Постанова № 71428312, 06.12.2017, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
367/1643/17
Номер документу
71428312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/1643/17

Провадження № 2-а/367/231/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2017 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретарів Токач М.С., Коваленко С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що 22 лютого 2017 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Ірпені Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви він надав дані про заробітну плату (лист від 22.02.2017р. № 1669 , копія додається), видані Управлінням праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо розміру заробітної плати на посаді, яку він обіймав при виході на пенсію. До виходу на пенсію він працював на посаді заступника начальника управління-начальника відділу персоніфікації.

Проте, рішенням управління Пенсійного фонду в м. Ірпені Київської області від 28.02.2017р. № 714 йому відмовлено у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-У111, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015р. закону щодо призначення(перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про службу в органах місцевого самоврядування». Вважає рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку пенсії безпідставним, у зв'язку з чим він змушений звернутись до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.

Позивач вказує, що у рішенні про відмову в перерахунку пенсії управління Пенсійного фонду в м. Ірпені посилається також на те, що довідка №1669 від 22.02.2017р, надана для перерахунку пенсії, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-2893/12/2670, №2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.. Однак, на його звернення за останнім місцем роботи у видачі довідки йому було відмовлено. В листі про відмову від 25.01.2017р. № 717 управління посилається на те, що права на перерахунок пенсії він не має, а форма довідки, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1, виключена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. № 15-2. Разом з тим, на час підвищення посадових окладів на 25% з 01.12.2015 р. раніше діюча форма довідки була чинною, а інша форма довідки Пенсійним фондом України до цього часу не затверджена. На його повторне звернення листом від 22.02.2017р. № 1669 замість довідки встановленої форми управлінням було надано лист- відповідь, в якій вказано посадовий оклад після підвищення та інші складові заробітної плати. Невидача довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії з підстав того, що форму довідки виключено постановою правління Пенсійного фоду України від 04.07.2016р.№15-2 є порушенням його конституційних прав як непрацюючої посадової особи місцевого самоврядування, оскільки пенсія була призначена в редакції Закону України «Про державну службу» №3723- XII, норми якого передбачають перерахунок розміру пенсії у разі підвищення заробітної плати.

Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач вказує, що на даний час він не працює і про прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищена заробітна плата посадовим особам місцевого самоврядування, він дізнався лише в грудні 2016 року.

Рішенням управління 'Пенсійного фонду України в м. Ірпені від 28.02.2017р. №714 йому відмовлено у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування на підставі наданої довідки від 22.02.2017р. № 1669. Дане рішення він отримав 06.03.2017р., тобто про порушення своїх прав на перерахунок пенсії він дізнався 6 березня 2017 р., у зв'язку з чим вважає, що строк звернення до адміністративного суду, передбачений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, ним не пропущений.

Таким чином вважає, що його право на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, у зв'язку з чим просить винести рішення, яким визнати обґрунтованими позовні вимоги та задовольнити позов про визнання рішення відповідача протиправним та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування, призначеної в розмірі 86% заробітної плати, на підставі довідки, яка буде витребувана від управління з 01.12.2015 року з урахуванням проведених виплат.

В зв'язку із викладеними обставинами позивач просив визнати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з 1.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправним; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 86% заробітної плати з 1.12.2015 року, виходячи з довідки про заробітну плату, яка буде витребувана від управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат; судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення на адміністративний позов та просила у позові позивачу відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 22 лютого 2017 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач надав дані про заробітну плату, видані Управлінням праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо розміру заробітної плати на посаді, яку він обіймав при виході на пенсію. До виходу на пенсію позивач працював на посаді заступника начальника управління-начальника відділу персоніфікації.

Встановлено, що рішенням управління Пенсійного фонду в м. Ірпені Київської області від 28.02.2017р. № 714 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-У111, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015р. закону щодо призначення(перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про службу в органах місцевого самоврядування».

У рішенні про відмову в перерахунку пенсії управління Пенсійного фонду в м. Ірпені посилається також на те, що довідка №1669 від 22.02.2017р, надана для перерахунку пенсії, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-2893/12/2670, №2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.8 статті 21 Закону України від 07.06.2001р. № 2493-111 «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менще 10 років, здійснюється в порядку,визначеному законодавством України про державну службу. Згідно зі статті 37-1 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досліди встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби -не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років , стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії".

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після" набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 о. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.) перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.

Разом із тим, пенсія позивачу призначена з 30.03.2008р. року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

З урахуванням наведеного суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до часткового задоволення.

При цьому, суд вважає, що оскільки позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені із заявою про перерахунок пенсії 22.02.2017 року, слід зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 86% заробітної плати з 22.02.2017 року, виходячи з довідки про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Також, суд вважає, що слід стягнути з Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області на користь позивача витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 640,0 гривень.

Таким чином, суд задовольняє заявлений позов частково.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування; ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»", керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 100, 102, 158-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області від 28.02.2017 № 714 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправним.

Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 86% заробітної плати з 22.02.2017 року, виходячи з довідки про заробітну плату, у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 640,0 гривень.

В інший частині позов залишити без задоволення.

Повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи 04.12.2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Пархоменко