
Справа №295/14080/17
Категорія 87
2-а/295/10/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.01.2018 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов"язати відповідача провести з 01.10.2011 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу - довідки начальника КВК №71 за вих. 669 від 19.10.2017 року, з урахуванням складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсії, виплачених позивачу за період з жовтня 2009 року по жовтень 2011 року (час звільнення і розрахунок) суми матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсацій відпусток за 2011 рік та попередні періоди, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01.10.2011 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат. Крім того, позивач просив стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що в серпні 2017 року ним було встановлено, що до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено виплачені за період з жовтня 2009 року по жовтень 2011 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсацій відпусток за 2011 рік та попередні періоди, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На заяву з вимогою прийняти додатковий документ для перерахунку пенсії та здійснити такий перерахунок позивач отримав відмову головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області.
15.12.2017 року набрав чинності Закон України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Відповідно до п. 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
По даній адміністративній справі скорочене провадження було відкрито до набрання чинності редакції Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 року, та тому вказана справа повинна розглядатись за правилами, що діють після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10,2017 року.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно частини першої, другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладених положень КАС України, оскільки клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю не надходило, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Від головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли письмові заперечення на адміністративний позов згідно до яких, відповідач просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Суд, за результатами розгляду справи, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення та приходить до наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.10.2011 року та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
18.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заяву, в якій просив прийняти додаткові документи - довідки ДУ «Коростенська виправна колонія №71», для правильного нарахування та виплати призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової винагороди та грошової допомоги при звільненні; нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, в повному обсязі призначену з 01.10.2011 року пенсію в новому розмірі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 11.10.2017 року за №1695/Д-11, повідомило позивача, що підстав для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової винагороди та грошової допомоги при звільненні, відсутні. При цьому, відповідач посилався на те, що вказані додаткові видик грошового забезпечення не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховують при обчисленні розміру пенсії.
Крім того, встановлено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано на підставі грошового атестату від 06.10.2011 року №17 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 07.10.2011 року за №5719 і становить 2560,06 грн.
02.11.2017 року ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача з заявою про прийняття додаткового документу - довідки КПК за №669 від 19.10.2017 року, якою підтверджується проведення виплат за період з жовтня 2009 року по жовтень 2010 року суми отриманих позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсацій відпусток, з яких справлялись стразові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та нараховувати та виплачувати у подальшому, без обмеження кінцевої дати пенсію в новому розмірі, починаючи з 01.10.2011 року.
Проте, листом від 16.11.2017 року за №2625/К-11 відповідачем було повідомлено, що оскільки матеріальні допомоги на оздоровлення та компенсації відпусток в не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія - відсутні.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинною на момент звернення позивача із заявою про перерахунок песнії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Положення ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Тобто, додатковий вид грошового забезпечення підлягає врахуванню до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія у тому випадку, якщо з такого виду грошового забезпечення було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається зі змісту довідки Коростенської виправної колонії №71 Житомирської області від 19.10.2017 року за №669, за період з жовтня 2009 року по жовтень 2011 року, ОСОБА_1 було нараховано, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсація відпустки за 2011 рік та компенсація відпустки за попередні періоди.
Крім того, у зазначеній довідці вказано, що з додаткових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація відпустки за 2011 рік та компенсація відпустки за попередні періоди) було сплачено страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному обсязі.
Дана обставина, в сукупності з наведеними положенням законів, свідчить про те, що позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на підставі відповідної довідки.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Із заявою про здійснення перерахунку пенсії, зокрема, про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації відпустки за 2011 рік та компенсації відпустки за попередні періоди, ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу 02.11.2017 року.
В силу ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.12.2017 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до часткового задоволення, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.12.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295, 297 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (адреса місцезнаходження: м. Житомир, вул. Ольжича, 7; код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації відпустки за 2011 рік та компенсації відпустки за попередні періоди, відповідно до довідки Коростенської виправної колонії №71 Житомирської області від 19.10.2017 року за №669, починаючи з 01.12.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Чішман