях від 21.12.2017 та пояснив, що оскаржуваним наказом затверджено положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» у новій редакції без погодження з позивачем всупереч вимог Методичних рекомендацій щодо розробки Положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України, затверджених наказом Головного управління національних природних парків і заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.05.1999 № 11.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надавши клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді у відкритому судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Рішенням Черкаської обласної ради від 28.08.2009 №28-8/V «Про території та об'єкти природно-заповідного фонду області» затверджено пропозицію Черкаської обласної державної адміністрації про оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду області, що мають природоохоронне та естетичне значення і підлягають особливій охороні, зокрема, ботанічний заказник «Пташині острови», площею 7500,0 га, в адмінмежах Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району Черкаської області.

У подальшому, в грудні 2009 року Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» погоджено з головами Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району Черкаської області та затверджено начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.

Рішенням Черкаської обласної ради від 16.10.2012 №18-5/VІ «Про території та об'єкти природно-заповідного фонду області» змінено межі території ботанічного заказника місцевого значення «Пташині острови», оголошеного рішенням Черкаської обласної ради від 28.08.2009 №28-8/V, збільшивши його площу з 7500,0 га до 9654, 36 га, за рахунок земельних ділянок в адміністративних межах Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району (без вилучення).

Наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 26.04.2013 «Про затвердження положень про об'єкти природно-заповідного фонду у новій редакції» затверджено, зокрема, Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» в новій редакції.

Відповідно до аркуша погодження до Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» у новій редакції вказане Положення 12.04.2013 погоджено із першим заступником начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, завідувачем юридичного сектору Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, начальника відділу земельних ресурсів, рослинного та тваринного світу, заповідної справи, екомережі та радіаційної безпеки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області та з головою Черкаської обласної громадської організації «Екологічний патруль Черкащині».

Новою редакцією Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» значно звужено обсяг прав позивача, зокрема, вилучено п. 5.2 попередньої редакції, яким передбачалось, що кошти, одержані від природоохоронної та іншої діяльності в межах заказника, що не суперечить його цільовому призначенню, є власними коштами Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району Черкаської області і використовуються для здійснення заходів щодо утримання заказника.

Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» в новій редакції із Коробівською сільською радою Черкаської області Золотоніського району Черкаської області не погоджувалось.

Про затвердження Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови» в новій редакції згідно з оскаржуваним наказом позивачу стало відомо з листа управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 27.09.2017 б/н.

Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство екології та природних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України, Державну службу геології та надр України, реорганізувавши Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.

Тобто, станом на час винесення спірного наказу центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища було саме Міністерство екології та природних ресурсів України.

Суд зазначає, що відповідно до Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 N 548, чинного станом на час видання спірного наказу Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» ліквідовані територіальні управління охорони навколишнього природного середовища, зокрема, і Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.

Пунктом 2 вказаної постанови установлено, що територіальні органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконання своїх повноважень до 17.05.2013.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.11.2017 відсутній запис про державну реєстрацію припинення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, тобто станом на час розгляду справи в суді Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області - не ліквідоване і є належним відповідачем по справі.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII).

Статтею 7 Закону № 2456-XII визначено, що землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 5 Закону 2456-XII завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.

Відповідно до п.2.5.2 Методичних рекомендацій щодо розробки Положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України, затверджених наказом Головного управління національних природних парків і заповідної справи 20.05.1999 №11, чинного станом на час винесення спірного наказу, положення про території та об'єкти природно-заповідного фонду України місцевого значення погоджують користувач або власник земельної ділянки.

Однак всупереч вказаним вище вимогам відповідач оскаржуваним наказом затвердив Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови», розташований в адміністративних межах Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району у новій редакції без погодження із Коробівською сільською радою Золотоніського району Черкаської області.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Європейська Конвенція «Про захист прав людини і основоположних свобод» і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права.

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на розгляд його справи судом.

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п.1 ст. 32 Конвенції), зокрема у п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04 вказує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати наказ Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 26.04.2013 №35 «Про затвердження положень про об'єкти природно-заповідного фонду у новій редакції» в частині затвердження положення про ботанічний заказник місцевого значення «Пташині острови», розташований в адміністративних межах Дмитрівської, Домантівської та Коробівської сільських рад Золотоніського району Черкаської області.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

Рішення складено у повному обсязі 03.01.2018.