
Копія
Справа № 822/2348/16
РІШЕННЯ
іменем України
19 грудня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участі:секретаря судового засідання Вересняк А.А., представника позивача Папляниченко С.С., представника відповідача - Ткачук М.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000821400 від 12.07.2016 в частині нарахування основного платежу в розмірі 276656,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 69164,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області в період з 11 травня 2016 року по 14 червня 2016 року була проведена документальна планова перевірка Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000821400, яким донараховано суму частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями всього в розмірі 276656,00 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 69164,00 грн.
Позивач вважає, що висновки податкового органу відображені в акті перевірки та рішенні Державної фіскальної служби України щодо порушення пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 23 лютого 2011 року " є не обґрунтованими та прийнятими з порушенням законодавства.
Крім того, зазначає, що 29 березня 2017 року Хмельницьким окружним адміністративним судом в справі № 822/1867/16 було винесено постанову якою визнано протиправним та скасовано податкове - повідомлення рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області від 12 липня 2016 року № 0000811400 в частині донарахування податку на прибуток підприємств в розмірі 501 626 гривні та штрафних санкцій в розмірі 50 438 гривень.
Зазначене рішення набрало законної сили 25 липня 2017 року.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне податкове повідомлення-рішення законним, оскільки порушення позивачем вимог податкового законодавства встановлено документальною плановою виїзною перевіркою позивача та відображено в акті перевірки №0040/22-01-14- 01/23831376 від 22.06.2016 року.
Враховуючи вище викладене, вважає що, податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та скасуванню не підлягає.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що позивач - державне підприємство "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" 02.10.1996 року зареєстроване виконавчим комітетом Кам'янець -Подільської міської ради Хмельницької області (Свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 №549354).
Основними видами діяльності позивача є: виробництво зброї та боєприпасів; інші види оптової торгівлі; дослідження і розробки в галузі природничих та технічних наук.
На підставі направлень від 10.05.2016 року №304, №305, №306,№307, №308, №309, згідно із пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями), наказу ГУ ДФС у Хмельницькій області № 213 від 27.04.2016р. та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІ квартал 2016 року проведена документальна планова виїзна перевірка державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" (скорочена назва - ДП "НТК "Завод точної механіки") з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013 по 31.03.2016 відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки складений акт №0040/22-01-14-01/23831376 від 22.06.2016 року.
На підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення:
№0000821400 (форма "Р"), яким донараховано суму частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями всього в розмірі 276656,00 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 69164,00 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №822/1867/16 за позовом Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" до Головного управління Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового - повідомлення рішення №0000811400 від 12 липня 2017 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 687 040 гривень та застосовано штрафні санкції в розмірі 69 570 гривень.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року залишено без змін постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2017 року по справі №822/1867/16, якою визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області від 12 липня 2016 року № 0000811400 в частині донарахування податку на прибуток підприємств в розмірі 501 626 гривні та штрафних санкцій в розмірі 50 438 гривень.
Згідно частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Досліджуючи правомірність винесеного податкового повідомлення - рішення, суд враховує наведене нижче.
Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках відповідача щодо порушення позивачем:
пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 23 лютого 2011 року, в результаті чого занижено частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями всього в сумі 346776 грн.
Правові основи управління об'єктами державної власності визначені Законом України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 року №185-V (далі - Закон № 185-V).
Відповідно до ч. 1 ст. 11-1 цього Закону державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" належать до наукових установ, а також науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 4 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Пунктом 4 ст. 64 Господарського кодексу України встановлено, що підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, визначає їх вичерпний перелік, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 6 ПК України надано визначення понять "податок" та "збір". Так, податок - це обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платника податку відповідно до цього Кодексу. Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податків, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Зокрема, статтями 9 та 10 ПК України визначено вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року N 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджет" визначено, що контроль за справлянням надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації 21010000 "Частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність" покладено на Державну податкову службу та Державну фінансову інспекцію (за результатами ревізій та перевірок).
Бюджетним кодексом України, зокрема п. 17 ч.2 ст.29, визначено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.
Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі - Порядок № 138).
Згідно з п.1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів" (1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб'єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.
Пунктами 2, 3 Порядку № 138 визначено, що частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Аналізуючи вище викладене, суд вважає, що обсяг чистого прибутку (доходу) має суттєве значення для визначення обсягу частини чистого прибутку, що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднанням, а отже визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, яким збільшено податкове зобов'язання з податку на прибуток є таким , що має прямий вплив на розмір частини чистого прибутку.
Як встановлено раніше, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду в справі № 822/1867/16 від 29 березня 2017 року, скасовано донарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 501 626 грн, тобто фактично встановлено розмір чистого прибутку підприємства.
Крім того, визнано протиправним виключення з валових витрат сум витрат на збут згідно звітів комісіонерів, не підтверджених відповідними первинними документами за 2013 рік в сумі 854 000,00 грн, за 2014 рік в сумі 219 395,00 грн та за 2015 рік в сумі 325 678,00 грн та поставка товарно - матеріальних цінностей (освітлювальне обладнання) отримане від TOB "Спец Модуль"" на суму 1 357131 грн.
Стосовно твердження представника позивача, що ТОВ "Спец Модуль" має ознаки фіктивності, а отже дане підприємство, хоча і вказане у первинних документах на придбання освітлювального обладнання, не брало фактичної участі у господарській операції, суд враховує наступне.
В судовому засіданні, представник позивача надав протокол допиту свідка ОСОБА_3 від 17.01.2017 допитаного в рамках досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12015000000000461.
Проте, суд критично ставиться до цього та вважає, що вказаний протокол не може слугувати належним доказом у справі, оскільки стосовно ТОВ "Спец Модуль" не винесено вироку суду.
Разом з тим, суд бере до уваги, що представник позивача в судовому засіданні частково визнав порушення встановленні в акті, а саме: заниження доходу від реалізації продукції на експорт за 2015 в сумі 570080 грн та віднесення сум податку на додану вартість до складу витрат на збут за 2013 в сумі 23913 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене адміністративний позов слід задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 94 КАС України сплачений позивачами судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000821400 від 12.07.2016 в частині нарахування основного платежу в розмірі 276656,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 69164,00 грн.
Стягнути на користь Державного підприємства "Науково-технічний комплекс "Завод точної механіки" (код ЄДРПОУ 23831376, адреса: вул. Годованця, 28, м. Кам'янець-Подільський, 32300) судові витрати в розмірі 5187 (п'ять тисяч сто вісімдесят сім) грн. 30 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39492190, адреса: вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, 29000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Повне рішення складене 27 грудня 2017 року
Головуючий суддя /підпис/ Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань