ава №2-а-5804/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
при секретарі Заліській Л.В.
за участю сторін:
представника позивача (за довіреністю) ОСОБА_1
представника позивача (за довіреністю) ОСОБА_2
представника відповідача 1(за довіреністю) ОСОБА_3
представника відповідача 2 (за довіреністю) ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Югтранс» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання рішення № 000522300 від 24.12.2008 р. про застосування штрафних санкцій недійсним,суд,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось відкрите акціонерне товариство «Югтранс» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, державної податкової адміністрації в Одеській області мотивуючи тим, що на підставі направлень №20363.23-7017, №20362.23-7017, №20364.23-7017, №20361.23-7017, виданих 05.12.2008 року, була проведена перевірка з питань дотримання вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України».
За результатами перевірки було складено акт №1284/15/32/23/0311495 від 16.12.2008 року та прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000522300 до ВАТ «Югтранс» у сумі 287750,00 грн.
Підставою для прийняття спірного рішення стало порушення п.2.6 ст.2 «Положення про ведення касових операцій у національної валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (із змінами та доповненнями) та п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.1,2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95 .
Позивач вважає, що зазначене рішення було прийнято неправомірно, що і стало підставою звернення до суду.
Просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача - спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі вважає прийняте рішення обгрунтованим, позовні вимоги не визнає у повному обсязі та просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав, викладених у запереченнях (а/с-24-26).
Представник відповідача - державної податкової адміністрації в Одеській області - надав до суду заперечення в яких зазначив, що посадовими особами ДПА в Одеській області, на підставі направлень, була проведена перевірка щодо контролю за дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірка здійснена на підставі п.2 ст.11 Закону України від 04.12.1990 р. №509 - ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та з дотриманням встановленого порядку.
Крім того, відповідач зазначає, що ДПА в Одеській області за результатами зазначеної перевірки мала всі необхідні підстави для складення акту перевірки, а вимоги щодо його скасування є необґрунтованими та неправомірними.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, а саме: визнати недійсним рішення №000522300 від 24.12.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Представники відповідача у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, наголошуючи на правомірності проведення перевірки та прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення сторін, вважає, що у задоволенні позовних вимог ВАТ «Югтранс» про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.12.2008 року №000522300 слід відмовити у повному обсязі з наступних підстав.
Закон України «Про державну податкову службу в Україні» визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Згідно ч.1 ст. 9 Закону «Про державну податкову службу в Україні» державні податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державних податкових інспекцій в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя» віднесено виконання функцій, передбачених статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2,3,8,11,12,13,16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. Пунктом 1 статті 8 указаного закону встановлено, що державна податкова адміністрація Україні виконує функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Отже, Законом України «Про державну податкову службу в Україні» державним податковим адміністраціям в областях надані повноваження щодо здійснення контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкових розрахунків за товари (послуги).
У відповідності до пункту 2 ст. 11 Закону № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) покладено на органи державної податкової служби. Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано ст.15, 16 Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями.
Статтею 15 Закону передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
В судовому засіданні встановлено, що 16.12.2008 року працівниками ДПА в Одеській області на підставі направлень від 05.12.2008 року №20361/23-7017, №20362/23-7017, №20363/23-7017, №20364/23-7017 на проведення планової перевірки щодо контролю за додержанням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій була проведена перевірка ВАТ «Югтранс», яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1. Із зазначеними направленнями на проведення перевірки був ознайомлений головний бухгалтер ВАТ «Югтранс» ОСОБА_5, про що свідчить її підпис у направленнях (а/с-40-43).
Зазначена перевірка проводилась на підставі п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до вимог п.3.1. та п. 3.2. розділу 3 «Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведені перевірок платників податків» від 27.05.2008 року № 355.
Судом встановлено не оприбуткування в касі ВАТ «Югтранс» готівкових коштів на суму 57500, 00 грн. Касова книга ведеться на підприємстві в електронній формі за допомогою компютерних засобів. До перевірки 16.12.2008 року працівниками ВАТ «Югтранс» було надано вкладний аркуш касової книги за 14.12.2008 року, за 15.12.2008 року такий вкладний аркуш не надано, так як на момент перевірки він був не заповнений (а/с-39). Перевіряючим були надані первинні документи тільки за 15.12.2008 року, а саме: прибуткові та видаткові ордери, відомість на виплату заробітної плати, книги обліку за розрахунковими операціями та квитково касових листів. При цьому було встановлено, що готівкові кошти від водіїв, згідно зареєстрованих книг обліку розрахункових операцій, приймає касир підприємства та виписує первинні документи. Також касир щоденно в кінці робочого дня підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок дня і передає до бухгалтерії. Згідно п.п.4.4. п.4 положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004 року, записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня. Станом на 16.12.2009 року касиром та ведучим бухгалтером ВАТ «Югтранс» залишок готівки на кінець 15.12.2008 року був відсутній, тобто до початку наступного робочого року дня 16.12.2008 року, запису щодо залишку на кінець попереднього дня в касовій книзі не зроблено.
За результатами перевірки складено та підписано акт перевірки №1284/15/32/23/03114945 від 16.12.2008 року, в якому зафіксовано порушення ВАТ «Югтранс» п.2.6. р.2 положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, згідно з яким уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, відповідно до вимог глави 4 вищезазначеного положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
За даними книг обліку розрахункових операцій та квитково касових листів за 15.12.2008 року ВАТ «Югтранс» було оприбутковано готівки на суму 21258 грн. Згідно прибуткових касових ордерів від 15.12.2008 року до каси підприємства надійшли готівкові кошти на загальну суму 6805 грн. Тобто загальна сума прибутку становить 28063 грн.
15.12.2008 року ВАТ «Югтранс» було здано готівкову виручку у розмірі 91500 грн. на банківський рахунок №26002309762000. Згідно відомостей про виплату заробітної плати було виплачено готівкові кошти на загальну суму 5041 грн. За видатковими касовими ордерами від 15.12.2008 року №2847, №2848 видано готівкових коштів з каси ВАТ «Югтранс» на загальну суму 1842 грн. Загальна сума виданої з каси підприємства готівки за 15.12.2008 року складає 98383 грн. Залишок готівкових за даними касової книги на момент перевірки складав 48457, 13 грн. Загальна сума не оприбуткування становить 57550 грн.
В судовому засіданні представником позивача не надані докази, які спростовували факти щодо неправомірності винесення податкового повідомленні рішення № НОМЕР_1 від 24.12.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ВАТ «Югтранс».
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95(із змінами та доповненнями) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Отже, спеціалізованою державною податковою інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Одесі правомірно застосовані до ВАТ «Югтранс» штрафні (фінансові) санкції на суму 287750, 00 грн.
Дослідивши докази по справі, суд, з урахуванням встановлених у справі обставин, керуючись чинним законодавством України, дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи відповідачами обґрунтовано і доведено належними та допустимими доказами правомірність прийняття рішення , а позивачем не підтверджено належним чином позовні вимоги щодо скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.12.2008 року № НОМЕР_1 , тому, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 02.12.2009 року.
Суддя / підпис / Потоцька Н.В.