
ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА
28.12.2017 Київ К/9901/761/17 815/2353/17 Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Шипуліної Т.М. розглянув матеріали касаційної скарги Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.07.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 у справі №815/2353/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС-ВУГІЛЛЯ» до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІС-ВУГІЛЛЯ» у квітні 2017 року звернулося до адміністративного суду з позовом до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.04.2017 № 0003631400, № 0003651400, № 0003611400 та № 0003621400.
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 21.07.2017 позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 30.11.2017 залишив постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.07.2017 без змін.
Одеське управління Офісу великих платників податків ДФС 13.12.2017 звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.07.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 у справі №815/2353/17.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності 15.12.2017, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом викладення його в іншій редакції.
Відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
При вирішенні питання про відповідність касаційної скарги вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, що діяли на момент звернення до суду касаційної інстанції, суд виходить з такого.
Згідно з частиною четвертою статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.
Згідно з частиною першою статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.
У відповідності до частини сьомої статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Відповідно до частини першої статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Враховуючи викладене, звернення до суду через представника здійснюється лише на підставі належним чином оформленого документу, що посвідчує повноваження представника.
Касаційну скаргу підписано представником Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС - Солтовською Р.О.
У підтвердження повноважень вказаного представника до касаційної скарги додано копію довіреності від 22.03.2017 № 06/9/10-02.
Зазначена довіреність видана на бланку Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС, підписана в.о. заступника начальника - Начальника Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС Ломакою Є.А. та засвідчена печаткою Офісу великих платників податків ДФС.
На підставі відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом з'ясовано, що Одеське управління Офісу великих платників податків ДФС є відокремленим підрозділом юридичної особи - Офісу великих платників податків ДФС.
Таким чином, Одеське управління Офісу великих платників податків ДФС не є самостійною юридичною особою, яка у розумінні частини першої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) наділена адміністративною процесуальною правосуб'єктністю.
Крім того, копія довіреності від 22.03.2017 № 06/9/10-02 засвідчена підписом особи, прізвище, ім'я та посада якої не зазначені.
При цьому, суду не надано доказів наявності в особи, якою засвідчено копію довіреності, права на вчинення таких дій.
Порядок засвідчення копій документів визначений Національним стандартом України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55), пунктом 5.27 якого передбачено, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23.
Згідно з пунктом 5.26 вказаних вимог відбитком печатки організації засвідчують на документі підпис відповідальної особи. Перелік документів, на які ставлять відбиток печатки, визначає організація на підставі нормативно-правових актів. Його подають в інструкції з діловодства організації. Відбиток печатки ставлять так, щоб він охоплював останні кілька літер назви посади особи, яка підписала документ.
Враховуючи викладене, в порушення вимог частини четвертої статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) податковим органом не надано суду касаційної інстанції доказів наявності у Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС права на звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою у справі №815/2353/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
До касаційної скарги не додано документу про сплату судового збору.
Органи доходів і зборів не належать до суб'єктів, визначених у статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) звільнених від сплати судового збору.
У касаційній скарзі заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Утім, суд позбавлений можливості розглянути вказане клопотання раніше, ніж буде усунуто недоліки касаційної скарги щодо надання касаційної скарги від імені особи, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно до підпункту 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) за подання касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції, чинній на момент звернення до суду з позовом - квітень 2017 року) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2017 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1600 гривень (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801).
У відповідності до абзацу 3 підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції, чинній на дату звернення до суду з позовом - квітень 2017 року) ставка за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, становила 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У справі подано позовну заяву майнового характеру - загальна оспорювана сума за податковими повідомленнями-рішеннями від 10.04.2017 № 0003631400, № 0003651400, № 0003611400 та № 0003621400 становить 34829111грн. Таким чином, судовий збір за подання до адміністративного суду вказаного позову складає: 34829111грн. х 1,5 % = 522436,66грн.
Отже, судовий збір, який необхідно сплатити при поданні касаційної скарги, становить: 522436,66грн. х 120% = 626924грн.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897. Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві. Код банку отримувача (МФО): 820019. Рахунок отримувача: 31213207700007. Код класифікації доходів бюджету: 22030102. Призначення платежу: «;101;___ код клієнта за ЄДРПОУ; судовий збір за позовом ____ у справі №____, Верховний Суд».
Згідно з частиною другою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вчинення процесуальної дії) до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, частиною першою якої передбачено залишення позовної заяви без руху із зазначенням її недоліків, способу та строку для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, касаційну скаргу необхідно залишити без руху, встановивши строк, протягом якого податковий орган має усунути вказані недоліки та надати суду касаційної інстанції:
касаційну скаргу від імені особи, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
документ про сплату судового збору за подання касаційної скарги у встановленому законом порядку та розмірі.
Керуючись статтею 332, підпунктом 12 пункту першого Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В :
1. Касаційну скаргу Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.07.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 у справі №815/2353/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС-ВУГІЛЛЯ» до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
2. Встановити податковому органу строк для усунення недоліків касаційної скарги у десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
3. Направити Одеському управлінню Офісу великих платників податків ДФС та Офісу великих платників податків ДФС копії ухвал про залишення касаційної скарги без руху для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М.Шипуліна