
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
20 грудня 2017 р. №820/1059/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Воронковій К.П.,
за участю: представника позивача - Гулевич В.В.,
представника відповідача - Гавриленко М.Ю.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Концерну "Військторгсервіс" до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Концерн "Військторгсервіс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.09.2016 №0006471204.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акту камеральної перевірки про те, що позивачем порушено строки сплати грошового зобов'язання з податку на землю, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, є необґрунтованими та помилковими, оскільки перевірка була проведена поза межами 1095 днів.
Відповідач проти позову заперечував проти позову, від представника відповідача - Гавриленко М.Ю. через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на позов, в яких представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що ДП Міністерства оборони України «Харківський комбінат побутового обслуговування», який згідно Державного акту мав право на постійне користування спірною земельною ділянкою було реорганізовано шляхом приєднання до Концерну "Військторгсервіс". Позивач з 2008 року перебуває на податковому обліку. Згідно податкової декларації з плати за землю, поданої позивачем до податкового органу, самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання по земельному податку за 2012 рік в розмірі 90566,06 грн. з щомісячним платежем 7547,17 грн. З огляду на викладене, представник відповідача зазначила, що під час перевірки встановлено несвоєчасність сплати узгодженої суми грошового зобов'язання за квітень - червень 2012 року, нарахованих згідно податкової декларації, у зв'язку з чим податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення.
Представник позивача - Гулевич В.В. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача - Гавриленко М.Ю. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях на позов обставини.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Концерн "Військторгсервіс" зареєстрований як юридична особа, перебуває на податковому обліку в Центральній ОДПІ м. Харкова ДФС у Харківській області, є платником податку на землю (а.с.70).
Відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 20.12.2004 ДП Міністерства оборони України «Харківський комбінат побутового обслуговування» визнано постійним користувачем земельної ділянки площею 2.0167 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Переможців, 6а, цільове призначення «експлуатація та обслуговування будівель та споруд» (а.с.65).
Як вбачається з наказу Міністерства оборони України від 05.04.2007 №140 (а.с.129-130), припинено діяльність ДП Міністерства оборони України «Харківський комбінат, побутового обслуговування» реорганізувавши його шляхом приєднання до Концерну "Військторгсервіс". Також відповідно до вказаного наказу позивача визнано правонаступником усіх майнових прав і обов'язків ДП Міністерства оборони України «Харківський комбінат побутового обслуговування».
Судом встановлено, що Центральною ОДПІ м. Харкова ДФС у Харківській області проведена камеральна перевірка Концерну "Військторгсервіс" з питань своєчасності сплати узгодженої суми грошових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб.
За результатами камеральної перевірки складений акт від 30.08.2016 №3327/20-30-12-04/33689922 (а.с.7-8), у висновках якого встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми грошових зобов'язань земельного податку з юридичних осіб за квітень, травень, червень 2012 року.
На підставі висновків, викладених в акті камеральної перевірки, Центральною ОДПІ м. Харкова ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 12.09.2016 №0006471204, яким за платежем земельний податок з юридичних осіб нараховано штраф у розмірі 20% в сумі 4223,78 грн. (а. с.6).
Зазначене податкове повідомлення - рішення були оскаржено позивачем в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Харківській області (а.с.119-123).
Рішенням ГУ ДФС у Харківській області від 28.11.2016 №6556/10/20-40-10-01-14 скарга представника Концерну "Військторгсервіс" залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін (а.с.115-18).
Рішення ГУ ДФС у Харківській області, оскаржувалось Концерном "Військторгсервіс" до ДФС України (а.с.124-125), проте залишено без змін податкове повідомлення - рішення та рішення, прийняте за розглядом первинної скарги, а скарга залишена без задоволення рішенням ДФС України від 09.02.2017 №2556/6/99-99-11-03-01-25 (а.с.126-128).
Перевіряючи обґрунтованість висновків Центральної ОДПІ м. Харкова ДФС у Харківській області, викладених в акті камеральної перевірки від 30.08.2016 №3327/20-30-12-04/33689922, суд встановив наступне.
Концерном "Військторгсервіс" до податкового орану подано податкову декларацію з плати за землю від 23.01.2012, якою позивачем самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання по земельному податку за 2012 рік в розмірі 90566,06 грн., що складався з щомісячного платежу у розмірі 7547,17 грн.
Як вбачається з вказаного акту камеральної перевірки, податковим органом визначено несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми грошового зобов'язання з земельного податку: за квітень 2012 року: в розмірі 807,48 грн. визначивши граничний термін сплати - 30.05.2016 та кількість днів затримки 1171, а також в розмірі 5217,10 грн. визначивши граничний термін сплати - 30.05.2016 та кількість днів затримки 1183; за травень 2012 року в розмірі 7547,17 грн. визначивши граничний термін сплати - 30.06.2016 та кількість днів затримки 1151; за червень 2012 року визначивши граничний термін сплати - 30.07.2016 та кількість днів затримки 1122, у зв'язку з стягненням податкового боргу за рішенням суду.
Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України - платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.46. 1 ст.46 ПК України - податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п.49.18 ст.49 ПК України - податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно п. 287.3 ст. 287 ПК України - податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно п.56.11 ст.56 ПК України - не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 54.1 ст.54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Проте, згідно п. 102.1 ст. 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
З огляду на подану позивачем декларацію з плати за землю від 23.01.2012, граничний термін сплати відповідного грошового зобов'язання за квітень 2012 року настав 30.05.2012, за травень 2012 року - 30.06.2012 та за червень 2012 року - 30.07.2012.
Таким чином, враховуючи положення п. 102.1 ст. 102 ПК України, контролюючий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань позивача не пізніше закінчення 1095 днів, що настав за останнім днем граничного строку подання та/або граничного строку сплати грошового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом, тобто до 30.05.2015, 30.06.2015, 30.07.2015, відповідно.
Нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми грошового зобов'язання поза межами 1095 днів є неправомірним.
При цьому судом враховано, що в розрахунку зазначено, що відповідач вважає фактичною сплатою стягнення коштів з рахунків клієнтів банків, за рішенням суду.
Проте, суд зазначає, що наявність рішень суду про стягнення з Концерну "Військторгсервіс" суми заборгованості не впливає на строки нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату задекларованих показників.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
З огляду на викладене, оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 12.09.2016 №0006471204 не відповідає положенням ч. 2 ст. 2 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.09.2016 №0006471204 є необґрунтованим, через що позовні вимоги про скасування податкового повідомлення - рішення підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 1600 грн., що підтверджується квитанцією від 29.03.2017 №2418 (а.с.20).
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Концерну "Військторгсервіс" до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 12.09.2016 №0006471204.
Стягнути з Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Концерну "Військторгсервіс" (код ЄДРПОУ 33689922, поштовий індекс 03151, м. Київ, вул. Молодогвардійська, буд.28а) у розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04 січня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.