Рішення № 71440022, 26.12.2017, Чортківський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
26.12.2017
Номер справи
608/1942/17
Номер документу
71440022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року Справа № 608/1942/17

Номер провадження2-а/608/148/2017

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Южди Л.С.

позивачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2

представника відповідача Павлинів І.Г.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію.

В позовній заяві вона вказала, що у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку (53 років) як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернулася до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії. Згідно положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умов, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Відповідач своїм рішенням від 18.09.2017 року відмовив їй в призначенні пенсії на умовах, передбачених нормами ст. 55 цього Закону, мотивуючи тим, що відповідно до паспортних даних ОСОБА_1 з 05.02.1992 року проживає на території, яка не дає право на зниження пенсійного віку, а згідно трудової книжки робота з 22.04.1988 року по 29.12.2001 року (13 років 8 місяців) проходила на радіаційно забрудненій території. Але з 10.04.1992 року вона не працювала, так як знаходилася у відпустці по догляду за дитиною, тому не перебувала на радіаційно забрудненій території в період з 26.04.1986 року по 31.12.1992 року не менше 4-х років, мінімально необхідних для призначення даного виду пенсії.

Позивачка вважає таку відмову неправомірною, так як на підставі записів у трудовій книжці вбачається факт постійної роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а також доказом є документ щодо надання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1. Дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорювалось чи визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає для застосування і надання пільг.

За таких обставин позивачка просить визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити їй таку пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 19 вересня 2017 року, а також стягнути з відповідача понесені нею судові витрати по справі.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримують, просять задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Павлинів І. Г. позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні з огляду на наступне. Положення ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Згідно паспортних даних ОСОБА_1 з 05.02.1992 року проживає на території, що не відноситься до зони радіологічного забруднення. У період з 22.04.1988 року по 29.12.2001 року робота позивачки проходила на Колиндянському концентратно-дріжджовому комбінаті, однак згідно з архівними довідками Чортківського районного комунального підприємства «Трудовий архів» від 23.08.2017 року за № 216 та від 19.09.2017 року за № 239 вона перебувала у декретній відпустці, а тому не перебувала на території радіологічного забруднення.

Вислухавши пояснення позивачки та її представника, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Давидківці Чортківського району Тернопільської області, де проживає до цього часу, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим 12 квітня 2001 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.

Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_3, заповненій 09.08.1982 року, вбачається, що ОСОБА_1 працювала на Колиндянському концентратно-дріжджовому комбінаті з 22 квітня 1988 року по 29 грудня 2001 року.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили, що позивачка з 1988 року працювала на Колиндянському концентратно-дріжджовому комбінаті, проживала з чоловіком в гуртожитку підприємства, навіть і в той період, коли перебувла в відпустці по догляду за дитиною.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 21.06.1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є громадянкою, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

У вересні 2017 року позивачка звернулася до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС». Однак, їй відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки згідно паспортних даних ОСОБА_1 з 05.02.1992 року проживає на території, що не дає право на зниження пенсійного віку. Відповідно до трудової книжки робота з 22.04.1988 року по 29.12.2001 року (13 років 8 місяців) проходила на радіаційно забрудненій території, але відповідно до архівних довідок вона з 02.07.1990 року по 10.04.1992 року не працювала, так як знаходилася в відпустці по догляду за дитиною, а тому не перебувала на радіаційно забрудненій території. Таким чином, в ОСОБА_1 немає 4 роки роботи на радіаційно забрудненій території в період з 26.04.1986 року по 31.12.1992 року, які мінімально необхідні для призначення даного виду пенсії.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд зазначає, що ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Проте відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Слід зазначити, що вимагаючи надання зазначених документів, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови Пенсійного органу у призначенні пенсії, та необхідності зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 19 вересня 2017 року позивачці ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень.

Керуючись ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 19 вересня 2017 року ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя: В. І. Парфенюк