Рішення № 71441445, 28.12.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2017
Номер справи
813/4651/17
Номер документу
71441445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2017 року справа № 813/4651/17

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представники сторін не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова до відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в :

Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова (далі - Галицьке ОУПФ України м.Львова) звернулося до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" (далі - ВАТ "Український інститут автобусо-тролейбусобудування"), в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 1755,45грн.

Ухвалою від 14.12.2017 суддя відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 14.12.2017 суддя закінчив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача боргу з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам та сумою пенсії, обчисленої на загальних підставах за період з 01.10.2017 по 10.10.2017 в сумі 1755,45грн.

Відповідач заяву про визнання позову чи заперечення на позовну заяву до суду не надав.

Представник позивача в судове засідання не прибув. 28.12.2017 подав клопотання про розгляд справи без участі представника, а якому зазначив теж, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Відповідач - ВАТ "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" зареєстрований як юридична особа, код ЄДРПОУ 00234844, місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Персенківка, 10 та перебуває на обліку в Галицькому ОУПФ України м.Львова як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідача виникла заборгованість із відшкодування Галицькому ОУПФ України м.Львова різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 1755,45грн., яка у добровільному порядку не відшкодована.

Галицьке ОУПФ України м.Львова направляло відповідачу повідомлення про відшкодування різниці між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року.

Згідно з поданим розрахунком загальна сума боргу становить 1755,45грн. (а.с.4). Відповідач у добровільному порядку не відшкодував вказану суму заборгованості, тому позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, визначає Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Згідно з ст.37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 (далі - Порядок №372).

Пунктом 1 Порядку №372 визначено механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).

Пунктом 2 Порядку №372 визначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Відповідно до пункту 5 Порядку №372 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення встановленого зразка.

Таким чином, на відповідача покладено обов'язок щодо сплати до ПФ України різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право працівник відповідача.

У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (пункт 8 Порядку №372).

За час роботи у ВАТ "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 одержали стаж наукової роботи, який в подальшому дозволив їм реалізувати право на отримання пенсій відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Згідно з розрахунком суми заборгованості ВАТ "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" різниця між сумою пенсій, призначеної як науковим працівникам та сумою пенсій, обчисленої на загальних підставах помісячно за період з 01.10.2017 по 10.10.2017 становить 1755,45грн.

Позивач направив відповідачу повідомлення про сплату різниці між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, але сума, що підлягає сплаті до ПФ України, ВАТ "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" не перерахована.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та п.1 ч.2 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Український інститут автобусо-тролейбусобудування" ЄДРПОУ 00234844, місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Персенківка, 10 на користь Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова код ЄДРПОУ 41249931, місцезнаходження: 79070, м.Львів, пр-тЧервоної Калини, 35 заборгованість в сумі 1755 (одна тисяча сімсот п'ятдесят п'ять) грн. 45коп.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.01.2018.

Суддя А.Г.Гулик