ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-8841/09/1570
22 жовтня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Колесниченко О.В.,
при секретарі Болотовій К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів у розмірі 1 105,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Київського району м. Одеси звернувся до Одеського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики з позовними вимогами до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів у розмірі 1 105,00 грн. Свої вимоги прокурор Київського району м. Одеси обґрунтовує порушенням відповідачем законодавства про захист прав споживачів шляхом реалізації продукції, яка не відповідає вимогам нормативних документів стосовно безпеки життя, здоровя та майна споживачів, та без необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію.
В процесі розгляду справи представник прокурора Київського району м. Одеси підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Позивач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, про причини неприбуття не повідомив.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд встановив наступне.
Рішенням Київської районної адміністрації Одеського міськвиконкому від 19.10.1999 р. було зареєстровано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за юридичною адресою: АДРЕСА_1
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року N 1023-XII на підставі направлення на право проведення перевірки від 17.04.2007р. №887 працівниками Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики було проведено перевірку дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог законодавства про захист прав споживачів, правил торгівельного обслуговування населення, якості та безпеки продукції, про що складений акт акту перевірки №00009659 від 17 квітня 2007 року.
Перевіркою встановлено факт порушення п.п.10, 12, 17, 18 Правил торгівельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006р. №833, ст. 38 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», п.1-3 ст. 6, п. 1-2 ст. 15, п. 1-3 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» шляхом реалізації продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів; реалізації продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів стосовно безпеки життя, здоровя та майна споживачів і навколишнього природного середовища; відсутності необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію .
Позивач на підставі ст.26 Закону України «Про захист прав споживачів» є регіональним спеціально уповноваженим органом в сфері захисту прав споживачів, якому згідно ст.23 Закону надано право застосовувати штрафні санкції за порушення законодавства про захист прав споживачів та стягувати суми штрафів у судовому порядку у разі їх несплати у добровільному порядку.
На підставі вказаного акту перевірки №00009659 від 17 квітня 2007 року Головним Одеським обласним управлінням захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики було прийнято постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» №477 від 04.05.2007р. на суму 1105,00 грн.
Але в порушення вищенаведених вимог Закону України «Про захист прав споживачів», відповідачем зобовязань по сплаті штрафу у розмірі 1105,00 грн. виконано не було внаслідок чого за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 утворилась заборгованість перед Головним Одеським обласним управлінням захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики на суму 1105,00 грн., яку відповідачем у добровільному порядку на час звернення до суду погашено не було.
Так, згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на, зокрема, на захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування; безпеку продукції; необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).
У відповідності до п.п. 1-3 ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виробник, виконавець) зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію. Продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов'язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції. Вимоги до продукції щодо її безпеки для життя, здоров'я і майна споживачів, а також навколишнього природного середовища встановлюються нормативними документами. Щодо окремих груп продукції зазначені вимоги встановлюються законами та іншими нормативно-правовими актами. На товари, що ввозяться на територію України, повинен бути передбачений законодавством документ, який підтверджує їх належну якість.
Згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. Інформація про продукцію повинна містити: назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються; найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція; дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об'єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт; відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами; позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів; дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції; дату виготовлення; відомості про умови зберігання; гарантійні зобов'язання виробника (виконавця); правила та умови ефективного і безпечного використання продукції; строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій; найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Статтею 17 Закону України «Про захист прав споживачів» за всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами. Споживач має право на вільний вибір продукції у зручний для нього час з урахуванням режиму роботи продавця (виконавця). Продавець (виконавець) зобов'язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Продавець (виконавець) зобов'язаний надати споживачеві достовірну і доступну інформацію про найменування, належність та режим роботи свого підприємства.
У відповідності до ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність зокрема, за виготовлення або реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів, - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; виготовлення або реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів, нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, - у розмірі трьохсот відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, виходячи з наведеного, розрахунок штрафної санкції за вказані порушення складає 1105,00 грн.
Згідно ст. 30 «Закону України «Про захист прав споживачів» скарги на рішення органів виконавчої влади, що здійснюють захист прав споживачів, їх службових осіб, а також на дії таких осіб розглядаються в порядку, визначеному законодавством.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не скористався наданим йому законодавством правом на оскарження постанови Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» №477 від 04.05.2007р. на суму 1105,00 грн. у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порушення вимог Закону України «Про захист прав споживачів» не було погашено заборгованості у розмірі 1105,00 грн., у звязку з чим у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 виникла заборгованість по сплаті суми штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів у розмірі 1 105,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.
На думку суду, наявність та розмір заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі постанови Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» №477 від 04.05.2007р. на суму 1105,00 грн. підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості у сумі 1105,00 грн. відповідачем з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України під час розгляду даної справи до суду представлено не було.
Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого прокурором Київського району м. Одеси позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ст.ст. 6, 15, 17, 23 Закону України «Про захист прав споживачів» .
Керуючись ст.ст. 6, 15, 17, 23 Закону України «Про захист прав споживачів» , ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів у розмірі 1 105,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави в особі Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики /р/р 31114106700005, МФО 828011 в УДК у Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, код бюджетної класифікації 21081100/ суму штрафу за порушення законодавства про захист прав споживачів у розмірі 1105,00 грн. /одну тисячу сто пять грн.. 00 коп./.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлено та підписано «26» жовтня 2009 року. Суддя О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87
_____ 2-а-8841/09/1570
Головному Одеському обласному управлінню
захисту прав споживачів
65107, м. Одеса, вул.. Канатна, 83
Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1
65104, АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 22.10.2009р.
Додаток: копія постанови на 5-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87
_____ 2-а-8841/09/1570
Головному Одеському обласному управлінню
захисту прав споживачів
65107, м. Одеса, вул.. Канатна, 83
Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1
65104, АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 22.10.2009р.
Додаток: копія постанови на 5-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко