ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-10165/09/1570
21 жовтня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Колесниченко О.В.,
при секретарі Болотовій К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 810,00 грн. ,
В С Т А Н О В И В :
Котовська обєднана державна податкова інспекція Одеської області звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 810,00 грн . Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу п.п. 1, 2, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У судовому засіданні представник повивача, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.
Рішенням Котовської районної державної адміністрації Одеської області від 01.12.2008 р. було зареєстровано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за НОМЕР_3 за юридичною адресою: Одеська область, Котовський район, с. Любомирка.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування", її поставлено на облік у Котовській ОДПІ 02.12.2008 р. за НОМЕР_4
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., згідно з п.п.2.2, п.п.2.3 п.2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000р., відповідачем за заявою від 11.03.2009р. було здійснено в Котовській обєднаній державній податковій інспекції Одеської області реєстрацію реєстратора розрахункових операцій, а саме, електронного контрольно-касового апарату: MINI - 500.02 ME, дата виготовлення: 13.03.2007р., заводський номер НОМЕР_5; ОДПІ 11.03.2009р. зарезервований та присвоєний фіскальний номер НОМЕР_1; 11.03.2009р. опломбований НВПП «Ремсервіс» (код 24765776) та введений в експлуатацію за адресою: Одеська обл., Котовський район, с. Любомирка.
11.03.2009р. Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області відповідачу було видано реєстраційне посвідчення про реєстрацію РРО та зареєстровано книгу обліку розрахункових операцій для використання з РРО (номер установленого засобу контролю на книзі обліку розрахункових операцій ВК 524885).
У відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., 26.05.2009р. працівниками Котовської ОДПІ Яцьковим Є.В., Василєвою Т.В. на підставі виданого Котовською ОДПІ направлення №6/23-7017 від 08.05.2009р. було проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме проведена перевірка господарської одиниці магазину «Продтовари», розташованого за адресою: Одеська область, Котовський район, с. Любомирка, про що складений акт №0064/15/19/23/1801215364 від 26.05.2009р.
На підставі вказаного акту перевірки №0064/15/19/23/1801215364 від 26.05.2009р. відповідно до п.11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та ст.17, ст.22 Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Котовською ОДПІ було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032303 від 04.06.2009р. до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 810,00 грн.
Перевіркою встановлено факт порушення п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, при придбанні двух банок пива «Бермікс» (вартістю 4,50 грн.) на загальну суму 9,00 грн. розрахункова операція не проведена через РРО, невиданий розрахунковий документ на повну суму покупки, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Керуючись п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у пятикратному розмірі вартості проданих товарів у розмірі 45 грн. (9,00 грн. х 5).
В свою чергу, перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.11 ст. 3 Закону №265/95-ВР - при перевірці режиму попереднього програмування найменування, цін товарів було виявлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 проводяться розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування цін товарів та обліку їх кількості - пиво «Бермікс» в реєстраторі розрахункових операцій не було закодовано.
Керуючись п. 6 ст. 17 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у вигляді пяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у розмірі 85,00 грн. (17,00 грн. х 5).
Крім того, перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.12 ст. 3 Закону №265/95-ВР - при перевірці обліку товарних запасів за місцем їх реалізації було виявлено не ведення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, не відображених в обліку, а саме: за місцем реалізації товарів виявлено необлікований надлишок пива «Бермікс» в кількості 20 банок (вартістю 4,50 грн. за 1 банку) на загальну суму 90 грн.
На підставі ст. 21 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, яка склала 180 грн. (90,00 грн. х 2).
Також, при перевірці фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було виявлено порушення відповідачем п.13 ст. 3 Закону №265/95-ВР - встановлена невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (невідповідність в сумі 109 грн. 00 коп.); виявлено готівкових коштів на місці проведення розрахунків в загальній сумі 109 грн. 00 коп., що не відповідало показникам Х-деного звіту РРО - 0 грн. 00 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, опис готівкових коштів власноручно складений та особисто підписаний фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.
На підставі ст. 22 Закону № 265/95-ВР Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було застосовано до відповідача штрафну (фінансову) санкцію у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, яка склала 500 грн. (109,00 9,00) х 5).
Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032303 від 04.06.2009р. на суму 810,00 грн. прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України, виходячи з наступного.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» 4 грудня 1990 року N 509-XII передбачено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення..
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Як було встановлено в процесі розгляду справи, у відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-XII від 04.12.1990р., ст.15, ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р., 26.05.2009р. працівниками Котовської ОДПІ Яцьковим Є.В., Василєвою Т.В. на підставі виданого Котовською ОДПІ направлення №6/23-7017 від 08.05.2009р. було проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме проведена перевірка господарської одиниці магазину «Продтовари», розташованого за адресою: Одеська область, Котовський район, с. Любомирка, про що складений акт №0064/15/19/23/НОМЕР_2 від 26.05.2009р.
Перевіркою встановлено факт порушення відповідачем п.1, п.2, 11, 12, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, згідно п.п. 1. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У відповідності до п. 1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
У відповідності до п. 6 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Пунктом 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Стаття 21 Закону передбачає, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У відповідності до ст. 22 Закону № 265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті, - до субєкта підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Тобто, виходячи з наведеного, розрахунок штрафної санкції за вказані порушення складає 810 грн.00 коп. (45,00 грн. + 85,00 грн. +180,00 грн. +500,00 грн.).
Згідно ст. 14 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не скористався наданим йому законодавством правом на оскарження рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032303 від 04.06.2009р. на суму 810,00 грн. у судовому порядку.
Згідно ст.25 Закону України №265/95-ВР суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не будо погашено заборгованості у розмірі 810 грн., у звязку з чим станом на 24.07.2009р. у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 виникла заборгованість перед державним бюджетом у сумі 810 грн. 00 коп. - заборгованість по штрафним санкціям за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995року N 265/95-ВР.
У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 10 «Про державну податкову службу в Україні» від4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.
На думку суду, наявність та розмір заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі рішення Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000032303 від 04.06.2009р. на суму 810,00 грн. підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості у сумі 810,00 грн. відповідачем з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України під час розгляду даної справи до суду представлено не було.
Даних щодо оплати зазначеної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надані.
Відповідно до п.п. 3.1.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ст.ст. 3, 17, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 р .
Керуючись ст.ст. 3, 17, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 р., ст.. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Котовської обєднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 810,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави / одержувач УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області, код 23214672, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 м. Одеса, код платежу 21080900, р/р 31113104700019/ суму штрафних санкцій у розмірі 810,00 грн. /вісімсот десять грн. 00 коп./.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.10.2009р. Суддя О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87
_____ 2-а-10165/09/1570
Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 21.09.2009р.
Додаток: копія постанови на 6-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87
_____ 2-а-10165/09/1570
Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 21.09.2009р.
Додаток: копія постанови на 6-х аркушах.
Суддя Одеського окружного
адміністративного суду О.В. Колесниченко