Постанова № 71441697, 26.12.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
818/1903/17
Номер документу
71441697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2017 р. Справа № 818/1903/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що у звернулась до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району за межами населеного пункту. Листом від 27.11.2017 відповідач відмовив у затвердженні проекту. Вважає відмову протиправною. Єдиною визначеною законом підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 ЗК України. ЇЇ проект землеустрою погоджено належним чином. Відповідач відмовив у затвердженні проекту з підстав, що не передбачені законодавством. З метою захисту своїх прав просить зобов'язати відповідача затвердити поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Сторони в судове засідання не з'явились. Були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Відповідач подав заперечення проти позову. Вказує, що на запроектовану земельну ділянку були прийняті накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО. На дану земельну ділянку розробляється детальний план території. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 13.11.2017 позивачкою до ГУ Держгеокадастру у Сумській області подано заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля) земельної ділянки загальною площею 2га, яка розташована за межами населеного пункту на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (кадастровий номер НОМЕР_2). До заяви було додано проект землеустрою та висновок ГУ Держгеокадастру у Черкаській області про його розгляд та погодження (а.с. 8-12). Листом від 27.11.2017 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило в задоволенні заяви. При цьому посилається на те, що у 2016 прийнято накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО для ведення індивідуального садівництва. Рішенням Сумської районної ради виділені кошти для розроблення детального плану даної території та на час звернення позивачки детальний план території Бездрицької сільської ради розробляється. Суд вважає таку відмову протиправною.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.ч. 8,9 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З наведених норм вбачається, що на стадії отримання погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою не передбачено повноважень щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою. Судом встановлено, що при зверненні до відповідача з заявою позивачка надала висновок ГУ Держгеокадастру у Черкаській області від 25.09.2017 про погодження проекту землеустрою. Будь-яких зауважень щодо цього висновку у відповідача не виникло. Таким чином, передбачених законом підстав для відмови у погодженні проекту у відповідача не було.

В листі, яким позивачці відмовлено в задоволенні заяви, відповідач посилається на наявність затверджених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у масиві, на який претендує позивачка, іншим особам, а також на розробку детального плану території Бездрицької сільради. Таких підстав Земельним кодексом України не передбачено. Будь-якого посилання на вимоги нормативних актів у листі-відмові не наведено. Крім того, надання будь-яким особам дозволів на розроблення відповідних проектів землеустрою є лише первісним етапом процедури відведення земельних ділянок і не означає, що такі проекти землеустрою в наступному будуть затверджені компетентним суб'єктом влади, а земельні ділянки - передані заявникам. Вказане узгоджується із висновками, викладеними в постанові Вищого адміністративного суду України від 23.03.2016 року К/800/20356/15.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, всупереч ч. 2 ст. 71 КАС України не довів правомірності свого рішення про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Відповідач протиправно відмовив позивачці, посилаючись при цьому на підстави, не передбачені земельним законодавством. Розглядаючи заяву ОСОБА_1 відповідач був зобов'язаний затвердити проект землеустрою позивачці, оскільки на даній стадії безоплатної приватизації земельної ділянки не передбачено інших правомірних варіантів поведінки. Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду. Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 16.09.2015.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, що буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивачки.

На підставі ст. 136 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 грн., сплачений при зверненні до суду.

Також позивачкою подано клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення, яке підлягає задоволенню, оскільки процес приватизації земельної ділянки триває більше двох років і відповідач неодноразово протиправно, що встановлено судовими рішеннями, відмовляв у задоволенні її заяв в ході приватизації. Враховуючі наведені обставини, суд на підставі ст. 382 КАС України суд вважає необхідним зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (ідентифікаційний код 39765885) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (ідентифікаційний код 39765885) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640,00 грн., сплачений при зверненні до суду.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області подати до суду звіт про виконання рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 02.01.2018.

Суддя О.В. Соп'яненко